Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA :mare BAMBI

EDUCATOARE: HERBIL ANA-MARIA

TEMA ANUALĂ : “Evaluare inițială”

TEMA SĂPTĂMÂNII : ,,Bine te-am găsit grădiniță dragă !”

DOMENIUL DE ACTIVITATE : DŞ – Cunoaşterea mediului;

TEMA ACTIVITĂŢII : “ Jocul emoţiilor”

TIPUL DE ACTIVITATE : consolidarea cunoştinţelor însuşite anterior;

MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic;

DURATA : 35 – 40 minute;

SCOPUL ACTIVITĂŢII : Consolidarea cunoştinţelor referitoare la emoţii şi sentimente;

Diferenţierea stării emoţionale şi exprimarea ei externă.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1.Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate

4.Autocontrol și expresivitate emoțională

COMPORTAMENTE:

1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată

4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de
artă etc.

4.2. Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

- Să recunoască şi să descrie verbal anumite schimbări ale expresiei emoţiilor;


- Să identifice relaţia de cauzalitate dintre comportamentul uman, emoţia trăită şi expresia
respectivă a feţei;
- Să recunoască manifestarea emoţiilor apărute în situaţii variate;
- Să manifeste receptivitate la emoţiile celorlalţi.

SARCINA DIDACTICĂ :

- ridicarea jetoanelor care redau expresia corpului corespunzătoare unor sentimente;


- alegerea imaginii corecte pentru completarea ciorchinelui;
- recunoaşterea unor emoţii de bază, pe baza componentei non-verbale;
- reconstituirea feţei umane prin folosirea unor elemente care redau diferite expresii;
- rostogolirea mingei, urmată de întrebare şi raspuns adecvat.

REGULILE JOCULUI :

- Copiii vor ridica doar jetoanele potrivite pentru ilustrarea unei anume emoţii de bază;
- Copiii vor alege pe rând jetonul corespunzător pentru ilustrarea cauzei emoţiei de bucurie;
- Copiii vor ridica doar jetonul “Smiley Face” corespunzător sunetelor auzite;

ELEMENTE DE JOC : surpriza, mânuirea materialelor, aplauzele, recitativul ritmic, folosirea


mingei, mima, stimulente.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. METODE DIDACTICE : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, metoda


“Ciorchinele”, metoda “R.A.I.”(răspunde, aruncă, interoghează);

2. MATERIALE DIDACTICE : planşe reprezentative pentru diferite emoţii de bază, jetoane


cu expresiile feţei si cu motivarea unei anumite emoţii, “Smiley Face”(pentru 3 emoţii),
panou de polistiren, tablă magnetică şi magneţi, minge moale, CD-player şi CD-uri,
recompense, două steluţe cu expresii diferite, coşuleţe, elemente detaşabile ale feţei umane
şi conturul unei feţe, două coşuri legate cu fundă roşie şi albastră.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

- Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2019;


- Botiş, A. & Mihalca, L(2007). Despre dezvoltarea abilităţilor emoţionale şi sociale ale
copiilor, fete şi băieţi, cu vârsta pină în 7 ani. Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preşcolar, UNICEF România ;
- Taiban, M.(1976). Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii. Bucureşti, Editura Didactică
şi Pedagogică;
- Varzari, E. & Taiban, M.(1978). Metodica cunoaşterii mediului înconjurător, a dezvoltării
şi corectării vorbirii copiilor preşcolari. Manual pentru liceele pedagogice de educatoare.
Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

EVENIMENT CONŢINUTUL METODE ŞI EVALUAR


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC PROCEDEE E
DIDACTICE
Moment Se crează condiţiile psiho-pedagogice
organizatoric necesare desfăşurării activităţii în bune
condiţii:
- aranjarea măsuţelor;
- pregătirea materialului didactic;
- aerisirea sălii de grupă

Se va face prin câteva versuri, urmate de


introducerea surpriză a celor doua steluţe Conversaţia Observarea
Captarea
cu expresii diferite(veselă şi tristă): Explicaţia comportamen
Atentiei
“ De e mic, sau de e mare, tului
Omul multe feţe are:
Una veselă, una tristă,
Sau uimită, ori fricoasă,
Curioasă, furioasă,
Hotarâtă, bosumflată,
Vom afla acum, pe dată!”

Se va anunţa tema activităţii şi


obiectivele în termeni accesibili copiilor:
- astăzi vom desfăşura un joc, care se
Anunţarea Explicaţia
numeşte “Jocul emoţiilor”.
temei, a - vom încerca să o înveselim pe
obiectivelor şi a steluţa cea tristă, arătându-i cât de
regulilor multe ştim noi despre emoţii şi cum
jocului ne manifestăm în situaţii diferite.
- Pentru aceasta copiii vor ridica doar
jetoanele potrivite pentru ilustrarea
unei anumite emoţii şi vor ridica
doar jetonul
- corespunzător sunetelor auzite.

Se va explica procedeul de joc : un copil


vine la panou şi intuieşte imaginea
prezentată, identificând emoţia de pe
chipul copilului;
- Ce este desenat în imaginea aceasta?
- Cum este copilul?(vesel).
- De unde şti acest lucru?(pentru ca
ride).
- De ce este vesel?
DESFĂŞURAR - Pentru că a primit o jucărie. Explicaţia
EA JOCULUI Ceilalţi copii vor căuta în coşulet şi Demonstraţia
Efectuarea vor alege jetonul care redă un copil
jocului de vesel, ridicându-l.
probă
- Se procedează ca la jocul de probă,
intuindu-se încă cinci planşe care Individuală
redau diferite emoţii de
bază(bucurie, tristeţe, teamă, uimire,
la copii şi la mame.
- Dupa intuirea imaginii care Conversaţia
reprezintă personaje triste, un copil
va mima tristeţea; ceilalţi copii vor
mima şi ei aceeaşi emoţie.
- După intuirea imaginii care
reprezintă un copil speriat se vor Conversaţia
recita în cor, versurile:
“- Iepuraş, ce faci aici?
Îl întreabă Moş Arici. Recitativ
Executarea De ce plângi aşa de tare? ritmic
jocului de către M-am speriat de-o fiară mare! Mima
Stă acolo lânga lac Individuală
copii
Şi tot face : oac-oac-oac!” Frontală
Apoi vor mima sperietura. Metoda”Ciorc
hinele”
Se va efectua folosindu-se metoda Conversaţia
VARIANTA 1 “Ciorchinele”:
Pe panoul de polistiren va fi plasată Exerciţiul
central imaginea unei mame
bucuroase. Pe rând copiii vor alege Problematizare
din mai multe imagini doar pe acelea a
care reprezintă motive pentru care
mama ar putea fi bucuroasă şi le vor
VARIANTA 2 plasa în jurul imaginii de pe panou,
sub forma de ciorchine. Exerciţiul

Se va folosi CD-ul, care va reda pe Problematizare


rând sunete specifice râsului şi a
plânsului. Copiii vor alege şi ridica
din coşuleţ doar imaginea Smiley
Face reprezentativă pentru sunetele
VARIANTA 3 auzite şi o va pune într-unul din cele Individuală
două coşuri legate cu fundă roşie
pentru bucurie şi albastră pentru
tristeţe.

Se va realiza prin reconstituirea la


panou (de către trei copii) a unor
expresii ale emoţiilor umane, Explicaţia
folosindu-se elemente detaşabile Individuală
Obţinerea (gura şi sprâncene), obtinându-se Exerciţiul
performanţei şi astfel diferenţierea stării emoţionale
realizarea şi exprimarea ei externă. Copiii vor Jocul Frontală
FEED-BACK- mima expresia respectivă.
ului Metoda R.A.I. Individuală
Metoda R.A.I. – Copiii vor fi aşezaţi Frontală
în cerc. Un copil rostogoleşte
mingea către un altul,punându-i o
Incheierea întrebare. Cel care primeşte mingea
activităţii trebuie să răspundă şi să adreseze la
rândul lui o întrebare altui copil. Se
va repeta de 5-6 ori.

Copiii vor fi informaţi că steluţa


tristă s-a înveselit, pentru că i-a
plăcut cum au răspuns ei. Vor primi
steluţe stimulente. Se va cânta o
strofă din cântecul “Dacă vesel se
trăieşte”.

S-ar putea să vă placă și