Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară:Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului

Unitatea tematică: “De la Pamant la Soare”

Subiectul lecției: Adunari si scaderi cu 1-5 unitati ,


in concentrul 0-31

Tipul lecţiei: Fixare şi consolidare

Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate:- Comunicare în limba română

- Dezvoltare personală

- Matematică şi explorarea mediului

- Muzică şi mişcare

- Arte vizuale şi abilităţi practice

Competențe specifice :

 Matematică şi explorarea mediului


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente
dintr-o mulţime dată;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în rezolvarea
şi/sau compunerea de probleme;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în
concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor;
 Comunicare în limba română
1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
 Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
 Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text;
 Arte vizuale și abilităţi practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Strategii didactice :
 Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, observaţia, exercițiul, piramida, jocul;
 Mijloace de învățământ și materiale didactice: caietele speciale- Matematică şi explorarea
mediului, Editura Delta Cart Educational; caiete cu foaie velină; creioane, culori, planşe
didactice, ştampiluţe;
 Forme de organizare: frontal, individual.
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor
Durata: 35 de minute activitate propriu-zisă + 15 de minute activitate recreativă

Bibliografie
1. *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013,
Bucureşti, 2013
2. *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie
la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din
învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
3. Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012;
4. V.Preda, M. Pletea,F. Grama, A. Cocoş, D.Oprea, M. Călin, Ghid pentru proiecte tematice, editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Evenimentul Compe Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt didactic tenţe
Metode şi Mijloace de Moduri de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se asigură un climat educaţional favorabil


organizatoric desfăşurării următoarei activităţi prin:
DP 2.2 - aerisirea salii de clasă; Frontal
10` - pregătirea materialului didactic; Conversaţia
- stabilirea ordinii şi disciplinei;
- plasarea organizată a şcolarilor în spaţiul
educaţional
Debutul activităţii se realizează cu întâlnirea de
dimineaţă
Salutul:
Haideţi să ne adunăm
Un semicerc să formăm
Invitaţii să-i salutăm:
Buna dimineaţa!
Un gând bun să le urăm:
Bine aţi venit!
Cântec: ,,Deşteaptă-te, române!”
Prezenta:
Dupa ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întalnit
Oare cine n-a venit?
Repere temporale: data, luna, anul, ziua, anotimpul;
Calendarul naturii: starea vremii;
Tema zilei: Păsărelele au sosit şi natura a-nverzit!
2. Captarea atenţiei CLR Astăzi, foarte devreme, am primit vizita unui Conversatia Planşe Interesul
1.1 stol de rândunele, iar ele ne-au pregătit o surpriză didactice pentru
4` încă de la prima activitate a zilei. Aşa că au lăsat pe Frontal continuţul
catedră un pachet cu materiale didactice pe care să le activităţii
MEM folosim pe parcursul întregii zile. De asemenea, l-au
1.2; rugat pe Trompi- macota clasei, să le ţină locul
1.4; pentru că nu au putut rămâne cu noi toată ziua. Ghicitori-
5.3 Deoarece Trompi participă în fiecare zi la probelme
activităţile noastre, astăzi va fi şi mai atent la ce se
întâmplă în clasă pentru că vrea să vadă elevii care
învaţă bine şi care sunt cuminţi ca să le transmită
prietenelor sale, rândunelelor.
La finalul zilei mascota va recompensa
copilul cel mai cuminte şi mai activ la ore prin faptul Frontal
că va merge cu el acasă.
- Să vedem care este prima surpriză de azi!
Câteva ghicitori Ghicitori
Cine-mi spune dintr-o dată
Câte colţuri are-o roată?
(zero)
Roaba care-o împingi întruna
Câte roţi ea are?
(una)
- Anexa 1
3. Anunţarea temei - Acum, la matematică şi explorarea mediului, noi Expunerea Frontal
şi a conţinutului vom face probleme de adunare şi scădere în
1` concentrul 0- 31, prin numărare.
Dar mai întâi vom rezolva împreună câteva
exerciţii cu scopul de a ne aminti ceea ce am învăţat
până astăzi şi să îi facem şi noi o surpriză placută lui
Trompi răspunzând corect sarcinilor.
4. Prezentarea Sarcina 1 Conversaţia Relaonare
conţinutului şi Rezolvaţi exerciţiile la tablă: prin acţiune
dirijarea MEM Descompune numerele date. şi comunicare
învăţării 1.1 Compune numerele date. Exerciţiul Tabla Frontal
Sarcina 2 - Anexa 2- Caietul special, pag 50 magnetică
10`
Raspunsurile
Explicaţia copiilor

CLR
2.4
Caietele
speciale-
Matematică
şi explorarea
mediului, Individual
Editura Delta şi frontal
Cart
Exerciţiul Educational
MEM
1.1; Aprecieri
1.4; Aceasta conţine probleme de adunare şi scădere în verbale
1.6; concentrul 0- 31, prin numărare: Observaţia
5.2 1. Completează caseta cu numerele
corespunzătoare.
2. Compune probleme folosind datele din tabel.
5. Asigurarea MEM Sarcina 3 Aprecierea
retenţiei şi 1.6; Descompuneţi, la tablă, următoarele numerele : 23, raspunsuri lor
transferului 3.1 29, 30, 15, 8, 20, 17 Frontal
Sarcina 4 Conversaţia
9` Se va realiza prin intermediul câtorva întrebări
CLR precum:
2.4 - Poate cineva să numere crescător de la 0 la 31? Dar
descrescător?
- Mai ţineţi minte ce înseamnă număr par? Tabla
- Care sunt cifrele pare? Dar impare ?
- Care sunt numerele pare de la 0 la 30?
- Dar numerele impare? Exerciţiul
- Ce numere se află între 12 şi 23, dar între 18 şi 31,
s.a. ?
- Ce semnificaţie are pentru voi numărul 31? (o lună
poate avea cel mult 31 de zile)
- Noi în ce lună suntem ? Câte zile are ? Din ce Frontal
anotimp face parte ?
MM Jocul Cântecelul
*Să interpretăm cântecelul Când primăvara va veni:
2.1
Iată cade ploaia pe florile de mac
Și păsările toate se întorc acum din larg
Cântăm de bucurie, viața o cântăm
Iubirea toată o cântăm
Vântul care adie cu frunzele ar dansa
Albinele se îmbie nectar din flori să bea
Cântăm de bucurie, viața o cântăm
Iubirea toată o cântăm
Refren:
Când primăvara iarăși va veni
Natura întreagă iar ne va zâmbi
Vom cânta orice ar fi
Când primăvara va veni
6. Încheierea Activitatea se finalizează cu aprecierea modulului de Conversaţia Frontal Aprecierea
activităţii desfăşurare a lecţiei, evidenţiându-se elevii care au modului de
răspuns foarte bine şi încurajându-i pe ceilalţi. Se vor lucru.
1` împărţi recompensel copiilor care au rezolvat toate Ştampiluţe Recompense
cerinţele şi care au respectat regulile lui Trompi.
Activitate recreativă (15`)- Joc: Realizează desene după care să compui probleme. (pe caietele cu foaie velină)
Anexa 1

PROBLEME – GHICITORI

Cine-mi spune dintr-o dată


Câte colţuri are-o roată?
(zero)

Roaba care-o împingi întruna


Câte roţi ea are?
(una)

Cartea ce-o păstrezi ca nouă


Câte scoarţe are?
(două)

Tricicleta lui Andrei


Câte roţi învârte?
(trei)
  
Fluturaşul cel plăpând
Câte aripi o fi având?
(patru)
  
În mănuşă sau ciorap
Câte degete încap?
(cinci)

Câte, câte mici picioare


Harnica albină are?
(şase)
  
Câte stele lucitoare
Strălucesc în Carul Mare?
(şapte)
 
Câte colţuri în total
Are micul tău penar?
(opt)
  
Numără pe îndelete
Roţile a trei triciclete.
(nouă)
 
Degetele, buni frăţâni
Câte-s la-amândouă mâini?
(zece)
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și