Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.11.2017

Clasa: Pregătitoare C

Prof. înv. primar: Iancu Codreanu Andreea

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului

Unitatea tematică: ,,Sunt roman!”

Subiectul lecției: Numărul şi cifra 8

Tipul lecţiei: Fixare şi consolidare

Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate:- Comunicare în limba română

- Dezvoltare personală

- Matematică şi explorarea mediului

- Muzică şi mişcare

- Arte vizuale şi abilităţi practice

Competențe specifice :

 Matematică şi explorarea mediului


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat
 Comunicare în limba română
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
 Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
 Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text;
 Arte vizuale și abilităţi practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Strategii didactice :
 Metode și procedee: conversația, explicația, observatia, demonstrația, exercițiul, problemati-
zarea, tehnica Lotus (floare de nufăr), jocul;
 Mijloace de învățământ și materiale didactice: Panoul cu întâlnirea de dimineaţă; caietele
speciale- Numărăm, calculăm, despre mediu învăţăm, editura Booklet; creioane, culori, planşe
didactice, ştampiluţe;
 Forme de organizare: frontal, individual.
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor
Durata: 35 de minute activitate propriu-zisă + 15 de minute activitate recreativă

Bibliografie
1. *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013,
Bucureşti, 2013
2. *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie
la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din
învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
3. Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012;
4. V.Preda, M. Pletea,F. Grama, A. Cocoş, D.Oprea, M. Călin, Ghid pentru proiecte tematice, editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Evenimentul Compe Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt didactic tenţe
Metode şi Mijloace de Moduri de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se asigura condiţiile optime desfasurarii activităţii:


organizatoric - aerisirea salii de clasă;
- pregatirea materialului didactic;
5` - plasarea organizata a şcolarilor in spatiul educaţional Panoul cu
amenajat sugestiv. întâlnirea de
Debutul activităţii se realizează cu întâlnirea de dimineaţă
dimineaţă
Conversaţia
DP 2.2; Salutul:
3.1 Haideţi ăa ne adunăm Frontal
Un semicerc să formăm
Invitata salutăm:
Buna dimineaţa!
Un gând bun să îi urăm:
Bine aţi venit!
Cantec:,,Deşteaptă-te, române!”
Prezenta:
Dupa ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întalnit
Oare cine n-a venit?
MEM Repere temporale: data, luna ,anul, ziua, anotimpul;
3.1 Calendarul naturii: starea vremii;
Tema zilei: Vine Crăciunul!
2. Captarea atenţiei Se va realiza printr-o surpriză. Crăiasa Zăpezii a sosit Conversatia Surprizele Interesul
pe aceste meleaguri şi doreşte să-i vadă cum se primate de pentru
2` comportă copii la şcoală şi cum lucrează la ore. La la Crăiasa Frontal continuţul
matematică şi explorarea mediului, ea le-a pregătit
nişte surprize - plicul albastru, în care se află un mesaj Zăpezii activităţii
şi nişte sarcini ce trebuie rezolvate:
“Eu sunt Crăiasa Tehnica
Zăpezii, iar astăzi, o Lotus
rază de soare mi-a
MEM şoptit că la clasa Planşe
1.2; 3.1 pregătitoare E au venit didactice
nişte musafiri în vizită.
Expunerea
Aşa că mi s-a părut
potrivit să vă trimit şi
eu câteva surprize pe Frontal
care le veţi găsi în
plicurile colorate.
Demonstraţia

Prin poveşti am răscolit


Şi uitaţi ce am găsit…
Însă voi v-aţi lăudat
Că nu greşiţi la numărat.
Ia să vedem cine poate
Să le completeze pe toate?” – Anexa 1
3. Anunţarea temei - Crăiasa va fi atentă la toate activităţile Expunerea
şi a conţinutului noastre de astăzi care debutează cu matematică şi
Frontal
explorarea mediului, unde vom face câteva exerciţii de
1` consolidare şi repetare a cunoştinţelor referitoare la
numărul şi cifra 8, dar şi la cele pe care le-am învăţat
până acum. Explicaţia
La finalul fiecarei activităţi Crăiasa Zăpezii
va recompensa fiecare echipă cu câte o faţă veselă, iar
dacă toate echipele adună la sfârşitul zilei 4 feţe
zâmbitoare, atunci elevii vor primi câte o recompensă.
Dar pentru asta, trebuie să fie atenţi, activi,
să raspundă corect şi doar când sunt întrebaţi.
4. Prezentarea Îi facem şi noi o surpriză placută şi vom Conversaţia Relationare
conţinutului şi interpreta cântecul ,,Ninge, ninge, ninge-ncetişor”. prin acţiune
dirijarea MM După care vom trece la rezolvarea sarcinilor. Auxiliarul şi comunicare
învăţării 2.1 Sarcina 1 didactic
Explicaţia Frontal
Rezolvaţi exerciţiile din caietul Numărăm, calculăm,
13` despre mediu învăţăm, de la paginile 26-27: Exerciţiul Raspunsurile
- Grupează fulgii de nea în mulţimi de câte 8 copiilor
elemente;
- Completează mulţimile;
MEM - Recunoaşte şi colorează cifra 8;
1.1; - Scrie cifra 8 trasând peste liniile punctate;
2.1; - Scrie cifra corespunzătoare numărului de Aprecieri
Individual
3.1 elemente din fiecare mulţime; verbale
- Observă din ce numere se poate compune Problematiza
numărul 8; rea
- Completează omuleţii de zăpadă cu vecinii
cnumerelor;
- Continuă şirurile;
- Transformă cifra 8 în personaj
AV 2.3 Sarcina 2 - Anexa 2
Răspundeţi la ghicitori:
Jocul Ghicitori
Este simplu de făcut Frontal
CLR După unu e trecut
2.4 Seamănă cu un răţoi
Sigur ştiţi, e cifra ...
(doi)
  
E un opt pe jumătate
Cifra iezilor din carte
După doi el se aşază
Care-i cifra asta oare?
(trei)
5. Asigurarea Se va realiza prin intermediul câtorva întrebări Conversaţia Aprecierea
retenţiei şi precum: raspunsurilor
transferului - Poate cineva să numere crescător şi descrescător de la Frontal

CLR 0 la 8?
12` - Mai ţineţi minte ce înseamnă număr par?
2.4
- Numărul 8 este numar par sau impar ?
- Care sunt numerele pare cunoscute de voi?
- Dar numerele impare?
*Să ne amintim cântecelul despre numere: Cântecelul
,,Auziţi ce s-a întâmplat
Numerele s-au jucat de-adevărat.
MM -A-ha ! Nu se poate-aşa ceva !
2.1 Jocul
Vrei ca să glumeşti
Să ne păcăleşti ?
-Ba deloc, nu vă miraţi !
Iată-i vin toţi înşiraţi
Cei zece fraţi:
1 – cel dintâi, bate tare din călcâi
S-a pornit la joc
Tot pe loc, pe loc.
După 1, vine 2, cu ghete noi,
După 2, vine 3, cu clopoţei,
4 într-un picior, saltă vesel şi uşor.
Uite-l şi pe 5, vine în opinci.
6 , gras şi mititel, vine şi el.
7 , lung şi ascuţit, l-a însoţit.
A venit şi 8, colăcelul bine copt.
9, rotofei, vine după ei.
10 mândru şi frumos vine voios,
Iată-i pe toţi înşiraţi, cei zece fraţi.
Au pornit la joc, ca să aibă toţi noroc
Tra- la-la-la-la, hai nu te lăsa!
6. Încheierea Activitatea se finalizează cu aprecierea modulului de Conversaţia Frontal Aprecierea
activităţii desfăşurare a lecţiei, evidenţiându-se elevii care au modului de
răspuns foarte bine şi încurajându-i pe ceilalţi. Se vor lucru.
2` împărţi recompensele grupelor care au respectat toate
cerinţele şi care merită cu adevărat. Recompense

Activitate recreativă (15`)- Jocul: Scăunelele: Pozitiv şi Negativ- Ce de îţi place/ Nu-ţi place anotimpul iarna?
Eu sunt Crăiasa Zăpezii, iar astăzi, o rază de soare mi-a şoptit că la clasa pregătitoare E au venit nişte musafiri în vizită. Aşa că mi s-a părut potrivit să vă
trimit şi eu câteva surprize pe care le veţi găsi în plicurile colorate ANEXA 1

Prin poveşti am răscolit


Şi uitaţi ce am găsit…
Însă voi v-aţi lăudat
Că nu greşiţi la numărat.
Ia să vedem cine poate
Să le completeze pe toate?”
ANEXA 2
GHICITORI

După zero este pusă Este o ruşine mare


Două linii cifra are Chiar de nu poţi sta pe el Zici că-i o clepsidră mare
Una mică şi-alta mare Zici că e un scăunel. Aşezată în picioare
Care-i cifra asta oare? (patru) După şapte ea soseşte
(unu) Haide spune, se
  Câte degete am oare numeşte ...
  La o mână sau picioare (opt)
Este simplu de făcut Sigur ştie fiecare  
După unu e trecut Care-i cifra asta oare?  
Seamănă cu un răţoi (cinci) E un şase ridicat
Sigur ştiţi, e cifra ...     Şi e mult mai căutat
(doi) E un nouă răsturnat Să apară-n cataloage
  Şi de şapte e urmat Care-i cifra asta oare?
  E o mică ghicitoare (nouă)
E un opt pe jumătate Care-i cifra asta oare?    
Cifra iezilor din carte (şase) Nota cea mai căutată
După doi el se aşază Şi de toţi invidiată
Care-i cifra asta oare? Câţi pitici sunt în poveste Când apare-n cataloage
(trei) Câte zile-n săptămână Care-i cifra asta oare?
După şase poposeşte (zece)
De-l primeşti din Sigur ştiţi ce cifră este.
întâmplare (şapte)
 

S-ar putea să vă placă și