Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.02.2024
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială ,,G.C. Dragu” Coroiesti
Clasa: a II-a
Prof. înv. primar: Bîclea Georgiana
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Emoțiile noastre
Subiectul: Emoţiile de bază: bucurie, tristeţe, frică, furie
Tipul activităţii : sistematizarea și consolidarea cunoștințelor
Forma de realizare : Activitate integrată
Disciplina dominantă: Dezvoltare personală
Discipline integrate: Comunicare în limba română
Muzică şi mişcare

Scopul activității : dezvoltarea capacităţii de recunoaştere şi utilizare a


stărilor emoţionale: bucurie, tristeţe, frică, furie

Competenţe specifice:

Dezvoltare personală DP

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;


2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

Comunicare în limba română CLR

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;


2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

Muzică şi mişcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de


ritm.

Obiective operaționale: pe parcursul și până la finalul lecției, elevii vor


fi capabili:
O1 - să identifice emoţiile de bază ( bucurie, tristețe, frică, furie ) în funcţie de indicii
nonverbali;
O2- să identifice emoțiile proprii/ trăite de personaje în diverse situaţii;
O3- să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;
O4 - să redea o emoție trăită prin intermediul desenului
O5 -să fredoneze versurile cântecelului

Strategii didactice:
Metode, procedee, tehnici: observația, conversația euristică,
exercițiul, jocul didactic, problematizarea;
Mijloace de învățământ: fişă cu metoda ciorchinelui ,caietul de
clasă, fișă de lucru, imagini cu poveşti, creioane colorate, ustensile
de scris, emoticoane, lipici ,
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

RESURSE: - umane: 14 elevi;


- spaţiale: sala de clasă;
- temporale: 50 minute.

Bibliografie :

 Programa școlară pentru disciplinele Arte vizuale și abilități


practice (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), Nr.
3418/19.03.2013;
 Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma,Georgeta-Mihaela
Crivac…, Dezvoltare personală – clasa a II-a, Editura Ars
Libri,2015.
www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Ob CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


MOMENTELE op. EVALUARE
LECŢIEI Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţare organizare

1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a


organizatoric activităţii:
1’ - pregătirea materialului didactic;
-asigurarea liniştii şi a disciplinei pentru desfăşurarea
activităţii;

Prezint elevilor o planşă pe care va fi desenat un Observare


2. Captarea rebus. curentă
atenţiei La rândul lor copii vor primi si ei o fişă cu rebusul ,pe Conversația frontal
6’ O1 care îl vom rezolva împreună.
Pe verticala A-B va reieşi cuvântul ,,EMOŢIILE’’. Explicația
(Anexa 1) individual

3. Anunţarea temei Astăzi, la ora de Dezvoltare personală, ne vom reaminti Explicația Tabla frontal
şi a obiectivelor despre emoții precum: bucuria, tristețea, furia şi frica ,
2’ emoții pe care le trăim cu toții în diferite situații. Conversația
Vom realiza câteva jocuri, vom lucra pe grupe dar şi
individual,vom audia un cântecel şi vom reprezenta
emoţia pe care am trăit-o în această oră.
Se scrie titlul la tablă, elevii vor nota şi ei în caiete data
şi titlul lecţiei.
Voi solicita elevii să reactualizeze principalele emoţii :
4.Organizarea bucuria,tristeţea ,furia şi frica.
situaţiilor de Ce este emoţia?
repetare şi Ce reprezintă Bucuria?
consolidare a De ce este provocată Tristeţea şi ce fel de emoţie este?
cunoştinţelor Ce întelegeţi voi prin Frică? frontal
25’ Furia ,ce este?

Pe flipchart vor fi reprezentate cele patru emoţii. observarea


Pe catedră cu faţa în jos,vor fi aşezate imagini cu
personaje din povești („Fata babei și fata moșneagului”,
„Cenuşăreasa”, „Albă ca Zăpada şi cei sapte pitici”,
„Capra cu trei iezi”,,,Scufiţa Roşie”, „Cei trei
purceluși”, „Punguța cu doi bani”). (Anexa 2)
O1 Elevilor li se cere sa identifice titlul poveştii din care
face parte imaginea. Fiecare imagine prezintă o emoţie.
O2 Aceştia vor recunoaşte emoţiile personajelor şi vor exercițiu
asocia imaginile cu emoticonul corespunzător.
O3 Solicit elevilor să dea exemple de întâmplări care să
reprezinte unele emoţiile pe care le-au trăit.
Pe masă într- un coşuleţ sunt așezate cartonașe cu
diferite imagini. Solicit câte un elev să ia câte un
cartonaș și, sa mimeze emoțiile respective, ( bucurie, explicatia
tristețe, furie, frică)iar ceilalţi elevi să ghicească despre jocul didactic
ce emoţie este vorba. frontal
După ce se stabileşte emoţia ,elevul va trebui să aleagă
de pe catedră floarea care sugerează starea pe care el a
mimat-o şi să o arate clasei.
conversaţia

observația
frontal

individual

- Pentru a vedea cum ne simtim în alte situații vă


6. Obtinerea O2 propun următorul joc ,,Ce simți dacă...?” frontal
performantei Copiii trebuie să precizeze ce emoție ar trăi în Conversația
12’ diferite ipostaze, asociind eticheta corespunzătoare
fiecărei situații pe ,,Ceasul emoțiilor. (Anexa 3)
Fiecare cerinţă a acestui joc va fi pusă într-un recipient individual Observare
de la ouă cu surprize ,pentru a fi mai atractiv şi mai Observația curentă
interesant jocul.
O3 1. Afară plouă.
2. Bunicii vor veni în vizită.
3. Părinţii pleacă fără tine la cumpărături. Jocul didactic
4. Ţi s-a îmbolnăvit pisica.
5. Doamna învăţătoare îţi dă multe teme.
6. Un câine vine lătrând spre tine.
7. Mâine mergeţi în excursie la munte. Ceasul
8. Te cerți cu un prieten. emoțiilor
O4 9. Câștigi la un concurs.
10. Primești multe cadouri de ziua ta.
11.Un coleg ţi-a sticat jucaria.
Exercițiul
- Audiţie cântecul „Dacă vesel se trăieşte”
- Elevii vor fredona şi ei cântecul cu versurile în faţă.
Elevii primesc o fişă de lucru care conţine un careu.
Sarcina lor este să găsească şi să coloreze cuvintele
O5 care exprimă cele patru emoţii de bază utilizând
culorile: BUCURIA-roşu,FRICA -albastru
TRISTEŢEA – verde ,FURIA –galben.

La sfârşit elevii vor lipi careul în caiete .


F U MB U N A R T A
R O MU N E G A R R
I F OC I P F L I E
C U F U R I U T S C
A N T R I S R E T E
L I L I S O I O N I
A L T A C I A E Ş E
T R I S T E Ţ E A C

La final fiecare elev va desena în caiet cele patru


emoţii şi va încercui emoţia pe care a simţit-o la această
oră. (Anexa 4)
Conversația Frontal
7. Asigurarea Voi purta o discuție cu elevii despre ceea ce au
retenţiei şi a învățat la ora aceasta și le voi cere să spună care a fost
transferului partea lor preferată a activității de la ora de dezvoltare Chestionare
2’ personală, motivându-și răspunsul. orală
Individual
Explicația

Apreciez activitatea elevilor din timpul Aprecieri


8. Încheierea lecţiei ,oferindu-le câte o față veselă . Conversaţia frontal verbale
activităţii individual globale și
2’ individuale
Anexa 1

G H I O C E L
P R I M A V A R A
S C O L A R

T E R M E N I

C U I B U R I
F A C T O R I
V U L P E A
S A S E

1. Primul vestitor al primăverii se numeşte ?


2. Ce anotimp urmează dupa iarnă ?
3. Cuvântul cu înţeles asemanător pentru ,,elev,, este?
4. Cum se numesc numerele care se adună?
5. În ce îşi depun păsările ouăle?
6. Cum se numesc numerele care se înmulţesc?
7. Cine l-a păcălit pe urs de a rămas fără coadă?
8. 2x3=?
Anexa 2
Anexa 3

JOC –MIMA
Anexa 4

FIŞĂ DE LUCRU

Găsiti şi coloraţi in careul de mai jos cele patru emoţii de bază ,utilizând culorile
următoare:
BUCURIA-roşu ; FRICA –albastru ; TRISTEŢEA – verde ; FURIA –galben

F U M B U N A R T A
R O M U N E G A R R
I F O C I P F L I E
C U F U R I U T S C
A N T R I S R E T E
L I L I S O I O N I
A L T A C I A E Ş E
T R I S T E Ţ E A C

S-ar putea să vă placă și