Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.09
Clasa: I - B

Disciplina: Dezvoltare personală


Subiectul lecţiei: Trăire şi manifestare emoţională, starea de bine
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: formare de abilități și atitudini

Competenţe specifice:
* Dezvoltare personală
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate;
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă.

Scopul: Stimularea copiilor pe direcţia unei exprimări emoţionale deschise, autentice, spontane şi descoperirea abilităţilor empatice,
antrenarea conduitelor prosociale şi de socializare, dezvoltarea spontaneităţii şi exersarea potenţialului creativ al copiilor.

Obiective operaţionale

O1- să identifice emoţiile de bază ( bucurie, tristețe, frică, furie ) în funcţie de indicii nonverbali;
O2- să identifice emoțiile proprii în diverse situaţii;
O3- să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;
O4- să redea o emoție trăită prin intermediul desenului.
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, interpretarea individual, joc didactic.

Mijloace de învăţământ: ghicitori, text, bileţele cu propoziţii,cubul,fişă de lucru.

Forme de organizare: frontal, individual


SCENARIU DIDACTIC

Strategii didactice Evaluare

Etapele Conţinut informativ Metode Mijloace Forme de


lecţiei organizare
1.Moment Crearea condițiilor necesare unei bune desfășurări a activității: Conversația Frontal
organizatoric - aerisirea sălii de clasă;
- amenajarea spațiului de desfășurare a activității;
- pregatirea materialului didactic.
2. Captarea Le prezint elevilor câteva ghicitori care au răspunsuri legate de Frontal
atenției tema noastră de astăzi.

Rândunica e voioasă Conversația Ghicitori


Că s-a reîntors acasă,
În căsuța-i cenușie
Dansează de _____________ . ( bucurie)

Dar Vrăjitoarea cea rea


A aruncat o vrajă asupra sa.
De prietenii ei a uitat,
Iar Păcălici și Barza s-au _________ (supărat)

Neștiind ce s-a-ntâmplat.
Ei nu i-au spus nimic, din politețe,
Dar cum să alunge a lor _________ ?
(tristețe)
3. Anuntarea După cum am văzut şi răspunsul de la ghicitori astăzi, la ora de Explicaţia Frontal
lecţiei noi Dezvoltare personală, vom vorbi despre emoții precum bucuria,
tristețea, uimirea, frica etc., emoții pe care le trăim cu toții în
diferite situații. Pe parcursul orei vom recunoaște diferite emoții, le
vom denumi și le vom interpreta.
4.Dirijarea Elevii vor scrie pe bileţele cum se simt la începutul orei şi vor
învăţării desena faţa specifică pentru acea stare. Conversaţia Frontal Observarea
Voi citi elevilor o scurtă povestioară (ANEXA 1) și voi dirija o Poveste sistematică
conversație pe baza acesteia. Explicaţia
- Ce facea Liiana în fiecare dimineață, înainte de a pleca spre Aprecieri
școală? verbale
- Ce emoție trăia ea?
- Pe voi ce vă bucură mult? Dați-mi exemple!
- Ce făcea Liliana în drum spre școală? Frontal

Pentru a înţelege mai bine emoţiile vă propun următorul joc ,,Ce Joc didactic
simți dacă...?”
Copiii trebuie să precizeze ce emoție ar trăi în diferite ipostaze,
asociind eticheta corespunzătoare fiecărei situații:

1. Afară plouă.
2. Bunicii vor veni în vizită.
3. Părinţii pleacă fără tine la cumpărături. Bileţele cu
4. Doamna învăţătoare îţi dă multe teme. propoziţii
5. Un câine vine lătrând spre tine.
6. Mâine mergeţi în excursie la munte.
7. Te cerți cu un prieten.
8. Câștigi la un concurs.
9. Primești multe cadouri de ziua ta.
Joc: „COPILUL ŞI OGLINDA”. Copiii vor forma perechi,
luând rolul copilului sau al oglinzii. Copilul va mima o emoţie
(bucurie, tristeţe, furie, frică etc) iar oglinda va imita, apoi va
denumi emoţia şi se schimbă rolurile. Cubul
Joc : CUBUL
Avem un cub cu 6 feţe, pe fiecare faţă se află o stare: fericit, Joc didactic
trist, dezamăgit, furios,uimit, somnoros. Un elev vine în faţă şi
rostogoleşte cubul, acesta va trebui să spună o întâmplare despre
starea care i-a ieşit prin rostogolire.

5. Obţinerea Vom avea o discuţie despre: Ce soluţii au ei să depăşească anumite Frontal Obsevarea
performanţei situaţii? Individual sistematică
Mama s-a supărat pentru ca ai fost neascultător. Aprecieri
Eşti dezamăgit pentru că prietenul cel mai bun te vorbeşte de rău. problematizarea verbale
Eşti nervos penntru că nu îţi iese pictura aşa cum îţi doreşti.
Eşti trist pentru că ai fost scos afară de la ore.
Fratele sau sora ta a primit o jucărie nouă iar tu nu.

6.Realizarea Elevii vor primi o fişă de lucru pe care o să le-o explic şi apoi se Conversaţia Fişă de lucru
feed-back-ului vor apuca de treabă Exerciţiul

6. Încheierea Le cer elevilor să scrie din nou pe bileţel cum se simt la sfârşitul Conversația Frontal
activității orei pentru a vedea dacă starea lor s-a schimbat în timpul activităţii.
Se fac aprecieri şi recomandări verbale despre modul în care au
participat elevii la oră.
ANEXA 1

În fiecare dimineață, înainte de a pleca spre școală, Liliana se


privește în oglindă. Îi place felul în care bunica îi aranjează părul.
Asta o face să zâmbească. Zâmbind, se simte fericită.
În drum spre școală, cântă un cântec vesel.
Câtă bucurie!

S-ar putea să vă placă și