Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.01.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Suatu
Clasa: a II-a A
Prof. Înv.: Dunavățu Ionela Petronela Eliza
Unitatea de învățare: „Dezvoltarea emoțională și socială”
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul lecției: „Emoții care ne fac bine, emoții care ne fac rău”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: lecție de însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
▪ Dezvoltare personală:
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate;
2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă;
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți;
1.1. Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalți, după criterii simple.

▪ Comunicare în limba română:


1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare.

▪ Arte vizuale și abilități practice:


1.1. Sesizarea diferenței dintre informația practică transmisă prin limbaj vizual și mesajul artistic;
2.1. Explorarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor în diverse contexte;
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei.
Obiective operaționale:
O1 - să-și indentifice propriile emoții produse de povestea ascultată;
O2 - să asocieze corect o etichetă verbală unei expresii emoționale;
O3 - Să descopere prin retrăire o experiență pozitivă și una negativă;
O4 - Să descrie încărcătura emoțională care se regăsește în anumite situații;
O5 - să indentifice corect cuvintele din rebus pentru rezolvarea acestuia.
O6 - să exprime în limbaj plastic, prin alegerea unei culori potrivite, emoția trăită.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, lectura model, dezbaterea, reflecția personală, problematizarea.
Mijloace de învăţământ: flipchart, creioane colorate/carioci, coli albe, auxiliar didactic (pentru temă).
Forme de organizare: frontal, individual.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică și analizarea răspunsurilor, aprecieri verbale, munca independentă;
III.Temporale - 40 min
IV. Umane - 8 elevi
Scenariul didactic
Nr. Etapa lecției/ Ob. Conținuturile învățării Strategii didactice Evaluare
Crt durata Op. Metode și Resurse Forma de
. procedee materiale organizare
1. Momentul Verificarea materialelor necesare
organizatoric pentru buna desfășurare a
1 min. activității.
2. Captarea Atenția elevilor este captată în Conversația flipchart Frontală Observare
atenției momentul prezentării rebusului. Le sistematică
este explicată procedura: „Dacă
5 min. răspundem corect la întrebări, vom
obține pe mijlocul rebusului, tema Explicația
lecției de astăzi” („Emoțiile”). Analizarea
Elevii sunt aleși pentru a răspunde răspunsurilot
la întrebări. Exercițiul
Răspunsuri rebus:
1. Câine;
2. Toamna;
O5 3. Copac;
4. Vacanța;
5. Sanie
6. Bibliotecă;
7. Evaluare;
8. Elevi.

La final se descoperă soluția:


„EMOȚIILE”
3. Anunțarea Elevii sunt anunțați cu privire la Explicația Frontală
temei și a activitățile ce urmează să le
obiectivelor realizeze în această oră, precum
1 min audirea textului „Împărăția
emoțiilor”, dar și diferite exerciții
despre acestea.
Este anunțat și titlul lecției, Conversația
„Emoții care ne fac bine, emoții
care ne fac rău”.
4. Dirijarea Copiii sunt anunțați că vor
învățării participa la un joc de imaginație.
25 min. Sunt invitați toți în Împărăția
Emoțiilor:
„Ne relaxăm corpurile, închidem
O1 ochișorii, respirăm ușor și ne Lectura model
prefacem că dormim. În timp ce
voi dormiți, eu am să vă povestesc Frontală Observare
ce visați, iar voi vă imaginați visul: sistematică
A sosit vacanța de vară. Ne
adunăm cu toții și pornim într-o
călătorie prin Împărăția Emoțiilor.
Ajungem prima oară în Ținutul Reflecția
O3 Bucuriei, unde soarele strălucește personală
cu putere pe bolta senină a cerului.
Acest ținut are doar două
anotimpuri: primăvara și vara.
Câmpiile sunt pline flori care mai
de care mai frumoase, iar fluturii
multicolori zburdă nestingheriți.
Atât stăpâna acestui ținut, dar și
viețuitoarele de aici, sunt mereu Explicația
vesele și niciodată nu renunță la
zâmbetul lor, indiferent de situație.
Ne continuăm călătoria și
ajungem în Ținutul Tristeții. Acest
ținut este unul sumbru, ținut al
anotimpului toamna, cu soarele
mereu ascuns după norii
posomorâți, unde plouă mereu și
este frig. Din pădurile acestui ținut
nu se aud râsete, ci cântece triste.
Viețuitoarele, plantele, dar și
stăpâna ținutului sunt mereu triste.
Ultima locație este Ținutul Furiei
și al Fricii, un ținut în care natura
se dezlănțuie: vântul bate cu viteză
foarte mare, tunetele bubuie cu
putere, fulgerele luminează cerul și
plouă mărunt, dar cu rapiditate.
Stăpânele ținutului, Frica și Furia,
cât și locuitorii ținutului sunt tot
timpul furioase și fricoase: țipă, se
ceartă, plâng...
Dar a venit momentul să ne
întoarcem acasă, unde este cald și
bine și suntem înconjurați de cei
dragi.
Este timpul să ne trezim!
Întindem brațele și picioarele. Ne-
am trezit! Cum a fost visul? V-a
plăcut?”
Copiilor li se explică că faptele Exercițiul oral
O1 noastre sunt legate într-un mod
magic de ceea ce simțim. Dacă
facem fapte bune ne vom simți
bucuroși, fericiți. Dacă facem
faptem mai puțin bune, ne vom Explicația
simți furioși, triști, rușinați sau
vinovați. Conversația
O3 Uneori, aceeași faptă sau aceeași
întâmplare trezește emoții diferite
la diferiți oameni. Dar, ceea ce
trebuie noi să înțelegem, este
faptul că indiferent de ce emoție
trăim, acestea sunt normale și
naturale și trebuie să le acceptăm.
5. Fixarea Copiii vor participa la un joc: Jocul didactic
cunoștințelor O2 Un copil imită o emoție, iar altul o
și asigurarea precizează, precum: fericire,
feedback-ului tristețe, furie, frică.
Analiza
Cu ajutorul acestor informații,
răspunsurilor
7 min. emoțiile vor fi împărțite în două
O4 categorii: pozitive și negative.
Lucrul important pentru care Conversația
copiii vor lucra pe următorul
exercițiu este acela de a ști cum să
controlăm emoțiile.
O6
Se prezintă câte o situație:
1. Mama ta te ceartă pentru Explicația Creioane colorate Frontală
că nu ți-ai făcut curat în
cameră și nu te mai lasă să Observarea
ieși cu prietenii. Cum te Coli albe sistematică
simți? Așează pe o coală de Dezbaterea
hârtie o culoare care îți Individuală
exprimă emoția.
2. Este ziua ta de naștere. Toți
prietenii tăi sunt prezenți și
ai primit exact ce ți-ai dorit.
Cum te simți? Alege o Munca
culoare potrivită pentru individuală
emoția ta.
3. Unul dintre părinții tăi
pleacă în străinătate după
sărbători. Cum te simți?
Alege o culoare pentru
emoția ta.
Aceste emoții negative de ce este
bine să le controlăm și ce putem Problematizarea
face pentru a o controla?
6. Încheierea Se adresează aprecieri colective frontală Aprecieri verbale
lecției asupra modului de participare la
1 min. activitate.

S-ar putea să vă placă și