Sunteți pe pagina 1din 10

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Mărțișor

Profesor consilier școlar: Lixandru Andreea-Roxana


Data: 10.03.2021
Clasa: a V a A
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Consiliere psihopedagogică
Unitatea de învățare: Dezvoltarea socio-emoțională
Tema: Comunicare și emoții
Tipul lectiei: Lecție mixtă

PROIECT DE LECȚIE

Competențe specifice
2.1 Relaționarea armonioasă cu ceilalți în contexte școlare și extrașcolare și cu ceilalți

2.2 Acordarea feedback-ului pozitiv în relaționarea cu ceilalți

Obiective operaționale

La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor atinge următoarele obiective:


1. să definească termenii: emoții, comunicare, comunicare non-verbală și comunicare asertivă;
2. să diferențieze emoțiile pozitive de cele negative în diverse situații;
3. să clasifice metodele comunicării non-verbale;
4. să distingă comunicarea asertivă de cea non-verbală;
5. să formuleze mesaje de tip “EU” folosite în comunicarea asertivă;
Strategie didactică

a) Metode şi procedee: conversaţia (euristică și de fixare), exercițiul, învățarea prin descoperire, explicaţia, problematizarea,
b) Mijloace de învăţământ: manual fizic/online, prezentare Power-Point, whiteboard interactiv, exercițiu interactiv, laptop, caiete
c) Forme de organizare a activităţii: activitate online, activitate individuală, activitate în grup;
d) Resurse şi managementul timpului: durata: 40 de minute

Modalități de evaluare
- Evaluarea de verificare, evaluare de apreciere
Bibliografie:
- Consiliere și dezvoltare personală: manual pentru clasa a-V-a/Mădălina Radu, Ioana Andreea Ciocâlteu, Aurelia Stănculescu, Robert
Florin Florea, Pitești - Editura Paralela 45, 2017
Demersul didactic

Strategia didactică
Form
Metode Mijloa
Etapele Ob. a de
Nr. ctrl. Durata Elemente de conținut și ce de Evaluare
lecției op. orga
proced învăță
nizar
ee mânt
e
Moment Profesorul creează o atmosferă plăcută, Conversaţ Activit
1 2   se asigură că toți elevii au o stare de ia
 
ate
organizato
bine care să le permită să se angajeze
în activitățile de învățare. Se notează
ric Explicația online
absenții.

Elevii sunt invitați să răspundă la


întrebări precum:
Ce sunt emoțiile? Ce este comunicarea
non-verbală? Ce este comunicarea
asertivă?
Profesorul va folosi un material video
explicativ pentru ca elevii să înțeleagă
Verificare mai bine conceptele ce vor fi discutate
a în continuare
cunoștințel “Emoțiile și sentimentele- Activit
ate
or exemple din viața copiilor” Conversaţ
Exerciți
online
https://www.youtube.com/watch? u
2 anterioare 6 ia
interacti
Grup
în legătură v=0rWpV5wa0Jo&ab_channel=Activi Exercițiul Activit
v
t ate de
cu
%C4%83%C8%9BieducativecuEmilia grup
subiectul
lecției

Profesorul le va capta atenția elevilor Conversaț  


Activit
Captarea punându-le următoarea întrebare: Cum ia
3 2 Explicația ate
atenției vă simțiți azi? online

Profesorul anunță titlul lecției


OC1 Laptop
Anunțarea ("Comunicare și emoții") și obiectivele
OC 2  acesteia: utilizarea corectă a Conversaț Prezenta Activit
temei şi a
4 2 OC 3 conceptelor comunicare, comunicarea ia re cate
obiectivelo euristică PowerP online
OC 4 non-verbală, comunicarea asertivă,
r oint
emoții; identificarea tipurilor de emoții
(pozitive și negative); identificarea
tipurilor de comunicare non-verbală;
identificarea modurilor de comunicare
asertivă; exemplificarea mesajelor de
tip “EU”
17 Profesorul va prezenta elevilor noile Explicația Manual Profes
conținuturi, prezentând ideile orul
principale din cadrul lecției cu ajutorul Conversaț Digital suprav
ia Prezenta egheaz
Prezentare prezentării PowerPoint, invitându-i pe
euristică re ă și
elevi să participe activ; să își spună
5 a noului PowerP verific
opiniile și să pună întrebări: ă dacă
conținut și oint
elevii
dirijarea OC 1 - Definirea comunicării: îndepli
învățării OC 2 COMUNICAREA reprezintă nesc
OC 3 (în varianta cea mai simpla) actul de sarcinil
e.
transfer de informații dintr-un loc în
Activit
altul și de la o persoană la alta ate
(emițător-receptor) online

Activit
Deși aceasta este o definiție simplă, ate
individ
atunci când ne gândim cum putem uală
comunica subiectul devine mult mai
complex. Există mai multe categorii de
comunicare și ele pot apărea în orice
moment simultan.

Diferitele categorii de comunicare


includ:

● Comunicare vorbită sau

verbală: față-în-față, telefon,


radio sau televiziune și alte

mijloace de comunicare.

● Comunicarea non-verbală:
5 Prezentare
a noului limbajul corpului, gesturile,
conținut și
dirijarea contactul vizual, tonul vocii,
învățării
(continuar mimica, modul în care ne
e) OC4
îmbracăm sau acționăm

● Comunicarea asertivă:

reprezintă exprimarea opiniei

în mod clar, deschis, fără să

lezezi cealaltă persoană,

ţinând cont de opinia sa. Se

pune accentul pe egalitatea

dintre persoane, astfel nu se

doreşte dominare celuilalt dar

nici supunerea noastră față de

el.
Tipuri de comunicare non-verbală:

● limbajul corpului, gesturile,

expresii faciale, contactul

vizual, tonul vocii, mimica,

modul în care ne îmbracăm

sau acționăm

Moduri de comunicare asertivă:

● Cunoaste-ti valoarea

personala si drepturile

● Cunoaste-ti nevoile si

exprima-le

● Exprima-ti gandurile si

emotiile negative intr-un mod

controlat si sanatos

● Primeste feedback intr-un

mod pozitiv

● Invata sa spui NU
● Foloseste formulari la

persoana I

Reacții în comunicare - mesaje de tip

“EU”:

Cu ajutorul mesajelor de tip “EU”

vorbim despre ce simțim în anumite

situații. Sunt mesaje diferite de cele de

tip TU, care pot fi considerate agresive

și pot afecta negativ relațiile dintre

oameni.

De exemplu:

Mesaje de tip TU: Mă enervezi când

îmi iei pixul de pe bancă fără să-mi

spui.

Mesaje de tip EU: Mă enervez când nu

îmi găsesc pixul și nu știu că mi-a fost

luat. Te rog să îmi spui când ai nevoie


de el.

Definirea emoțiilor:
EMOȚIILE reprezintă stări
interioare , reacții la un anumite
eveniment , experiențe personale pe
care uneori e greu să le redăm prin
cuvinte.

Tipuri de emoții:

Există șase emoții de bază: fericirea,


tristețea, frica, uimirea, furia și
dezgustul.

Astfel, putem clasifica emoțiile în 2


mari categorii

Pozitive:
● Amuzament
● Încântare
● Euforie
● Excitare
● Fericire
● Bucurie
● Plăcere
Negative:
● Furie
● Supărare
● Dispreț
● Dezgustul
● Frustrare
Pentru asigurarea retenției și a
transferului de cunoștințe, se va realiza
activitatea interactivă Cum ne
comunicăm emoțiile?

Elevii vor învărti roata și folosindu-se


de comunicarea verbală, non-verbală și
asertivă își vor împărtăși emoțiile.

https://wordwall.net/resource/1230595
1/comunicare-%c8%99i-emo
%c8%9bii
Asigurare 0C4 Explicația Tablă
interacti
a retenţiei
Exercițiu vă
şi a Activit
6 5 interactiv
ate de
Individuală
transferul Laptop
ui de grup
Conversaț
cunoștințe ia

În urma activități profesorul va discuta


cu elevii despre răspunsurile acestora,
clarificând împreună neclaritățile și
răspunzând la întrebările acestora.

Pentru asigurarea feedback-ului,


Asigurare elevilor li se va cere să scrie o idee sau
a feed- o întrebare cu care au rămas în urma
back-ului Explicația Activit
lecției de azi. (Profesorul va îi va invita ate
7 şi 4 pe elevi să scrie pe tabla interactivă Conversa
Caiet
individ
Individuală
obţinerea feedback-ul). ția uală
performan
ţelor
Profesorul le comunică o serie de
sugestii pe care elevii le pot folosi pe
viitor atunci când e nevoie să
Activit
Încheierea comunice emoțiile și nevoile celor din
8 2 jur. Conversaț ate
activității ia online
Se trag concluziile activității.

S-ar putea să vă placă și