Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 1, 1 Decembrie


Numele cadrului didactic: Lulea Georgeta
Data: 06.04.2022
Clasa: a II-a C
Aria curriculară: matematică și științe ale naturii
Disciplina de studiu: matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: ”Starea de sănătate”
Subiectul lecției: ”Figuri și corpuri geometrice. Starea de sănătate ”
Tipul lecției: recapitulare și sistematizare de cunoștințe

Competențe generale:
- Utilizarea numerelor în calcule elementare
- Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
- Identificarea unor regularități din mediul apropiat

Competențe specifice:
2.2 Evidențierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane și corpurilor
geometrice identificate în diferite contexte;
1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, rest,
descăzut, scăzător, produs, cât, factori) în rezolvarea de probleme;

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască figuri și corpuri geometrice;
O2: să precizeze poziția interioară sau exterioară a unui corp/figură geometrică;
O3: să numească alimentele benefice pentru corpul uman;
O4: să efectueze calcule matematice de ordinul I și ordinul al II-lea;
O5: să rezolve o problemă folosind ordinea efectuării operațiilor.

1
Jocul didactic ” Hrănește iepurașul !”
SARCINI DIDACTICE:
 Recunoașterea figurilor și a corpurilor geometrice ;
 Identificarea alimentelor sănătoase și nesănătoase;
 Identificarea poziției unei figuri geometrice sau a unui corp geometric
(interioară/exterioară).

REGULI DE JOC :
Copiii vor fi impărţiţi în cinci echipe. Pe rând, va fi numit câte un copil de la fiecare
echipă. Copilul numit de învățătoare va trebui să extragă câte un bilet din coșul pregătit și să
citească numărul aferent. Acel număr corespunde cu fișa pe care o va avea de rezolvat. Când
toate echipele vor avea biletul extras, se vor putea întoarce fișele de lucru. Fiecare răspuns
corect se va recompensa prin aplauze, iar la finalul fiecărei variante se va puncta cu câte un
morcov pentru iepuraș. Câștigă echipa care va reuși să obțină mai mulți morcovi pentru
iepuraș. În cazul unui răspuns greșit, va putea răspunde un coechipier.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, coșul magic, mânuirea materialelor, întrecerea, aplauzele,


recompensele.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observația, explicaţia, jocul didactic, problematizarea,


demonstrația, surpriza, aplauzele, exercițiul.
Mijloace și materiale de învăţământ: fișe de lucru, instrumente de scris, tablă magnetică,
marker.
Forme de organizare: activitate frontală, individuală, în echipă.
Resurse temporale: 45 minute.
Resurse umane: 28 copii

2
Bibliografie:

1. Constantin Petrovici, ”Didactica matematicii pentru învățământul primar”, Ed


Collegium, Ed Polirom, Iași, 2014;
2. Ion-Ovidiu Pânișoară, Marin Manolescu (coordonatori), ”Pedagogia învățământului
primar și preșcolar”, Ed Polirom, Iași, 2019;
3. Mariana Mogoș, ”Matematică și explorarea mediului. Exerciții, probleme, jocuri”;

Editura Art Educațional, București, 2018;

4. Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, ”Matematică și explorarea mediului- manual


pentru clasa a II-a”, EDP, București, 2020;
5. M.E.N – ”Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului –
clasa a II-a”, București, 2013.

3
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr Ob. Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Evaluare


crt Op
1 Moment Învățătoarea se asigură că elevii au la îndemână materialele Conversația Observarea
organizatoric necesare desfășurării lecției în bune condiții (instrumente de scris, frontală sistematică
1 min fișe de lucru).
2 Verificarea Învățătoarea va preciza faptul că tema va fi verificată selectiv prin Conversația Observarea
temei numirea a 3-4 elevi care vor spune cum au rezolvat, iar ceilalți Observația sistematică
2-3 min vor verifica/corecta folosind stiloul verde. In scris Autoevaluarea
Orală

3 Captarea Se va realiza prin citirea a 3 ghicitori la care elevii vor răspunde. Conversația Observarea
atenției și Răspunsurile vor avea legătură cu subiectul lecției: ”Figuri și frontală sistematică
anunțarea corpuri geometrice. Starea de sănătate”. Se vor explica elevilor
temei și a obiectivele lecției într-un limbaj accesibil vârstei.
obiectivelor ”Are trei laturi și se aseamănă cu o felie de pizza.” Observația
”Sunt un cerc tăiat pe jumătate.”
2-3 min
”Sunt un corp geometric și semăn cu o minge.”

4 Reactualizarea Se va purta o discuție cu copiii despre ultimele lecții învățate și Conversația

4
cunoștințelor despre elementele care dau o stare de sănătate bună sau nu Observația Orală
2 min (sportul, alimentatia sănătoasă sau nesăvătoasă și igiena).
5 Desfășurarea Explicarea regulilor jocului didactic (Hrănește iepurașul!) Explicația Observarea
lecției Elevii vor fi împărțiți în cinci echipe și vor fi denumite pe culori Conversația sistematică
29-31 min (echipa verde, echipa albastră, echipa galbenă, echipa roșie și Ecusoane Orală
echipa portocalie), purtând în piept un ecuson în culoarea Biletul
respectivă. Demonstrația
Va fi numit căte un elev din fiecare echipă, va extrage un bilet din Surpriza
coșul pregătit, iar numărul de pe bilet va corespunde cu numărul
uneia dintre fișele de pe bancă. După ce vor extrage toate
echipele biletul, toți vor întoarce ANEXA 1, o vor lucra in
echipă, apoi va fi numit un alt elev care va răspunde pentru
echipa sa. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu câte un
morcov care îi va fi necesar iepurașului.
Jocul de probă Observarea
Jocul de probă
Va fi numit un elev pentru executarea jocului demonstrativ în sistematică
O1
vederea asigurării înțelegerii și fixării regulilor acestuia.
Jocul propriu-zis
Varianta I Jocul
Un elev din fiecare echipă extrage un bilet. Numărul de pe bilet Pe echipe
va decide ce model de fișă va trebui să lucreze ( vor fi cinci Observarea
Conversația
modele). Elevii se vor consulta fără a-i deranja pe ceilalți, vor sistematică

5
numi un reprezentant, apoi, pe rând, vor ieși în față și vor Fișa de lucru
răspunde ce fel de formă geometrică sau corp geometric au Recompense
descoperit și o vor descrie. Răspunsurile corecte se vor
O3
recompensa cu câte un morcov pentru iepuraș.
Varianta II Problematizarea

Elevii vor ține minte ce număr au avut pe bilețelul extras. Vor Conversația

întoarce ANEXA 2 cu același număr, se vor consulta, o vor Pe achipe


Observarea
rezolva, apoi va ieși un reprezentant al fiecărei echipe și va
sistematică
prezenta rezolvarea. Vor avea de ales un aliment din Piramida Fișa de lucru

alimentelor, vor preciza cu ce formă geometrică se aseamănă, Recompense

apoi vor preciza dacă este benefic organismului uman.


Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu morcovi pentru

O2 iepuraș.
Pe echipe
VARIANTA III
Fișa de lucru
O4 Fiecare echipă va întoarce ANEXA 3, cu numărul ales inițial. Vor
Tabla magnetică
avea de calculat o sumă ( o diferență, un produs sau un cât) al
Individual
unor numere situate în exteriorul sau în interiorul unor figuri
Recompense
geometrice. Un reprezentant al fiecărei echipe va ieși la tablă și
va calcula.
La final, se vor recompensa răspunsurile corecte cu câte un
morcov pentru iepuraș.
6 O5 Obținerea Elevii vor întoarce ANEXA 4 unde vor descoperi o problemă. Conversația Observarea

6
performanțelor Se va lucra individual, apoi învățătoarea va numi un elev să sistematică
5 min explice cum a rezolvat, va scrie pe tabla magnetică, iar ceilalți frontală
vor verifica folosind stiloul verde. Explicația
Individual
7 Asigurarea La finalul jocului, se va afișa clasamentul obținut. Astfel, elevii Conversația Observarea
feed-back-ului vor avea feed-back imediat pentru efortul depus, iar învățătoarea Observația sistematică
1 min îi va asigura că iepurașul este mulțumit de morcovii adunați.
8 Încheierea Elevilor li se vor aduce aprecieri pentru modul în care au lucrat și Conversația Observarea
activității li se va preciza tema pentru acasă: ex 3, pag 95 din manual. Observația sistematică
1 min

7
8

S-ar putea să vă placă și