Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a III-a
Prof. înv. primar:
Aria curriculară: Matematică şi știinţele naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: ”Măsurăm și învățăm”-Unități de măsură
Subietul lecţiei: Măsurarea masei
Forma de realizare : activitate integrată
Tipul lecţiei: comunicare-însușire de cunoștințe
Scopul: Identificarea unităților de măsură pentru masă

Discipline integrate: Muzică și Mișcare

Științe ale naturii

Competențe specifice:

Matematică:

4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în


situaţii concrete;
4.2. Operarea cu unităţi de măsură standardizate, fără transformări;
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 -
10 000 sau cu fracţii cu acelaşi numitor;
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de
împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii.

Muzică și Mișcare
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor
elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental

Științe ale naturii


1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și
procese

Obiective operaţionale Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. Să denumească unitatea de măsură principală a masei, pe baza explicațiilor date de


învățătoare;
Obiectivul se consideră realizat dacă vor denumi, în urma explicațiilor date de către
învățătoare, unitatea de măsură principală a masei.
O2. Să identifice submultiplii și multiplii kilogramului, pe baza explicațiilor învățătoarei.

1
Obiectivul se consideră realizat dacă vor identifica corect minim 4 dintre cei 6 submultipli ai
kilogramului și pe cei doi multipli ai acestuia, în exercițiile referitoare la poziția acestora
raportată la kilogram.
O3. Să utilizeze cântarul pentru aflarea masei unui corp, pe baza cunoștințelor dobândite
anterior și pe baza instrucțiunilor învățătoarei.
Obiectivul se consideră realizat dacă vor cântări corect masele a minim două dintre
corpurile date.
O4. Să efectueze operații de adunare, scădere, înmulțire și împărțire, cu unități de măsură,
fără transformări, pe baza cunoștințelor dobândite anterior.
Obiectivul se consideră realizat dacă vor calcula corect cel puțin 5 dintre cele 7 operații
date.

Resurse didactice:

 procedurale: exerciţiul, conversaţia, explicaţia; observaţia, metoda cubului


 materiale: fişe de lucru, coala A1, caiete, manuale, videoproiectorul, flippchart, cântare,
fructe, legume, recompense
 forme de organizare : frontală, individual, grupuri
 forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare
reciprocă
 temporale:: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru clasa a III-a, 2014;
 Iliana DUMITRESCU, Nicoleta CIOBANU, Alina Carmen BIRTA, Vasile MOLAN,
Matematică– manual pentru clasa a III – a, Editura CD PRESS, 2021;
 D. Ana, M. Ana, D. Logel, E. Stroescu-Logel - Metodica predării matematicii la
clasele I-IV, Editura Carminis, Pitești, 2005.
 www. didactic.ro

2
Secvențele instruirii
Ob Conținutul informațional al lecției Resurse Evaluare

1. Moment Asigur climatul adecvat desfăşurării lecţiei și pregătesc Conversaţia Frontal


organizatoric materialele necesare.

2. Verificarea Verific cantitativ şi calitativ tema. Conversația Caietele Frontal Evaluare


temei și a În timpul verificării, elevii se autoevaluează și își corectează elevilor orală prin
cunoștințelor singuri greșelile depistate. sondaj
dobândite
anterior

3. Captarea În timp ce voi ruga copiii să își deschidă caietul și manualul de


matematică, vom auzi un ciocănit la ușă. Va intra un ajutor de
atenției
bucătar cu un pachet trimis de la cheful restaurantului unde
lucrează. Expunere Frontal Observare
Pachetul va conține un bilețel și niște cornulețe, pe care copiii le
Explicaţia sistematică
vor gusta, la finalul orei ca recompensă.
Voi lua bilețelul și voi citi cu voce tare:
”Deschide videoproiectorul!”
Voi întreba copiii dacă vor să deschidem să vedem despre ce este
vorba.
Voi deschide un filmuleț în care un băiețel costumat în bucătar,
se va plânge că are de gătit pentru un eveniment foarte important,
însă nu se poate pregăti. Rețeta a fost pătată și nu mai știe
cantitățile de ingrediente pe care trebuie să le folosească. Ne
roagă să îl ajutăm să refacem rețeta .
Voi întreba elevii dacă sunt de acord să ajutăm bucătarul.
3
4.Anunțarea Pentru a-l putea ajuta pe domnul bucătar să afle cantitățile de Caietele frontal
subiectului lecției ingrediente pe care trebuie să le folosească, trebuie să învățăm să conversația de Evaluare
și a obiectivelor măsurăm masa corpurilor și unitățile de măsură pe care le vom matemati
continuă
operaționale folosi. că
Înainte de a nota titlul lecției, să ne distrăm puțin cântând pe
ritmuri moderne cântecul unităților de măsură.
Vom deschide caietele și manualul de matemtică. Vom scrie
titlul lecției.

5. Dirijarea Exerciţiul Manual, Individu Evaluare


învățării Voi ruga copiii să privească o imagine din manual, pe care o voi Videopro al,
continuă
afișa și prin videoproiector. Vom observa că fiecare element din iector, Frontal,
imagine poate fi măsurat mai ușor prin unități de măsură diferite. caiete de grupuri
matemati
că,
cub

Pentru a le demonstra practic voi cântări corpuri de diferite


dimensiuni, pe cântare diverse. (cântarul clasic de podea, cel de
bucătărie sau cu cârlig). Le voi arăta prin videoproiector și alte

4
tipuri de cântare folosite în diferite situații.
După acestea, vom nota în caietele de matemică:

O1 ”Unitatea principală de măsurare a masei este kilogramul (kg).


Submultiplii kilogramului sunt unitățile de măsură mai mici
decât acesta.
Multiplii kilogramului sunt unitățile de măsură mai mari decât
acesta.
(Vom lipi următoarea fișă)

O2

Vom citi ce scrie pe urechile elefantului.

Acum că am făcut cunoștință cu unitățile de măsură ale masei,


suntem capabili să îl ajutăm pe domnul bucătar în repararea
rețetei.

În fața clasei va fi afișată rețeta desertului. Fiecare ingredient va

5
6. Fixarea avea cantitatea necesară acoperită. Acestea vor putea fi
cunoștințelor descoperite, pe rând, după realizarea unor sarcini.

asimilate în etapa Fiecare ingredient va fi aflat de o echipă. Echipele își vor afla
anterioară sarcina pe care trebuie să o îndeplinească prin aruncarea cubului. Cubul
Cei care vor avea acțiunea de a descrie trebuie să scrie pe coada
dinozaurului unitățile de măsură ale masei, în ordine crescătoare.

O2 Dacă vor reuși, vom descoperi cantitatea primului ingredient.

Echipa care va avea sarcina de a compara, trebuie să afle dacă


masa merelor este mai mică sau mai mare decât cea a cartofilor.
Le voi da fructele și legumele respective. Aceștia vor avea un
cântar la dispoziție.

O2

6
Dacă se vor descurca, vor putea descoperi cantitatea celui de al
doilea ingredient.

Cei din echipa care va avea sarcina de a asocia, vor primi o


coală pe care vor fi afișate o linguriță de sare și niște vinete.
Aceștia vor trebui să le unească corespunzător cu unitățile de
măsură potrivite, scrise în dreapta imaginilor.

O3

7
O2

După ce vor uni în mod corect, vor descoperi al treilea


ingredient.

Cei care vor avea sarcina de a argumenta, trebuie să răspundă


la o întrebare scrisă pe o coală:

La final, vor descoperi al patrulea ingredient.

Membrii echipei care va avea sarcina de a aplica, vor trebui să se


cântărească pe rând și să noteze numele copilului care cântărește
cel mai puțin și numele copilului care cântărește cel mai mult.

8
Cei care, prin aruncarea cubului, vor obține sarcina de a analiza,
vor avea de observat mai multe balanțe desenate greșit sau
corect. Ei trebuie să le taie pe cele care sunt desenate greșit.

Ultimului ingredient i se va putea afla cantitatea necesară după


efectuarea unui exercițiu în mod frontal.
Vor avea pe flippchart, desenate, niște trepte spre un castel.
Pentru a putea ajunge la castel, trebuie să așeze pe trepte unitățile
de măsură învățate astăzi, în ordinea crescătoare, de la cele care
9
măsoară obiectele cele mai ușoare până la cele care măsoară
obiectele cele mai grele.
În jurul desenului vor fi sticky notes pe care va scrie câte o
unitate de măsură. Copiii vor dezlipi și vor așeza bilețele pe
treapta potrivită

Model:

7. Obținerea O4 ” Bucătarului i-au mai rămas câteva căpșune pe care le Exercițiul Frontal Evaluare
cumpărase pentru salata de fructe. S-a gândit să orneze tortul cu Concursul grupuri
performanței continuă
ele.
Îl putem ajuta să pună căpșunele pe tort, calculând următoarele
operații.”
Copiii vor primi câte o fișă cu operații de adunare, scădere,
înmulțire și împărțire, cu unități de măsură, fără transformare.

În față vor avea pictat un tort. Vor putea lipi o căpșună pe acesta
10
la fiecare operație calculată corect.
8. Incheierea În cele din urmă vom termina de corectat rețeta. Drept răsplată Aprecieri
vor primi câte o gustare. Conversaţia Recom
activităţii verbale
Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării pense
elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe
parcursul orei.
Voi aprecia copiii care s-au implicat pe parcursul activităţii şi îi
voi încuraja pe ceilalţi.
Le voi transmite tema pentru ziua următoare.

11
12

S-ar putea să vă placă și