Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLS. I- VIII NR. 1, ULMENI, JUD. CALARASI


DATA: 07. 04. 2011
CLASA: a III-a
INSTITUTOR: NEGOITA AURELIA LILIANA
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
CURRICULUM: aprofundare
UNITATEA DE INVATARE: Primavara- verbul
SUBIECTUL LECTIEI: Persoana si numarul verbului (text suport “In ziua de Paste”- Elena Farago)
TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare
FORMA: predare integrate

SCOPURILE LECTIEI: - consolidarea deprinderilor de citire corecta, constienta si expresiva a unui text liric;
- sistematizarea cunostintelor despre verb.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa citesca textul corect, constient, fluent si expresiv;
O2 – sa recunoasca cel putin doua verbe din patru aflate in prima strofa a textulului-suport ;
O3 – sa stabileasca numarul si persoana la cel putin doua din verbele date;
O4 – sa realizeze acordurile gramaticale dintre pronumele personale si verb;
O5 – sa analizeze un verb, precizandu-i toate categoriile gramaticale invatate.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Resurse procedurale:
a)metode si procedee: observatia, explicatia, converstia,brainstorming-ul, ciorchinele, exercitiul,jocul
didactic, munca independenta;
b) forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.
2. Resurse materiale: fise de lucru, fleepchart, videoproiector, ecran de proiectie.
3. Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematica , proba orala, proba scrisa.
RESURSE: a) temporale: 45 minute;
b) spatial: sala de clasa;
c) umane: 17 elevi.
MODALITATI DE EVALUARE: continua (formativa)

BIBLIOGRAFIE:
- „Programa şcolară pentru Limba şi literatura română” – clasa a III-a, Bucureşti, 2004;
- „Limba si literatura romana”, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu; Ed. Aramis, 2005- , manual pentru cls. a III-a.
- „Didactica disciplinei ‚Limba si literatura romana’ in invatamantul primar”, Vasile Molan; Ed. Miniped, Bucuresti
– 2010
- www.didactic.ro
ETAPELE LECTIEI OB.OP UNITATI DE CONTINUT ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE EVALUARE
1.MOMENT Organizarea colectivului de Se pregatesc pentru
ORGANIZATORIC- 1min. elevi. Crearea climatului necesar inceperea orei si isi verifica
inceperii orei. materialele necesare.

2.VERIFICAREA TEMEI Verificarea temei pentru acasa, Corecteaza eventualele -converstia, -observarea
PENTRU ACASA- 5 min. cantitativ si calitativ. greseli. -explicatia. sistematica,
-aprecieri
frontale.

3.CAPTAREA ATENTIEI Propunerea, pentru completare, a Pornind de la cuvantul -explicatia, -observarea


- 5 min. unui ciorchine. PRIMAVARA, trebuie sa -brainstorming- sistematica
completeze spatiile nescrise ul,
cu verbe specifice anotimpului -ciorchinele,
propus. -fleepchart-ul.

4. REACTUALIZAREA Propunerea unor exercitii : Bareaza pe fleepchart -explicatia, -observarea


CUNOSTINTELOR- 5 min. 1.Bareaza cuvintele care nu sunt cuvintele care nu sunt verbe si -conversatia, sistematica
verbe: voi, culeg, sare, noi, elev, raspund oral la sarcinile -fleepchartul.
stăm, există, gingaş, vii.Ce anume propuse.
exprima fiecare?
2.Ce parti de vorbire mai pot fi
cuv. sare si vii?Alcatuiti enunturi
orale cu noile parti de vorbire.
3.Definiti verbul si precizati
numerele si persoanele lui.

5. ANUNTAREA TEMEI SI Anunta si scrie la tabla data si titlul Scriu pe caiete data si titlul -conversatia, -observarea
MOTIVATEA- 2 min. lectiei. lectiei. -tabla,caietele, sistematica
Atrage atentia asupra participariii Asculta cu atentie. -activitate
active si cu interes la lectie. frontal.
6. DIRIJAREA INVATARII Se citeste poezia “In ziua de Paste”, -citesc textul propus.
- 15min. in lant, selectiv, integral.
Se pun intrebari legate de -raspund la intrebari.
continutul textului citit.
Propune pentru rezolvare elevilor -scriu rezolvarile exercitiilor
cateva exercitii care le sunt afisate pe caiete. -exercituil, -observarea
pe ecranul de poiectie: -conversatia, sistematica
1.Gasiti si scrieti verbele din prima -gasesc si scriu verbele. -activitate
strofa a poeziei. independenta,
2.Grupati pe o coloana urmatoarele -grupeaza corespunzator frontala
verbe la numarul singular si pe alta verbele.
verbele la numarul plural: cantam, se
imbraca ,daruiesc, sarbatoreste.
3. Faceti acordul verbelor cu -fac acordul verbelor cu
pronumele: pronumele date
Noi daruieste
Eu daruim
Voi daruieste
El daruiti
Tu daruiesc
Ei daruim
4.Analizati primul verb din poezie. -recunosc si analizeaza
5.Alcatuiti o propozitie cu un verb la primul verb din poezie.
persoana I, nr.plural. - gasesc un verb la pers. I, nr.
plural si-l integreaza intr-un
enunt.

7.OBTINEREA Le cere elevilor sa completeze fisa -asculta cerintele si rezolva -expicatia, -observarea
PERFORMANTEI- 10min. propusa pentru munca in echipa, sarcinile primate -exercitiul, sistematica
fiecare membru al echipei luandu-si -fisa de lucru,
cate o culoare cu care va scrie -munca in -proba scrisa
rezolvarea pe fisa.(anexa 2) echipa
Se distribuie fisele de munca in
echipa, elevii fiind deja impartiti in
echipe.

8.INCHEIEREA Tema pentru acasa. -noteaza tema. -conversatia


ACTIVITATII – 3 min. Se fac aprecieri asupra desfasurarii -recepteaza aprecierile
lectiei.
-
ANEXA 1
NUMARUL SI PERSOANA VERBULUI
(EXERCITII APLICATIVE)

1.Gasiti si scrieti verbele din prima strofa a poeziei.

2.Grupati pe o coloana la numarul singular urmatoarele verbe si pe alta verbele la


numarul plural: cantam, se imbraca ,daruiesc, sarbatoreste.

3. Faceti acordul verbelor cu pronumele:


Noi daruieste
Eu daruim
Voi daruieste
El daruiti
Tu daruiesc
Ei daruim

4.Analizati primul verb din poezie.

5.Alcatuiti o propozitie cu un verb la persoana I, nr.plural.


ANEXA 2 – ECHIPA………………………..

NUMARUL SI PERSOANA VERBULUI


(FISA DE LUCRU IN ECHIPA)
1. Treceti la celalalt numar verbele din coloane:

Numarul singular Numarul plural


canta …………..
merg …………..
……….. mancam
………… scrieti

2. Faceti acordul verbelor din paranteze cu pronumele/ substantivele pe care le insoteste:

Eu (scriem)………………..o poezie.
Radu (am terminat)………………………….. lectiile.
Copiii (a invatat) ……………………….un nou cantec.
Pe camp tractoarele (aram)…………………..

3. Analizati in tabel verbele din urmatoarele propozitii:

Zilele cresc mereu. Soarele straluceste mai tare. Au infrunzit padurile. A venit primavara!

VERBUL NUMARUL PERSOANA

S-ar putea să vă placă și