Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE


 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic ” Constantin Angelescu”, Ianca
 CLASA: a X-a
 CADRUL DIDACTIC/ STUDENTUL: Mocanu Mihaela-Veronica
 ARIA CURRICULARĂ/DOMENIUL ACADEMIC: Atitudinile sociale
 DISCIPLINA: Psihologie
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Atitudinile sociale și formarea lor
 SUBIECTUL: Atitudinile sociale.Formarea și modificarea atitudinilor sociale
 DURATA ACTIVITĂŢII: 50 de minute
 DATA: 25.05.2016
 TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare- învățare

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

Obiective operaţionale 2*
CODUL Competenţele specifice vizate1* Pe parcursul activității, elevii clasei a X-a la disciplina Psihologie cu subiectul:
”Formarea și modificarea atitudinilor sociale” vor fi capabili să:

1.1. (cognitiv) analizeze cele trei surse ale formării atitudinilor;


Descoperirea în sursele de informare a 1.2. (cognitiv) însuşească terminologia specifică atitudinilor: condiționare,
C. 1. perspectivelor diferite asupra atitudinilor sociale; persuasiune, autopersuasiune,valență, intensitate, centralitate.
utilizarea corectă a terminologiei de specialitate 1.3. (cognitiv) aprecieze importanța atitudinilor în relația cu ceilalți

C. 2. 2.1. (afectiv- atitudinale) formeze o gândire critică, flexibilă și prospectivă


Surprinderea relațiilor dintre atitudini și 2.2. (cogntiv) definească importanța atitudinilor în formarea și modelarea
comportament. comportamentului

3.1. (psiho-motorii) utilizeze corect materialele didactice;


Integrarea cunoştinţelor obţinute în medii non- 3.2. (afectiv-atitudinale) accepte reprezentările multiple asupra atitudinilor
și importanței acestora.
formale de învăţare în analiza atitudinilor.
C. 3.

III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR


 Elevii deţin informaţii referitoare la atitudinile sociale.
 Elevii sunt capabili să conceptualizeze și să abstractizeze.
 Elevii sunt capabili să argumenteze.

IV. ARIA DE CONŢINUT


 Sursele formării atitudinilor
 Modificarea atitudinilor sociale prin persuasiune și autopersuasiune
 Importanța atitudinilor sociale
V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE
 Manual,
 Fișe de lucru
 Studii de caz
 Materiale video
VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul 3* Metode tradiționale Codul Metode moderne


MCE Metoda conversației euristice JDI Jurnalul cu dubla intrare
ME Metoda expunerii A Analiza
ÎD Învățarea prin descoperire
S Sinteza

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


EO Evaluare orală EF Evaluare formativă

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


F Frontală
G Pe grupe
I Individuală
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
operaționaleObiective

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Salutul cadrului didactic.
Pregătirea materialului necesar pentru
Moment lecţie. 3
organizato- Crearea unui climat socio-afectiv - MCE - F - mi
ric favorabil desfăşurării lecţiei. n

Vi s-a mai vorbit pana acum despre


atitudine? Ce înseamnă atitudinea?
R:  Atitudinile reprezintă modalitatea
Invită elevii să răspundă la întrebarea
O.2.1

Captarea MCE F 5m
de raportare la o clasă general de - EO
atenției de captare a atenției; I in
obiecte sau fenomene prin care
persoana se orientează subiectiv și se
autoreglează preferențial.
operaționaleObiective

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Anunțarea Anunţă tema lecţiei şi explică strategia „Atitudinile sociale.Formarea și


subiectului de lucru. modificarea atitudinilor sociale” 2
Tabla,
și a ME F -- mi
--

creta
obiectivelor Scrie pe tablă problemele de dezbătut. Subpunctele lecției: n
activității -Sursele formării atitudinilor
-Modificarea atitudinilor sociale
prin persuasiune și autopersuasiune
-Importanța atitudinilor sociale
Întrebări:
-Ce sunt atitudinile sociale ?
Transmite- -Care sunt proprietățile atitudinilor?
Construiește pe tablă schema lecției
rea Adresează elevilor întrebări cu privire -Care sunt funcțiile atitudinilor? ME 10
O.1. Tablă, F
cunoștințe- -Cum se modifică atitudinile? MCE EO mi
1 la atitudinile sociale. cretă G
lor -Care sunt consecințele anumitor ÎD n
atitudini sociale ?
operaționaleObiective

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Fiecare grupă analizează conținutul
Distribuie elevilor fişele de lucru, textelor din fișele de lucru,răspunde
organizează grupele de lucru ( a câte 4 la întrebările adresate de profesor și
Dirijarea elevi ) şi explică sarcinile. completează schema lecției la tablă și MCE 10
O.1. Fișe de F
învățării Dirijează învăţarea spre completarea pe fișele individuale. ME EO mi
2 lucru G
conţinutului şi realizează împreună cu ÎD n
elevii schema lecţiei la tablă
răspunzând la întrebări.
operaționaleObiective

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Primele surse de formate a
atitudinilor sociale sunt sursele
afective, cercetarea acestora arătând
că atitudinile pot fi, pe de o parte,
rezultatul condiționării, dar pe de altă
parte, al simplei expuneri față de un
Cadrul didactic oferă informații stimul.Sursele cognitive presupun
Transmite- privind sursele formării atitudinilor , modificarea sau constituirea
O.2. rea Studii de 6m
cauzele modificării atitudinilor sociale anumitor atitudini sociale în funcție ME F --
2 cunoștințe- caz in
lor și studii de caz din care reies anumite de informațiile pe care le deținem
atitudini. sau le obținem. Sursele
comportamentale au fost legate de
condiționarea ce are la bază întărirea
răspunsului și de percepția de sine.
Cauzele modificării atitudinilor sunt
legate mai ales de persuasiune și
autopersuasiune.
operaționaleObiective

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Întrebare:
Care sunt proprietățile atitudinilor?
Solicită elevilor să menționeze Răspuns: Valența, intensitatea,
Dirijarea proprietățile atitudinilor. centralitatea și accesibilitatea. MCE Tablă, EO 4m
F
învățării Invită elevii să noteze în caiet aceste ME cretă EF in
informații.

1.Pe baza textelor de mai sus,


definiţi atitudinile sociale şi
descrieţi în ce constă procesul
Pe baza fișelor de lucru distribuite formării acestora.
Fixarea anterior, fiecare grupă trebuie să 2. Pe baza textelor de mai sus,
O.1. Fișe de EO 8m
cunoștințe- răspundă la o întrebare finală. asociaţi funcțiilor atitudinilor situații A G
2 lucru EF in
lor Cadrul didactic asistă elevii în prin care ați trecut.
rezolvarea întrebărilor. 6. Pe baza textelor de mai sus,
identificaţi care sunt modalităţile
prin care atitudinile se modifică.
operaționaleObiective

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Anunțarea
Realizarea unui material video în care Manualul
O.1. și
să prezinte anumite atitudini în fața de
2, explicarea -- 2m
ME psihologie, F --
O.2. temei unor evenimente, obiecte sau situații in
cameră
2 pentru pe care trebuie să le înfrunte. video, etc.
acasă

S-ar putea să vă placă și