Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: UNITATEA DE NVMNT: PROPUNTOR: GRUPA: mare TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? DOMENIUL: Dezvoltare socio-emoional TEMA SPTMNII: ,,Spune ce simi TEMA ZILEI: Toi avem emoii TIPUL ACTIVITII: Formare i consolidare de cunotine, priceperi, deprinderi. FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ADE : DLC+DEC+DPM MIJLOC DE REALIZARE: povestea educatoarei, parcurs aplicativ, desen. SCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea capacitii de recunoatere i exprimare a emoiilor, consolidarea deprinderilor motrice de baz.

OBIECTIVE OPERAIONALE: DLC Educarea limbajului s exprime pantomimic emoiile: bucurie, tristee, furie i fric; s povesteasc o situaie n care a trit o anume emoie; s identifice sunetele specifice emoiilor : bucurie, tristee, furie i fric; DPM- Educaie fizic s execute corect mersul, alergarea, mersul cu ocolirea de obstacole, sritura pe ambele picioare; DEC- Activitate artistico-plastic s reproduc, prin desen, emoiile de baz ( bucurie, tristee, fric, furie); STRATEGII DIDACTICE : 1

a) metode i procedee: conversaia euristic, convorbirea, explicaia, exerciiul, observaia, jocul de rol, jocul, lucru pe grupe i n perechi, Ceasul emoiilor, Mima, Adevrat-Fals. b) material didactic: flip- chart i foi de flip-chart, tblie cu markere, carioci, ceasul emoiilor, puzzle cu tipurile de emooo nvate, zmbrici, postere cu tipurile de emoii anunate, postere cu personaje din poveti (care exprim emoiile despre care se face vorbire), calculator c) forme de organizare: frontal, pe grupe, perechi, individual. RESURSE: umane: educatoarea i grupa de copii; temporale : 30-35 min bibliografice: - Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani - 2008 - Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela Metode interactive de grup ghid metodic, editura Arves - Culea, Laurenia; Sesovici, Angela; .a.- Activitatea integrat din grdini (Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar) -Ed. Didactica Publishing House, Bucureti, 2008 .

EVENIMENTUL DIDACTIC 0. 1. Moment organizatoric

2. Cunoatere / intercunoatere 3. Captarea ateniei (Crearea strii aperceptive, emoionale, a interesului pentru activitate) 3. Anunarea temei i a obiectivelor activitii

STRATEGII DIDACTICE Metode i Mijloace de Forma de procedee nvmnt organizare 1. 2. 3. 4. Se pregtete sala de grup i materialul necesar pentru fiecare copil buna desfurare a activitii explicaia primete un frontal conversaia ecuson, pe care este notat numele pe care dorete s-l foloseasc n timpul activitii; Acesta este colegul meu- exerciiu de spargere a gheii n scopul asigurrii unei atmosfere pozitive jocul (fiecare copil se va prezenta i apoi va prezenta colegul exerciiul din stnga i din dreapta sa) demonstraia frontal explicaia La semnalul educatoarei copiii nchid ochii, timp n care Surpriza calculator frontal pe ecranul calculatorului apare imaginea unei vrjitoare. La un alt semnal, copiii deschid ochii, observ imagine i spun ce simt. Scurt concluzie: n faa unor situaii, evenimente, fenomene, imagini noi avem anumite reacii: ne bucurm, ne este fric, team sau suntem furioi. Acestea toate se numesc emoii. Este foarte important c noi, oamenii tim cum s ne expunerea frontal comportm n astfel de situaii, motiv pentru care, astzi explicaia vom desfura activitatea: Toi avem emoii!. Copii: - vom tri i exprima emoii; - vom povesti despre despre emoii; - vom imita sunetele emoiilor; - ne vom juca, vom merge ocolind obstacole, vom alerga i vom sri; - vom desena emoiile;

CONINUTUL TIINIFIC

EVALUARE 5. Observarea (deprinderi de autoservire)

Observarea (sentimentului de empatie fa de colegi) Observarea (sentimentul fa de personaj)

Observarea (interesului pentru activitate)

4. Dirijarea nvrii

F ca i cum, patru copii voluntari vor reprezenta explicaia pantomimic o aciune iar colegii vor trebui s o conversaia ghiceasc pe baza comportamentelor non-verbale. exerciiul jocul Situaiile ce trebuie reproduse pantomimic de copii: - Nu ai fost invitat la ziua celei/ celui mai bun/ prieten/. (tristee). - Doamna educatoare te-a ludat pentru desenul pe care l-ai fcut. (bucurie) -Ai vzut un animal de care i este team. (frica) ,,Mima -Un coleg te-a mpins i i-a luat jucria din mn. explicaia (furie) conversaia (Ce anume din comportamentul colegului v-a ajutat s exerciiul nelegei ce situaie a avut?) observaia Se caut definirea emoiei: cum pot fi numite ntr-un cuvnt bucuria, tristeea, furia i frica? Hai la joac-n poieni- poveste creat de educatoare: A fost odat ca niciodat nite copii tare frumoi i cumini. Pentru c educatoarea lor i iubea foarte tare s-a gndit s-i nvee, mai nti ce sunt emoiile, ca apoi, s-i nvee cum s se apere de unele dintre acestea. Aa c, ntr-o zi frumoas de primvar le propune s construiasc o poieni i apoi s se joace aici cteva jocuri. o ieire ntr-o poieni. nainte de plecare, educatoarea le face un cadou-surpriz! Fiecare copil primete un pachet pe care-l vor desface doar n poieni (sunt tblie cu markere pentru c vor desena un soare care s aib caracteristicile celor 4 emoii de baz: bucurie, tristee, furie i fric). (Pentru a diferenia cele patru emoii de baz, n plimbarea lor prin poieni, copiii sunt pui n situaii concrete, specifice fiecrei emoii n parte i vor desena un soare pentru fiecare tip de emoie n parte). i merg ei i merg, cnd deodat... educatoarea...spune c este cam trziu, se apropie ora mesei motiv pentru care, le propune s alerge (combin mersul cu povestirea explicaia

Postere (situaiile pe care copiii trebuie s le reproduc)

frontal Aprecieri verbale

frontal

Observarea interesului pentru activitate Frontal

exerciiul

povestirea Explicaia exerciiul convorbirea

tblie, Markere Individual

Observarea (executarea deprinderilor motrice) 4

alergarea). Aici observ c Primvara, fiica cea mai tnr a btrnului an, cea aductoare de bucurie i voie bun a sosit cu alaiul ei de flori, lumin i culoare. Totul e nvluit n mantia de lumin a soarelui, care mngie blnd pmntul. Un ghiocel privete n ochi soarele strlucitor, iar soarele i rspunde cu sclipiri sidefii. Bucuros c prietenul su soarele este afectuos, ghiocelul i strig fraii. Ca la un semn grdina se umple de ghiocei mici abia nflorii.- bucurie Se discut despre cum arat un soare bucuros! Copiii deseneaz emoia trit de ei n aceast situaie Dup ce toi copiii au finalizat sarcina, n cor, pronun i onomatopeea specific bucuriei - uraaaa! Copiii sunt invitai s admire florile din poieni srind ca iepuraii. (sritura pe ambele picioare). Intr-o zi, nori grei trimii de Zna cea rea au sosit pe cer din ri ndeprtate. Ei au primit ordin s stea i s umbreasc soarele. Copiii identific emoia- tristee, deseneaz un soare trist.

exerciiul povestirea convorbirea exerciiul

Tblie, markere Zmbrici Tblie, markere

Individual Aprecieri verbale

individual

frontal

Dar dac, norii i-au pus n cap s stpneasc pentru povestirea totdeauna cerul i s nu-i mai dea voie soarelui deloc sa explicaia apar pe cer, ce-o s ne facem fr lumin ? Cred c-ar exerciiul trebui s vedem cum am putea iei de aici ntr-o asfel de situaie (mers cu ocolire de obstacole). Dar cum credei ca se simte soarele acum, tiind asta?... Copiii deseneaz emoia trit de ei n aceast situaie - furie i cum sttea soarele acolo, singur fr s vad ce se ntmpl pe Pmnt veni la el Norul- Tristee care i povesti c ieise i vzu florile cum nfloresc, psrile cum cnt, copiii cum se joac reamintindu-i acestuia c, ei norii au ordin de la Zna cea rea s nu-l mai lase vreodat s vad Pmntul. Cum credei ca s-a simit soarele de acest data? Copiii deseneaz emoia trit n

Individual

Aprecieri verbale

Tblie, markere frontal

5. Asigurarea reteniei, a transferului de cunotine i obinerea performanei 6.Evaluarea activitii

aceast situaie fric i-am nclecat pe-o a i v-am spus povestea aa!. Ceasul emoiilor: copiii nvrt limba ceasului, explicaia recunosc emoia la care s-a oprit i apoi povestesc o conversaia situaie n care au trit acea emoie. exerciiul

ceasuri jucrie Postere cu imagini ale emoiilor nvate puzzle zmbrici fie de lucru carioci

Pe grupe

Observarea Aprecierea verbal

- Copiii realizeaz, n perechi un puzzle i identific exerciiul emoia ilustrat n imagine. - joc exerciiu: Cum m simt acum? (Din mai multe imagini ncercuiete pe cea care corespunde strii de spirit la finalul activitii).

n perechi individual

Aprecieri verbale, stimulente

10

S-ar putea să vă placă și