Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.05.2022
PROPUNĂTOARE: Gaiță Iasmina
CLASA: I
ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „VINE VARA”
SUBIECTUL LECŢIEI: „Numerele naturale de la 0 la 100”

TIPUL LECŢIEI: recapitulare


COMPETENȚE SPECIFICE:
 Matematică și explorarea mediului
1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-100
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să numere corect în concentrul 0- 100, în ordine crescătoare şi descrescătoare.
O2 – să precizeze principalele organe interne ale omului, să precizeze rolul acestora şi să le localizeze pe propriul corp;
O3 – să sublinieze numerele pare/impare.
O4 – să compare numere, utilizând semnele specifice( <, >, =).
O5 – să identifice numerele cerute.
O6 – să descompună numerele date în zeci și unități.
STRATEGII DIDACTICE :
1. Resurse procedurale:
 Metode și procedee: instructajul, conversația, observația, explicația, exercițiul, jocul didactic;
 Forme de organizare: Frontal, individual, în perechi
2. Resurse materiale: imagini numere, jetoane organe interne, fișă de lucru .
 Resurse temporale: 50 min;
 Resurse spatiale: Sala de clasă;
3.Forme si tehnici de evaluare: Observare sistematică a comportamentului elevilor, evaluare orală, aprecieri verbale, autocorectare

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română - Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, București, 2013
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului - Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, București, 2013
 Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice - Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, București, 2013
 Manual - Matematică şi explorarea mediului , E.D.P. 2018 , Autori: Constanța Bălan, Corina Andrei, Cristina Voinea, Nicoleta Stan
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
RESURSE

SECVENȚELE ORGANIZAREA CONȚINUTURILOR METODE SI MIJLOACE FORME DE EVALUARE


LECȚIEI PROCEDEE DIDACTICE ACTIVITATE

1.Moment  Creez climatul optim desfășurării activităților Observarea


organizatoric propuse și se organizează colectivul de elevi. sistematică
Mă asigur ca toți elevii au materialele necesare Instructajul
unei bune desfășurări a lecției.
2.Verificare temei  Se face controlul cantitativ al temei pentru Caietele Autocorecta
acasă. Se realizează controlul selectiv al elevilor -re
calităţii temei . Conversția Frontal Evaluare
orală

3.Captarea  Pentru a face introducerea în lecție prezint


atenției elevilor imagini cu animalele boboc de rață,
pisică, câine, oaie, cal, elefant, pe fiecare Jocul Imagini cu Frontal Aprecieri
imagine fiind scris un număr cuprins între 0 și didactic animale verbale
100.
 Solicit elevilor să așeze animalele în funcție de
mărime, în ordine crescătoare, pe tablă.
 Cer elevilor să citească numerele scrise pe
fiecare imagine .
2.Reactualizarea  Numără crescător și descrescător de la 0 la 10. Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor  Numere pare, impare verbale
 Succesor, predecesor, numere consecutive

4.Anunțarea  Doamna învățătoare le va comunica că la ora Conversația Frontal Observarea


temei și a de matematică se vor juca cu numerele de la 0 sistematică
obiectivelor la 100, le vor identifica, ordona și compara.
Explicația

5. Dirijarea  Pe catedră se găsesc imagini cu organe interne Individual


învățării majore ale omului.(Atlas de anatomie)
Exercițiul Imagini cu Frontal Aprecieri
 Voi spune diferite enunţuri iar elevul care
organe verbale
descoperă răspunsul corect, va lua de pe
catedră imaginea şi va rămâne în faţă.

 Controlez modul în care corpul omului se mișcă și Aprecieri


funcționează.. verbale
Individual
 Eu pompez sângele în tot corpul.
 Noi suntem organele cu ajutorul cărora se face Frontal
respirația.
 Eu depozitez, mărunţesc şi amestec alimentele
Aprecieri
înghiţite. Exercițiul Individual verbale
 Noi eliminăm substanțele nefolositoare din
organism. Frontal
 La sfârşit, în faţă vor fi 6 elevi , fiecare cu câte
un jeton în mână. Pe spatele jetoanelor va fi
scrise câte un număr, de la 0 la 100.
( 74, 53, 36, 91, 49, 88)
Jocul
 Se va desfăşura „ Jocul numerelor ”
didactic
Individual Aprecieri
Voi prezenta diverse cerinţe:
 Să citească numerele elevii din bănci. verbale
Frontal
 Să se așeze în ordine crescătoare
( începând dinspre fereastră).
 Să se așeze în ordine descrescătoare
(începând dinspre fereastră).
Aprecieri
 Ridică jetonul cine are numărul mai mare Individual
Exercitiul verbale
decât 73.
 Ridică jetonul cine are numărul cu cifra Frontal
unităților 6.
Vor fi implicaţi şi ceilalţi elevi din clasă pentru a
indica numele colegului/colegei ce are jetonul cu:
- vecinul mai mare al numărului 52;
- vecinul mai mic al numărului 92;
- numărul format din cifre identice;
Aprecieri
Individual verbale
- spuneţi numerele cuprinse între 49 şi 53; Exercițiul
- spuneţi 4 numere consecutive dintre care primul Frontal
să fie 88.

 Elevii vor primi o fișă care se va lucra atât


individual, cât și la tablă.

Exercițiul 1. Se dau numerele:

23, 91, 19, 8, 67, 50, 75, 86 Aprecieri


verbale
a. Încercuiește cu roșu cifra zecilor. Fișa de lucru

b. Subliniază numerele impare. Exercițiul Individual


Explicaṭia

Exercițiul 2. Completează vecinii numerelor:

__ 40 __ __ 89 __

__ 74 __ __ 58 __

__ 69 __ __ 95 __

Exercițiul 3. Descompune numerele în zeci și unități:

76 = __ + __ 68 = __ + __

41 = __ + __ 99 = __ + __

39 = __ + __ 84 = __ + __

Exercițiul 4. Scrie numerele:

a) de la 49 la 52: __________________________

b)cuprinse între 76 și 81: ___________________

c).mai mari decât 63, dar mai mici decât 69:

_________________________________
Exercițiul 5. Scrie: Frontal
a) cel mai mare număr de două cifre: .......................
b) cel mai mare număr de două cifre cu cifra zecilor
4: .............................
c) cel mai mic număr de două cifre cu cifra
unităților 6: .............................

Exercițiul 6. Compară numerele:


Frontal
17 __ 71 79 __ 39

91 __ 90 34 __ 32

28 __ 28 75 __ 79

6. Obținerea  Joc „Ghicește numărul“. Conversația Jetoane cu


performanței și Se prezintă un jeton care va reprezenta un numere
realizarea feed- număr care va reprezenta ori cifra zecilor ori Exercițiul Frontal Aprecieri
backului cifra unităților. Copiii vor trebui să așeze lângă verbale
acest număr o altă cifră care va reprezenta Evaluare
cerința pusă de mine, apoi copilul va ghici În perechi orală
numărul format.

7. Încheierea  Se prezintă tema pentru acasă, li se dă copiilor Conversația Frontal Evaluare


activității o fișă și se discută pe baza ei pentru ca toți frontală,
elevii să știe ce au de făcut. apreciere
 Se fac aprecieri generale asupra activității. Se Coversația Frontal orala
evidențiază elevii care au fost activi .
Numele _________________________________ Data : ______________________________
Fişă de lucru
Exercițiul 1. Se dau numerele: Exercițiul 2. Completează vecinii numerelor:

23, 91, 19, 8, 67, 50, 75, 86 __ 40 __ __ 89 __

a. Încercuiește cu roșu cifra zecilor. __ 74 __ __ 58 __

b. Subliniază numerele impare. __ 69 __ __ 95 __

Exercițiul 4. Scrie numerele:

Exercițiul 3. Descompune numerele în zeci și unități: a) de la 49 la 52: ___________________________________________

76 = __ + __ 68 = __ + __ b)cuprinse între 76 și 81:


_____________________________________
41 = __ + __ 99 = __ + __
c).mai mari decât 63, dar mai mici decât 69:
39 = __ + __ 84 = __ + __
______________________

__________________________________

S-ar putea să vă placă și