Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Mureșan Mariana


Data: 15.02.2018
Școala: Liceul Tehnologic Telciu
Clasa: I A
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Unitatea tematică: ,,Suntem mai buni"
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Subiectul: Compararea și ordonarea numerelor naturale de la 0 la 100
Tipul lecției: Consolidare și sistematizare
Discipline integrate: CLR, AVAP, DP.
Durata: 45 de minute.

Competențe specifice:
MEM 1.1 Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100.
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-100.
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-100.
1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +, -).

CLR 1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate.
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.

AVAP 1.2 Identificarea liniei, a punctului, a culorii și a formei în contexte cunoscute.

DP 3.1 Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.


3.2 Evidențierea importanței învățării pentru propria persoană.

OBIECTIVE GENERALE
S1- Dezvoltarea capacității de utilizare a numerelor în calcule elementare;
S2- Consolidarea strategiilor algoritmice de numărare și scriere a numerelor în concentrul
0-100.
S3-Utilizarea unui limbaj matematic adecvat.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE (până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili):


O1- să scrie numerele corespunzătoare imaginilor;
O2- să ordoneze crescător/descrescător numerele date;
O3- să descompună numerele date în zeci și unități;
O4- să scrie vecinii numerelor date;
O5-să compare numerele date utilizând semnul corespunzător (<, >, =);
O6- să efectueze exercițiile/problemele date;
O7- să utilizeze limbaj matematic adecvat;
O8- să coloreze respectând codul de culori dat.

STRATEGII DIDACTICE
I. Metode/tehnici/procedee: conversația, explicația, demonstrația, problematizarea,
exercițiul.
II. Mijloace didactice: fișe de lucru, creioane colorate, imagini.
III. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

EVALUARE
I. Metode/instrumente: fișe de lucru, aprecieri verbale, buline ,,fețe zâmbitoare".
II. Forme de evaluare: observarea sistematică, chestionare orală, autoevaluare, analiza răspunsurilor.
Bibliografie:
1. Manual de Matematică și explorarea mediului, I. Dumitrescu, N. Ciobanu, A.C Birta,
Editura CD Press.
2. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului ( clasa pregătitoare, I și a II-a).
3. Metodica predării matematicii, R. Mihail, 2004, Editura Credis, București.
Etapele lecției Timp Ob. Conținutul instructiv- Strategii didactice Evaluare
alocat op. educativ Metode Mijloace Forme de Forme de Metode de
didactice organizare evaluare evaluare
1.Moment 2 min. Pregătirea materialelor și a
organizatoric mobilierului pentru buna
desfășurare a lecției.
2.Reactualizarea 3 min. Voi adresa elevilor întrebări Frontal Chestionare Aprecieri
cunoștințelor referitoare la ultimele orală verbale
O6 noțiuni învățate.
,,Ce lecție ați avut ora Conversația
trecută la matematică?" individual
,,Despre am discutat în
cadrul orei trecute?"
*verific tema de casă
calitativ.

3.Captarea 5 min ,,Haideți să ne încălzim Frontal Chestionare Aprecieri


atenției mintea!" orală verbale
Voi solicita elevii să Conversația
O6 rezolve exercițiile de calcul
mintal:
3+4= 17-10=
9-6= 10-5= Observarea
12+5= 18-6= Explicația individual sistematică
 Mărește-l pe 4 cu
11!
O7  Micșorează-l pe 18
cu 8!
 Găsiți un număr cu Exercițiul
3 mai mic decât 8!
 Găsiți perechi de Problematizarea
numere care au
suma 9!
 Aflați diferența
dintre vecinii lui 9!
4.Anunțarea 2 min O7 Voi anunța elevii că astăzi Conversația Frontal Observarea
temei și a vom consolida ceea ce știm sistematică
obiectivelor despre compararea și
ordonarea numerelor în explicația
concentrul 0-100. Voi
utiliza un limbaj adecvat
vârstei elevilor.
5.Dirijarea 25 O1 Elevii vor fi împărțiți în Conversația Frontal Aprecieri
învățării min grupe de câte 4, și vor primi verbale
fișe de lucru pentru fiecare
grupă(ANEXA1). Voi
explica cerințele pentru Fișe de
fiecare grupă și voi oferi lucru Pe grupe
explicații suplimentare Explicația Fișe de lucru
O2 acolo unde elevii vor
întâmpina dificultăți.
La sfârșitul timpului Demonstrația
alocat pentru rezolvarea
O3 sarcinilor de lucru de pe Individual
fișă, va veni în fața clasei Autoevaluare
câte un reprezentant al
fiecărei echipe și va Exercițiul Creioane
prezenta cerințele de pe fișa colorate
O4 de lucru, verificându-se Chestionare
astfel dacă au rezolvat orală
corect și primind punctajul Problematizarea
în funcție de răspunsurile Pe grupe
corecte.
O5 Echipele vor fi clasate pe ,,bulinuțe"
locuri, respectiv 1, 2, 3 și 4,
în funcție de punctajul
O6 obținut, și vor primi Exercițiul Frontal Analiza
emoticoane cu ,,fețe răspunsurilor
zâmbitoare", încurajându-i Observarea
și pe cei cu punctaj mai mic sistematică
O7 pentru ca data viitoare să își Conversația Individual
dea silința mai mult pentru
a obține un punctaj mai
mare.

6.Obținerea 10 O6 Elevii vor primi fișe Conversația Fise de Frontal Observare Aprecieri
performanței min (ANEXA 2, sarcina fiind de lucru sistematică verbale
a colora respectând codul Explicația individual
de culori (operația-rezultat). exercițiul
7.Încheierea 3 min Voi face aprecieri asupra Frontal Aprecieri
activității modului în care elevii au verbale,
colaborat și au răspuns pe Conversația individual individuale și
tot parcursul lecției. colective
Voi anunța tema de casă.

S-ar putea să vă placă și