Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

1. Partea introductivă (date generale de identificare):


Nume: Lipan Ioana
Unitatea Scolara: Liceul Tehnologic “Malaxa”
Disciplina: Modul 1. Măsurări tehnice

Clasa: a X-a A, Tehnician prelucrări pe mașini –unelte cu comandă numerică


An școlar: 2023-2024
Unitatea de învățare: Precizia prelucrării și a asamblării pieselor
Subiectul lectiei: Rugozitatea suprafețelor
Tipul lectiei: Lectie de transmitere (comunicare) si însusire (asimilare) de noi cunostinte
Durata de desfasurare a lectiei: 50 minute
Metode si procedee de instruire:“ganditi, lucrati in perechi, comunicati!”brainstorming, expunerea, explicaţia, conversaţia euristică,
problematizarea.
Modul de lucru: frontal, pe grupe.
Resurse materiale (Mijloace de invatamant: aparatura si material didactic): videoproiector, tabla magnetica, markere, fisa de lucru.
Tipul de organizare a activitatii: Colectiva, pe grupe de lucru
Locul de desfasurare: sala de clasă
Metode şi tehnici interactive de grup: brainstormingul, rezolvarea de exerciții.

1
Forme de organizare ale instruirii:
a. Forma de repartizare a sarcinii: frontală,
b. Forma de lucru a elevilor: pe grupe, individuala.
c. Forma de participare a elevilor: dirijată şi individual.
Conținutul învățării: Definirea noțiunii de rugozitate, corelația stării suprafețelor tehnice și procedeele de prelucrare, metode de
măsurare a rugozității
Obiectivul central (scopul) lectiei: Măsurarea rugozității suprafețelor
Obiective operationale:
O1- cunoasterea noțiunii de rugozitate
O2- corelația stării suprafețelor tehnice și procedeele de prelucrare
O3- metode experimentale de determinare a rugozităţii suprafeţelor la strunjire: măsurarea prin comparare și metoda de determinare a
reliefului prin palpare

2. Desfășurarea lectiei (Scenariul didactic):


Obiectivele Timp
Etapele (evenimentele Activitatea Activitatea Strategia didactica
operationale min.
lectiei profesorului elevului
Forma de
Metode de Mijloace de
organizare a
invatamant invatamant
activitatii
Organizarea clasei in Raspund ‘prezent’, Frontala,
vederea bunei Face prezenta elevilor, noteaza elevii dau informatii despre individuala,
desfasurari a lectiei absenti in catalogul clasei; face elevii absenti, isi Catalog, in grup
5 Conversatia
(stabilirea unor puncte observatii si recomandari, daca este insusesc observatiile pixuri,
comune intre profesor cazul. si recomandarile
si elev) primite.
Initiaza o conversatie de verificare cu Elevii raspund Asaltul de Suport de
Reactualizarea scop de actualizare. Pune intrebari intrebarilor puse de idei curs -
O1– Elevii vor fi 5
cunostintelor anterioare elevilor despre precizia poziției profesor. Isi noteaza Caiete de
capabili sa
suprafețelor și abateri in caiete definitia notite.
recunoască
5 Anuntarea Asigura declansarea motivatiei si a data de profesor sau Calculator,
2
(introducerea,
interesului specific achizitiilor
prezentarea temei) si a
cognitive ulterioare. colegi, daca este
obiectivului lectiei.
corecta.
Este responsabil de declansarea
procesului de invatare.Profesorul Expunerea
Elevii noteaza in
explică ce este rugozitatea Explicatia
caiete definitia
Transmiterea si suprafețelor, unitatea de masură μm, Observatia
rugozității și unitatea
asimilarea noilor clasele de rugozitate. Notarea pe Conversatia
de măsură, sintetic
cunostinte (etapa cea desenele de execuție. Rezolvarea videopro-
despre metodele de
15 mai importanta) de exerciții iector.
măsurare a rugozității
Profesorul explică metodele de Trusa de
măsurare a rugozității suprafețelor – mostre
măsurarea prin comparare și metoda etalon de
de determinare a reliefului prin rugozitate
palpare

10 Fixarea, consolidarea si Elevii răspund și Fisa de


sistematizarea Imparte pe elevi in grupe de lucru. Le completează în lucru,
cunostintelor predate da elevilor fisele de evaluare si le caiete/fișa de lucru creioane,
explica continutul. pixuri,
simbolul de rigla.
rugozitate și videopro-
semnificația lui iector.

O2- elevii vor fi


capabili să 5 Obtinerea unui Elevii vor raspunde
Apreciaza activitatea clasei si a unor
interpreteze valorile feedback intrebarilor puse de
elevi in mod special. Le cere elevilor
rugoziții in funcție profesor.
din fiecare grup (pereche) sa
de prelucrare raspunda la o intrebare.Ii noteaza pe
elevii cei mai activi la lectie.
O3- elevii vor fi
capabili să explice
cum se măsoară
rugozitatea Elevii isi noteaza
Recomandari legate de
Prezinta continutul unei sau unor tema pentru acasa,
continuarea invatarii Conversatia Caietul de
5 intrebari si da recomandari de daca este cazul, si
individuale si de Explicatia teme
rezolvare acasa. recomandarile date de
efectuarea temei
professor.

Intocmit:

3
Prof. ing. Lipan Ioana
Lecţia: RUGOZITATEA SUPRAFEŢELOR

FISA DE EVALUARE

SI.

SII.

SIII.

4
5

S-ar putea să vă placă și