Sunteți pe pagina 1din 7

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR: 131

DATA: 21.01.2022
CLASA : Pregătitoare A
PROF. ÎNV. PRIMAR : MARILENA CONSTANTIN

PROIECT DIDACTIC
OBIECTUL: Dezvoltare personală
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Să ne amintim!
TEMA LECŢIEI: Să ne amintim!
TIPUL LECŢIEI: reactualizarea cunoştinţelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL LECȚIEI : Identificarea emoţiilor de bază și asocierea acestora cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal

Competenţe specifice

 1.1 Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variat ;


 2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal ;
 2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţa ;
 3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate ;

Competențe integrate:
CLR
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul orei şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:


O1.Să identifice anumite stări emoţionale. Obiectivul se consideră realizat dacă vor identifica trei din cele patru stări emoţionale sugerate de
imaginile prezentate.
O2-să identifice propriile emoţii în situaţii date, pe baza cunoștinţelor dobândite și a experienţei proprii. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii
reusesc să își identifice propriile emoţii în situaţii date.
O3-să execute mişcări sugerate de enunţuri, pe baza cunoștinţelor dobândite și a experienţei proprii . Obiectivul se consideră realizat dacă elevii
reuşesc să execute mişcările sugerate pentru şapte din cele zece enunţuri date..

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, descrierea , jocul didactic,problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: imaginea lui Olaf obţinută ora anterioară, planşe cu Elsa ce sugerează emoţiile de bază, fișă de lucru, creioane colorate,
jetoane cu imagini ce reprezintă emoţiile de bază (bucurie,tristeţe,frică,furie).

BIBLIOGRAFIE :
 Programele școlare pentru disciplinele: Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice,
Dezvoltare personală (Nr. 3418/19.03.013)
 Documentele profesorului pentru clasa pregătitoare, Editura Sigma, 2013

SECVENŢE Comp.
DIDACTICE specifice CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE
I.Moment Se pregătesc materialele necesare pentru o bună desfăşurare a lecţiei. Frontală
organizatoric Conversaţia

Captarea La tablă se află imaginea cu Olaf obţinută drept recomensă ora anterioară.
atenţiei Elevii observă după mimica feţei că personajul este bucuros. Observarea
Voi iniţia o discuţie referitoare la emoţia pe care o simte personajul animat, sistematică
Olaf, obţinut drept recompensă pentru ajutorul acordat zânei la ora de Conversaţia
comunicare în limba română. euristică
Elevii îşi vor spune părerea legată de motivul ce îi produce fericire lui Olaf. problematizarea

Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că astăzi vom discuta despre emoţiile de bază: bucurie,
temei şi a tristeţe, frică, furie. Conversația
obiectivelor
Reactualizarea O1 La tablă vor fi afişate imagini cu Elsa (anexa 1, prietena lui Olaf. Fiecare
cunoştinţelor imagine sugerează una dintre emoţiile de bază (bucurie, tristeţe, frică, furie).
dobândite Elevii vor identifica emoţia sugerată de fiecare imagine şi vor da exemple de
anterior situaţii când poţi simţi emoţia respectivă.
Desfăşurarea Joc: Mima
activităţii Voi expune diferite situaţii, iar elevii vor mima pentru fiecare situaţie emoţia
O3 corespunzătoare. Jocul didactic Observarea
1. Mama mi-a cumpărat o jucărie nouă. Conversaţia sistematică
2. Colegul de bancă mi-a vărsat apă pe fişă.
3. Merg în excursie la munte. Explicaţia
4. Prietena mea nu mai vorbeşte cu mine.
5. Fratele mi-a cumpărat prăjitura preferată. Aprecieri verbale
6. M-am pierdut de părinţii mei. problematizarea
7. Verişorul mi-a stricat jucăria primită de la Moş Crăciun.
8. Doamna învăţătoare ne-a dat mult de lucru.
9. Am câştigat o excursie la Paris.
10. Un câine agresiv vine către mine.
Joc: Cutia cu emoţii
O2
Dintr-o cutie, elevii vor extrage pe rând câte un bileţel cu o imagine ce
sugerează o emoţie (anexa 2). În funcţie de emoţia sugerată, fiecare va Conversaţia
povesti o situaţie din viaţa lui/ei în care s-a simţit conform emoticonului. Explicaţia

Jocul didactic

Asigurarea O1 Fiecare elev primește o fișă de lucru. Vor colora fiecare emoticon ţinând Explicaţia Observarea
retenţiei şi a cont de indicaţiile primite, vor realiza corespondenţa între imagine şi emoţia sistematică
transferului potrivită, vor specifica emoţia pe care o simt la sfârşitul acestei ore. Individuală
Se verifică modul de lucru şi se corectează dacă este cazul
Aprecieri și Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la conversatia Aprecieri verbale
concluzii lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.
Anexa 1
Bucurie tristeţe frică furie

Anexa 2
Fişă de lucru. Emoţii de bază

1. Colorează:

- cu galben imaginea care sugerează bucuria;

-cu roșu imaginea care sugerează furia;

-cu verde imaginea care sugerează tristeţea;

-cu albastru imaginea care sugerează frica.

2.  Realizează corespondenţa între imagine şi emoţia potrivită :

3.Cum te-ai simţit astăzi?

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și