Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Data: 31.01.2022
Clasa: Pregătitoare
Invăţător:
Aria curriculară: Consiliere şi Orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Trăirea şi manifestarea emoţiilor, starea de bine. Emoții de bază: bucurie, tristețe, frică, furie.
Subiectul lecţiei: Cum exprim emoţiile?
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O 1 – Să identifice emoţiile de bază (bucurie, tristeţe, frică, furie) din materialul prezentat;
O 2 – Să asocieze emoţia cu situaţia dată, desenând imaginii simbolul potrivit;
O 3 – Să asocieze imaginea emoţiei trăită la fiecare personaj;
O 4 – Să rotească „roata emoţiilor”, arătând emoţia potrivită situaţiei date.
STRATEGII DIDACTICE:
A) Metode şi procedee: lectura după imagini, conversația, observația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul didactic;
b) Mijloace didactice: imagini din povestea Hainele cele noi ale împăratului, fişă de lucru, imagini poveşti, roata
emoţiilor, baloane umflate, cornete de înghețată, fulgi de nea, calendarul.
c) Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse umane: 20 elevi
Resurse de timp: 35 minute+15 minute activităţi recreative
Resurse spaţiale: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1) M.E.N – „Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasa pregătitoare”, Bucureşti, 2013.
2) Băban Adriana - ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003;
2) Breben Silvia – „Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică”, Editura
Reprograph, Craiova, 2010;
3) Coord. Laurentia Culea, Conona Petrescu – „Ce şi cum predăm la clasa pregătitoare – Ghidul profesorului”, Editura
Diana.
SCENARIUL DIDACTIC

Mijloace şi procedee
Etapele lecţiei Ob Elemente de conţinut Metode, Materiale Forme de Evaluare
Op
procedee didactice organizare
Introducerea în activitate și crearea dispoziției de învățare. Asigur Calendarul
1.Momentul condițiile optime pentru buna desfășurare a lecției. Frontal Observare
Întâlnirea de dimineaţă: Conversaţia sistematică
organizatoric
„Bună dimineaţa, copii!”
„Haideţi să ne ridicăm . și să ne salutăm. Vom începe de la tine (primul
elev din banca de la fereastră), îți vei saluta colegul din spatele tău.”
Când se termină rândul salutăm colegul din prima bancă din rândul
următor.
Salutul:
Ne salutăm între noi rând pe rând rostind numele colegului din spate sau
față, acesta răspunde şi salută mai departe.
Prezenţa:
„După ce ne-am adunat si frumos ne-am salutat. Colegii ne-am
întâlnit .Oare cine n-a venit?”
În timp ce strig catalogul, elevii care îşi aud numele răspund cu
„prezent”, iar elevul de serviciu aşază jetonul eleviilor absenţi la panou,
în zona absenţi.
Calendarul naturii:
Stabilim calendarul naturii:
Suntem în anul ...
Astăzi este ... Ce dată? Ce lună? În ce anotimp suntem?
Ce se întâmplă cu natura iarna?
Noutatea zilei:
Se va anunţa şi programul zilei.
„Astăzi dragii mei copii,
Ne jucăm, dar şi învăţăm în cadrul orelor de :
-Dezvoltare personală
-Comunicare în limba română
-Matematică şi explorarea mediului
-Arte vizuale şi abilităţi practice”
2.Reactualizare O1 Se prezintă imagini din povestea „Hainele cele noi ale împăratului”. Conversaţia Imagini Frontal Capacitatea
a cunoştinţelor ( Anexa 1) Exerciţiul poveste de a
Se discută despre poveste prin ceea ce văd în imagini, iar un copil va identifica
veni în faţă şi va alege de pe masă un emoticon (jeton) în care este Emoticoane emoţiile de
redată emoţia trăită de personaj în acea imagine şi se aşază în dreptul bază
imaginii. (bucurie,
tristete,
frică, furie).
3.Captare Conversația Ghicitori Frontal Obsevarea
a atenției Se va realiza prin ghicitori despre emoţii. sistematică
Cum se simte un căţel
Ce stă singur, singurel
N-are prieteni să se joace
Nici mămică să-l împace? (Trist)

Cum se simte Aricel


Dacă tu te joci cu el
Joculeţe fel de fel ? (Bucuros)

Ce simţi tu dacă descoperi


Lângă tine o cutie
Ce e plină cu ceva
Care face gălăgie? (Eşti curios/ speriat)

Cum te simţi când lângă tine


A venit un câine mare Aprecieri
Care îşi arată colţii verbale

Şi te latră tare, tare ? (Speriat)

Ce simţi tu când mama vine


Lângă tine dimineaţa
Şi te ia la ea în braţe
Şi-apoi îţi sărută faţa? (Iubire)
4.Anunțarea Anunțarea temei propuse, a obiectivelor operaţionale urmărite; Conversația Frontal
temei și a - să identifice povestea ilustrată, asociind imaginii emoţia trăită
obiectivelor de fiecare personaj;
- să învârtă „roata emoţiilor”, arătând emoţia potrivită situaţiei
dată.
- Copiii sunt anunțați că vom desfășura o activitate în care vom vorbi
despre emoții și comportamente generate de acestea, vom recunoaște
emoțiile de bază, vom împărtăși situații în care am trăit anumite emoții și
vom exprima prin mimică și gesturi emoțiile sugerate.
- Se anunţă titlul lecţiei noi:

Trăirea şi manifestarea emoţiilor, starea de bine. Emoții de bază:

bucurie, tristețe, frică, furie.


5.Dirijarea O2 * Se prezintă trei imagini ( Anexa 2) în care un copil hrăneşte o Lectu Frontal Capacitatea
invatarii pisică, alta în care ra Fişă de a asocia
mângâie pisica şi a treia în care trage pisica de coadă. Se formulează după de Individua emoţia cu
enunţuri pe baza imagi lucru situaţia
imaginilor prezentate şi se discută despre sentimentele pe care le are ni l dată
băiatul în fiecare situaţie. Elevii vor desena în colţul fiecărei imagini desenând
faţa băiatului potrivită emoţiei. Exerciţiul simbolul
potrivit.
Imagini din
* Într-un alt plic se află mai multe planșe ilustrând imagini din diverse poveşti Capacitatea
O3 poveşti cunoscute de ei ( Anexa 3). Câte un elev va identifica povestea Exerciţiul de a
ilustrată şi va stabili cu ajutorul colegilor ce emoţii a trăit fiecare identifica
personaj. povestea
„Cei trei purceluşi” – veseli când se jucau, speriaţi când lupul ilustrată
dărâma casa. asociind
„Capra cu trei iezi” – capra veselă la plecare crezând că iezii o vor imaginii
asculta, foarte supărată la întoarcere. emoţia
„Fata babei şi fata moşneagului” fata babei speriată de ce găseşte în traita de
cufărul pe care şi l-a ales, fata moşneagului fericită că îşi bucură fiecare
tatăl. personaj.
6.Obţinerea O4 * Roata emoţiilor Exercițiul Individual Capacitatea
performanţei Copiii au primit câte o roată a emoţiilor. Învăţătoarea le citeşte Probemati- Roata de a roti
câteva situaţii, iar ei trebuie să învârtă roata și să arate emoţia za rea emoţiilor roata
corespunzătoare. emoţiilor,
 Ai primit cadou un tort de ciocolată. arătând
 Ai căzut şi te doare piciorul. emoţia
 Câstigi la un concurs. potrivită
 Un câine vine spre tine lătrând. situaţiei
Părinţii pleacă fără tine la plimbare. date.

7.Asigurarea O1 * Activităti recreative Conversația Baloane Act.


retenţiei şi a Joc: „Balonaşe vesele/triste/speriate/furioase Patru baloane umflate în Frontală Capacitatea
transferului prealabil sunt aruncate în aer, iar elevii care le prind trebuie să Jocul de a
identifice stările emoţionale și să confere etichete verbale acestor stări. didactic identifica
* *Elevii primesc doi fulgi de nea, unul trist şi unul vesel şi vor desena Fulgi de emoţiile de
emoţia pe care o preferă. Toţi fulgii vor fi aşezaţi pe ramurile bradului, nea Act. bază
care a fost afişat în faţă, iar acesta va deveni vesel/trist după numărul Exerciţiul individuală (bucurie,
fulgilor veseli/trişti. tristeţe,
frică,
furie).
Voi face aprecieri asupra modului in care elevii au participat la ora si ii voi Conversatia Stimulente
8. Încheierea recompense. Frontal
activităţii
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și