Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA: 7 MARTIE 2016


ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA PLOIESTI
PROPUNATOR: Prof. Inv. primar ALUPEI IONELA ADRIANA
CLASA: a II-A B
UNITATEA TEMATICĂ: Calatorii si aventuri
DISCIPLINA : Dezvoltare Personala
TEMA: Trăire şi manifestare emoţională, starea de bine/Emoţii de bază: bucurie, tristeţe, frică, furie
ALTE DISCIPLINE IMPLICATE: Comunicare in limba romana, Arte vizuale si abilitati practice
FORMA DE REALIZARE : integratǎ
TIPUL ACTIVITǍŢII : - formare de abilităţi şi atitudini
DURATA : 45 min

COMPETENȚE GENERALE:
 Manifesttarea interesului pentru autocunoastere si a atitudiniipozitive fata de sine si fata de ceilalti;
 Exprimarea adecvata a emotiilor in interactiunea cu copii si adulti cunoscuti;
 Utilzarea abilitatilor si a atitudinilor specifice invatarii in context scolar.
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Dezvoltare personală:
1.1. Stabilirea unor asemanari si deosebiri intre sine si ceilalti, dupa criterii date;
2.1. Exprimarea emetiilor de baza in situatii variate
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activa;
2.3 Explorarea abilitatilor de relationare cu ceilalti;
3.1 Realizarea unui program zilnic de activitati, cu sprijinul adultilor
 Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;
2.1. Formularea unor enunțurilor proprii in situatii de comunicare;
2.2 Transmiterea unor informatii printr-o suita de enunturi inlantuite logic;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri, in diferite contexte de comunicare;
4.2 Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea conventiilor de baza

 Arte vizuale si abilitati practice


3.1. Manifestarea curiozitatii fata de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

COMPETENȚE OPERAȚIONALE:
A) COGNITIVE:
O.1. - să identifice emoţiile în funcţie de indicii nonverbali;
O.2. - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale;
O.3 - să identifice propriile emoţii în diverse situaţii;
O.4 - să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională
B) AFECTIVE:
O.A 1- să prezinte interes pentru activitate şi dorinţă de afirmare;
O.A 2 - să participe activ la jocuri
C) MOTRICE:
O.M 1- să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
O.M 2- să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.
TIPURI DE ACTIVITATE: individual, pe echipe.
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, expunerea, descoperirea, explicaţia, jocul de rol, lucrul cu
metafora, exprimarea corporală (tehnică Freinet), jocul cooperativ (tehnică Freinet), tehnici expresiv-creative (
tehnică Freinet), autoanaliza.
MATERIALLE DIDACTICE: laptop, videoproiector, imagini cu persoane care exprimă diferite trăiri emoţionale (bucurie, furie,
tristeţe, teamă), cutii personalizate, baloane

MATERI
SECVENTELE METODE ȘI EVALU
TIMP CONTINUT INSTRUCTIV -EDUCATIV ALE DIDAC
LECTIEI PROCEDEE ARE
TICE
1. MOMENT 1 Asigur climatul necesar desfăşurării în bune condiţii a orei de matematica.
ORGANIZA Elevii au pregătite pe bănci cele necesare orei.
TORIC

2. CAPTAREA 2 Voi proiecta pe tabla alba un scurt text din „Micul print” de Antoine de Saint Evaluez
ATENȚIEI Exupery. Copiii il vor citi si vom purta o discutie pe baza lui. capacitatea
„Dupa ce umbla vreme indelungata, micul print descoperi un drum. Ajunse de a citi si
intr-o gradina de trandafiri infloriti. intelege un
Dar ii privi nefericit. Erau aidoma cu floarea sa, care ii povestise ca era, in mesaj scris.
univers, unica de felul ei. S-a culcat in iarba si planse.”

3. REACTUA Copiii sunt solicitaţi să răspundă la întrebări referitoare la textul de la CLR conversatia
LIZAREA din ora precedentă.
CUNOSTIN
TELOR
De ce era printul nefericit?
Dati un cuvant cu sens opus pentru acesta. Imi puteti arata expresia fetei
potrivita acestei emotii.
Dati un exemplu de situatie in care v-ati simtit precum printul.
Ce v-a ajutat sa depasiti acel moment? Cum v-ati simtit apoi?
4. ANUNȚA 2 Copiii sunt anunţaţi că vor învăţa să recunoască diferite emoţii, să le denumească şi explicația frontal
REA apoi să le interpreteze.
TEMEI ȘI A
OBIECTI
VELOR
5. DIRIJAREA 20 Cu ajutorul videoproiectorului voi arata copiilor imagini cu diverse persoane conversatia Evaluare
ÎNVĂȚĂRII care exprima emotiile de baza: bucurie, tristete, frica, furie. imagini orala

Cer copiilor să identifice emoţia persoanei din imagine "Cum crezi că se


simte?". Încurajez copiii să găsească posibile explicaţii pentru modul în care
se simte persoana respectivă "Ce crezi că s-a întâmplat?", "De ce e bucuros instructaj
/furios/trist/ îi este teamă?". verbal
Jocul Borcanul bucuriei/ borcanul tristetii
Copiii sunt solicitaţi să-şi amintească, verbalizând, diferite situaţii trăite ce
conţin o anumită încărcătură emoţională. Pe rând, fiecare copil îşi va
exprima verbal o bucurie sau o supărare, apoi o vor simboliza grafic prin Borcane
desen. Desenele astfel realizate vor fi puse de copii în două cutii Joc de rol personali
reprezentative, în funcţie de ceea ce exprimă. În final, vor verifica desenele zate
colegilor şi le vor înregistra numeric pentru fiecare emoţie într-un tabel.
Jocul ,,Mimează”
Învăţătoarea dă citire unor situaţii şi îi îndeamnă pe copii să mimeze situaţiile
cum pot ei mai bine.
Lista de situaţii: Conversa
1. Afară plouă. tia.
2. Bunicii vor veni în vizită. Explicatia
3. Părinţii pleacă fără tine la cumpărături. Exprima
4. Ţi s-a furat telefonul mobil. rea
5. Doamna învăţătoare îţi dă muncă suplimentară. corporala
6. Mâine mergeţi la ştrand.
7. Nu ai fost ales şef al clasei
6. ASIGURA 7 Jocul "Baloane vesele şi triste" Munca baloane Aprecieri
REA FEED- După ce se umflă câteva baloane cu ajutorul copiilor, aceştia vor desena pe indepen verbale
BACK-
ULUI
baloane stări şi trăiri emoţionale preferate: bucurie, tristeţe, furie. Aşadar, dentă
copiii trebuie să identifice diferite stări emoţionale, să confere etichete
verbale acestor stări şi să interpreteze în faţa celorlalţi un rol. Baloanele se
vor arunca în aer. Copiii le vor prinde pe rând şi se vor identifica cu ele,
experimentând toate trăirile.
7. ÎNCHEIE 3 Fac aprecieri generale şi individuale și voi nota elevii care au fost mai activi Recom Aprecieri
REA în timpul orei. pense verbale
ACTIVI
TĂȚII
Tema pentru acasa

S-ar putea să vă placă și