Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data: 06.02.2023
Clasa: a IV-a
învățător: Goropceanu Tatiana
Unitatea de învăţământ: IP Gimnaziul –grădiniță ,,C. Stere”
Disciplina de bază: Matematică
Unitatea: Elemente de geometrie și măsurări
Subiectul: Poligoane.
Tipul: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
Durata: 45 minute
Competențe specifice:
5.1. Reconoașterea formelor geometrice și a elementelor geometrice și a elementelor
acestora în modele date și în m,ediul înconjurător.
5.6. Exploratrea unor modalități elementare de organizare a rezultatelor unor observări și
măsurători: tabele, scheme.
Obiective operaţionale:
O1 – să formuleze răspunsuri corecte și complete la întrebări
O2 – sǎ stabilească valoarea de adevăr a unor propoziții date ;
O3 - să identifice elementele constitutive ale formelor geometrice plane;
O4 - sǎ aplice cunoștințele elementare de geometrie în rezolvarea de exerciții și
probleme;
O5 - sǎ folosească terminologia matematică specifică.
Elemente de strategie didactică:
 Resurse procedurale: conversația euristică, explicația, exercițiul, jocul didactic,
diagrama Venn, Știu / Vreau să știu / Am învățat.
 Resurse materiale: manualul, fișe de lucru, pancarte A / F, laptop,
videoproiector, prezentare Power Point, planșe cu figurile geometrice, telefon
 Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică
Secvenţele Ob.
instruirii op. Metode şi Material Forme de Evaluare
Activitatea învăţătorului
procedee didactic organizare

1. Se vor asigura condiţiile optime pentru buna desfăşurare a Explicația Manuale Observarea
Moment lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic Conversația Frontal sistematică
organizatoric şi stabilirea liniştii. Caiete
1min
În timp ce verific tema cantitativ și calitativ, elevii vor rezolva Conversația Fișa de Individual
2.Verificarea Controlul
o fișă de lucru (Anexa 1) în care vor trebui să deseneze câteva Explicația lucru
temei
3min elemente de geometrie.

După un drum lung, în sfârșit, membrii familiei au ajuns acasă Conversația Planșă Evaluare
la bunici. Aceștia erau foarte bucuroși, dar și obosiți. Bunica i- Pătrățel Frontal orală
a așteptat cu bucate alese și i-a sfătuit să se odihnească,
3. Captarea deoarece mâine vor merge la o expoziție de pictură pe sticlă.
atenției
3min Vom face cunoștință cu Pătrățel, proprietarul galeriei de artă,
care ne va face cunoștință cu prietenii lui (celelalte figuri
geometrice). (Anexa 2). Ex. 2, pag 80

4.Anunțarea Astăzi la ora de matematică vom recapitula noțiunile despre Explicaţia Caiete Frontal Observarea
temei și a poligoanele învățate, le vom desena la tablă și în caiete, vom Conversația sistematică
obiectivelor identifica proprietăţile poligoanelor și vom rezolva probleme ;
operaționale Scriu titlul la tablă „Poligoane”, iar elevii în caiete.
3min
5. Dirijarea Observăm și ne amintim pag. 80 Exercițiul Manuale Individual Observarea
activitãții Adresez elevilor câteva întrebări la care voi primi răspunsuri Conversația sistematică
25 min O1 orale: pe baza Observăm și explicăm. Pag.80 euristică Frontal
O2  Ce este un poligon? Evaluare
O4 Prezentare orală
 Ce alte tipuri de linii cunoașteți? PowerPoint
O5
O6  Ce sunt dreptele paralele? Dar cele perpendiculare?
 Care sunt poligoanele pe care le cunoașteți? Jocul didactic Fișă de Frontal
lucru
Explicația Observarea
Acum, că suntem pregătiți, haideți să-i întâmpinăm pe Pătrăţel Pancartă sistematică
și pe prietenii lui care sunt gata să sosească! Trebuie să-i Conversația A/F
recunoașteți, să-i prezentăm și, ei nu vin cu mâna goală, ne
aduc câteva probleme pe care trebuie să le rezolvăm Evaluare
completând tabelul „Știu / Vreau să știu / Am învățat”. (Anexa orală
4)
Arăt câte o figură geometrică. Provoc elevii să o recunoască şi
să o descrie, apoi propun spre rezolvare câte o problemă ce are Planșe cu
legătură cu forma plană. figurile
Pe măsură ce elevii discută despre o formă geometrică vor Conversația geometrice Individual
„conduce” figurina corespunzătoare „în sufragerie”. Frontal
Voi introduce, în ordine, triunghiul, paralelogramul, rombul, Explicația
Proiectare Evaluare
dreptunghiul, trapezul, cercul
Problematizarea Power orală
Știu/Vreau să Point
știu/ Am învățat Fișe de
lucru

6.Obținerea O3 Cu ajutorul telefoanelor, elevii vor rezolva un Quizizz. Cu Conversația Telefon Pe echipe Observarea
performanței ajutorul videoproiectorului vom vedea, în timp real, Explicația Videoproie sistematică
7 min clasamentul. ctor

7.Încheierea Fac aprecieri verbal privind implicarea elevilor în lecție, Conversaţia Caiete Frontal Aprecieri
evidențiindu-i pe cei care s-au remarcat. Explicația verbale
activității Vor primi drept recompensă câte un biscuite ce are formă
3 min geometrică.
Le comunic elevilor tema pentru acasă.
Anexa 1

Nume și prenume __________________________________ 00.02.2023

Fișă de lucru

Desenează:
1) O linie curbă deschisă

2) O linie frântă închisă

3) Două linii paralele

4) Două linii perpendiculare

5) Un triunghi

6) Un paralelogram

Anexa 1
Anexa 2
Pătrățel
Bine v-am găsit! Eu sunt Pătrățel!
Anexa 3

Numerele au figuri

Jocul „Numere au figuri”


Scop: consolidarea cunoştinţelor privind numerele naturale şi figurile geometrice.
Sarcină didactică: să stabilească valoarea de adevăr a unor propoziţii matematice.
Materiale didactice: pancarte A / F, prezentare Power Point

620 481 158 336


1023
43 550

12 345 433 236


Anexa 4

Prietenii lui Pătrățel și problemele lor

d-ra Triunghiuliţa

Știu Vreau să știu Am învățat

d-l Paralelogramovici

Știu Vreau să știu Am învățat

Știu Vreau să știu Am învățat

d-l Dreptunghiuleț
Un dreptunghi are lungimea egală cu 164 cm, iar lăţimea cu 58 cm mai
mică. Aflaţi perimetrul dreptunghiului.

Știu Vreau să știu Am învățat

d-ra Trapezica

Știu Vreau să știu Am învățat

d-ra Cerculina

Aflaţi suma dintre produsul


numerelor din interiorul cercului şi
câtul numerelor din exteriorul lui.
Bine v-am găsit! Eu sunt Pătrățel!
Anexa 3

Numerele au figuri

Jocul „Numere au figuri”


Scop: consolidarea cunoştinţelor privind numerele naturale şi figurile geometrice.
Sarcină didactică: să stabilească valoarea de adevăr a unor propoziţii matematice.
Materiale didactice: pancarte A / F, prezentare Power Point
620 481 158 336
1023
43 550

12 345 433 236

1. Numărul din cerc se împarte exact la 2.


2. Cel mai mare număr de 4 cifre distincte se află în romb.
3. În poligonul cu trei laturi se află un număr par.
4. Trapezul conține numărul cel mai mic alcătuit din 5 cifre consecutive.
5. Numărul din paralelelogram se împarte exact la 5.
6. În dreptunghi este scris un număr impar.

S-ar putea să vă placă și