Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 54, Bucureşti


Clasa: Pregătitoare C
Data: 16. 11. 2021
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Aria curriculară: Matematică și știinte ale naturii
Unitatea de învăţare: Prietenii necuvântatoare
Subiectul: Plecarea rățuștelor/ Numărul și cifra 5
Tipul lecţiei: consolidare
Forma de realizare: Activitate integrată

Competențe specifice:
1.1.Recunoașterea și scrierea numerelor și cifrelor în concentrul 0-10, respectiv recunoasterea și scriere numarului și cifrei 5;
1.3.Ordonarea numerelor în concentrul 0-10, folosind poziționarea pe axa numerelor;
1.4.Compararea numerelor în concentrul 0-10

Competențe integrate:
CLR
1.1.Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
AVAP
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct;

Obiective operaționale:
O1 – să ordoneze numerele naturale în concentrul 0-10, pe baza competențelor dobândite; obiectivul se consideră realizat dacă toți
elevii ordonează numerele: 1, 2, 3, 4, 5 ;
O2 – să identifice și să stabilească relația dintre elementele unei mulțimi și numărul indicat și să completeze cu tot atâtea elemente
pentru a completa numărul 5;
O3 – să stabilească vecinii numerelor, pe baza competențelor dobândite; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii numără cu pas
dat în majoritatea cazurilor;
O4 – să stabilească numărul mai mare, prin numărare, pe baza competențelor dobândite; obiectivul se consideră realizat dacă toți
elevii stabilesc numărul mai mare în majoritatea cazurilor.
Strategia didactică:
Resurse:
Metodologice
a) Metode şi procedee: instructajul verbal, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca independentă, jocul didactic
b) Mijloace de învăţământ: videoproiector, laptop, coli albe, culori, fișe, auxiliar
c) Forme de organizare: frontal, în perechi, individual
d) Evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale

Temporale
Ora are o durată de 40 minute, din care 30 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi în completare.

Umane
Clasa are un număr de 25 elevi

Bibliografice:

- Programe şcolare pentru învăţământul primar, Matematică și explorarea mediului - Clasa Pregătitoare, Bucureşti, 2013;
- Neagu, Mihaela; Mocanu, Mioara, Metodica predării matematicii la ciclul primar, Ed. Polirom, 2007
- O CĂLĂTORIE DISTRACTIVĂ prin clasa pregătitoare CAIET DE CREAȚIE 1” , Ed. EDU EDUCRATES
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Obiective Conținutul științific Strategia didactică


didactic operaționale
Metode și Mijloace de Forma de Evaluare
procedee învățământ organizare
1.Moment Se creează climatul optim desfășurării
organizatoric activităților propuse.

2.Captarea Li se prezintă elevilor planşe cu numerele Conversația Planșe cu frontal, observarea


atenției 1, 2, 3, 4, 5 euristică cifrele individual, sistematică
învățate
Li se cere elevilor să recunoască
personajele şi numerele învăţate.
3.Reactualizare O1 Se cere elevilor să ia in mână 5 creioane și Conversația Creioane frontal, aprecieri
a cunoștințelor să numere împreună, cu voce tare. individual, verbale
Vor lucra la compunerea și descompunerea
numărului 5.
Vor descompune numărul 5 în :
1 și 4 4 și 1
3 și 2 0 și 5 Numerele:
2 și 3 5 și 0 1, 2, 3, 4
Se numără crescător și descrescător de la 1
la 5.
Joc didactic:
,, Ghiceste vecinul!,, Jocul didactic
Se cere elevilor să răspundă la întrebări:
Ce număr urmează după 4? frontal
Care este numărul dintre 3 și 5?

Elevii vor indica numerele care trebuie


4.Anunțarea Se anunță tema și obiectivele operaționale: conversaţia Planșă cu frontal observarea
temei și a - Vom recunoaste cifra și numărul 5. cifra 5 sistematică
obiectivelor - Vom scrie cifra 5.
operaționale - Vom realiza relația element cu
element între diferite mulțimi.

5.Dirijarea Se afișează planșa cu cifra 5 la tablă. exercițiul Obiecte Frontal observarea


învățării O1 Se prezintă cifra 5, spunând că este concrete: Individual sistematică
O2 formată dintr-o linie scurtă verticală, un creioane,
semioval si o linie orizontală.. penare, aprecieri
Se desenează pe tablă elementele grafice caiete verbale
componente.
Se desenează cifra 5.

Se va urmări imaginea din caietul auxiliar, Exercițiul aprecieri


de la pag. 17. verbale
Elevii vor rezolva sarcinile de lucru: Frontal
O3 - Vor colora piesele de domino care conţin Individual
numărul 5 Caietul
- Vor colora prânzul răţuştei auxiliar nr 6, aprecieri
- Se va transforma cifra 5 in mere exercițiul pag. 17 Frontal verbale
O4 gustoase.

6.Obținerea O1 Copiii vor scrie cifra 5 pe Caietul auxiliar Exercițiul Caietul Individual observarea
performanței O2 nr.6, pag.17. auxiliar, pag. sistematică
O3 Completează casuţele cu vecinii Problematiza 17 aprecieri
O4 numerelor, apoi desenează răţuştele. rea verbale
Individual
7.Aprecieri și Se fac aprecieri asupra activității. Elevii conversația frontal aprecieri
concluzii care s-au evidențiat pe parcursul activității verbale
vor fi apreciaţi.

8.Activitate în Cântecul: Cântarea frontal observarea


completare ,, A sosit pe dealuri, toamna” vocală, cu individual elevilor
mișcări
specifice aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și