Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.03.2023

Şcoala Gimnazială B.P. Hașdeu Iași

CLASA: a II-a D

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: Ilie Diana Maria

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică şi Explorarea Mediului

UNITATE DE ÎNVĂŢARE: Starea de sănătate

TIPUL LECŢIEI: mixtă

SUBIECTUL: Triunghiul. Despre dieta alimentară sănătoasă

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE :
Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice
SCOPUL LECȚIEI: Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;
COMPETENTE SPECIFICE:
2.1 Localizarea prin stabilirea unor coordonate în raport cu un sistem de referinţă dat, folosind sintagmele învăţate;
2.2 Evidenţierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane şi corpurilor geometrice identificare în diferite contexte;

1
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 să identifice şi să desenze triunghiuri de mărimi diferite, obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii vor recunoaşte şi vor
desena cel puţin 2 triunghiuri de mărimi diferite;
O2 să traseze linii cu rigla gradată pentru a împărţi figuri geometrice (dreptunghi, pătrat) în triunghiuri , obiectivul se consideră a fi
realizat dacă toţi copiii împart 3 figuri din 4 conform cerinţei;
O3 să completeze un rebus a cărui soluţii au legătură cu dieta alimentară sănătoasă, obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor
descoperi 5-6 soluţii din 8;
O4 să lipească triunghiuri de diverse dimensiuni pentru a reda imaginea unui animal/unui obiect din mediul înconjurător, obiectivul se
consideră a fi realizat dacă toate grupele reuşesc să finalizeze lucrarea;
STRATEGII DIDACTICE:
-Metode şi procedee: conversația, explicația, problematizarea,exercițiul, lucrul practic.
-Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe;
-Metode de evaluare: observarea sistemică, evaluare orală, evaluare scrisă, evaluarea produselor activităţii elevilor;

RESURSE:
Umane: 24 elevi;
Materiale: manuale, caiete, instrumente de scris, fişe, imagini (videoproiector), laptop, foarfece, lipici;
Spațiale: sala de clasă;
Temporale: 50 minute;
Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
Manual Matematică şi explorarea mediului pentru clasa a II-a, editura Arthur

2
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Momentele Ob. Desfăşurarea lecţiei Elemente de strategie didactică Evaluare


crt lecţiei Op.
Resurse Resurse Forme de
Procedurale Materiale Organizare
1. Moment Se vor pregăti materialele
organizatoric necesare bunei desfăşurări a
1 min lecţiei şi se va sigura un climat
favorabil învăţării
2. Captarea Pe TV va fi afişată o căsuţă conversaţia TV imagini frontal observarea
atenţiei construită din forme geometrice sistemică
2 min
învăţate: pătratul şi dreptunghiul.
Casei îi lipseşte acoperişul.
Casă nouă am construit
Dar cu ce am acoperit
Hai copile dacă vrei
Are laturi 1, 2, 3.
Copiii trebuie să precizeze ce îi
lipseşte casei (acoprişul) şi să
descopere ce formă geometrică s-ar
potrivi pentru acest acoperiş
(triunghiul).

3. Reactualizar Prin intermediul activităţii conversaţia Imaginea frontal Observarea


ea anterioare le sunt prezentate unei felii de sistemică
cunoştinţelor
anterioare şi
elevilor obiectivele lecţiei sau pizza
anunţarea paşii pe care îi vom urma pentru
obiectivelor a decoperi cât mai multe lucruri
interesante despre triunghi şi nu
numai.
5 min Le este prezentată copiilor
imaginea unei felii de pizza.

3
Ce formă geometrică are
acestă felie de pizza?
Ce părere aveţi despre pizza?
Ar fi sănătos să mâncăm în
fiecare zi această mâncare?
Copiii sunt informaţi că astăzi
vom vorbi şi despre alimentele
sănătoase care ne vor ajuta să
avem un corp sănătos.
Ne amintim formele Ev.orală
geometrice cu care am lucrat în
ora anterioară (pătratul,
dreptunghiul) asemănări,
deosebiri. Are loc verificarea
cantitativă a temei.

4. Dirijarea Ne uităm la acoperişul casei şi Conversaţia Rigla, frontal Observarea


învăţării analităm noua formă geometrică. Explicaţia instrumente sistemică
Descoperim împreună că este Comparaţia de scris,
alcătuită din 3 laturi. Comparând Exerciţiul manual,
17 min cele 2 triungiuri (acoperişul şi caiete,
felia de pizza ne dăm seama că fișe de lucru
sunt puţin diferite, chiar daca au
tot 3 laturi.) Ne uităm apoi la
triungiurile prezentate în manual
şi observăm mai multe exemple
de triungiuri diferite. Măsurăm
cu ajutorul riglei fiecare latură a
triunghiurilor prezentate.
Elevii primesc o fişă de lucru.
Rezolvăm exercițiile de
identificare și realizare de
triunghiuri în contexte diferite.

4
Copiii sunt invitaţi apoi să
deseneze pe caiete, folosind rigla
sau echerul, 3 triunghiuri cu
laturi diferite ca dimensiune.
Pe videoproiector se va afişa
piramida alimentelor (în formă
de triunghi) ce ne va ajuta să
discutăm despre o alimentaţie
sănătoasă.

5. Obţinerea Elevii vor lucra în echipă cu Conversaţia Fişe de lucru Pe grupe Ev.scrisă
performanţei colegul de bancă, o fișă de lucru Explicaţia instrumente
şi asigurarea
feed-back-
care va conține exerciții despre de scris
ului figurile geometrice studiate.

12 min
7. Evaluarea şi Elevii vor rezolva cerinţele din Conversaţia auxiliar,
încheierea auxiliar apoi vor primi indicaţiile Explicaţia caiete,
activităţii
privind tema ce o vor avea de instrumente
8 min pregătit pentru următoarea zi. de scris

Activitatea se încheie în urma


aprecierilor verbale.

5
6
CE LIPSEȘTE?

7
8
9
Corpul nostru are mare nevoie de
apă. Îl putem ajuta să se menţină
sănătos dacă, în fiecare zi, bem cel
puţin un litru de apă.

Grăsimile, zahărul şi sarea nu trebuie consumate în exces.


Nu uita! Pentru o viaţă sănătoasă trebuie să te
odihneşti suficient ( 10 ore) şi să faci mişcare în
fiecare zi!

A venit primăvara! Parcurile ne aşteaptă! Peştele este un aliment care aduce multe beneficii
sănătăţii noastre.

În fiecare zi ar trebui să consumăm cel puţin 5


feluri de legume şi fructe.

Pâinea, cerealele, orezul, pastele şi cartofii


sunt o componentă importantă a mesei
noastre.

10

S-ar putea să vă placă și