Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Data: 07.02.2022
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 3 Târnăveni
Clasa: a II-a
Învățătoare: Șincu Ramona Simona
Unitatea de învățare: Farmecul iernii.
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul lecției: „Emoții care ne fac bine, emoții care ne fac rău”
Tipul lecției: de formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecţiei: dezvoltarea emoţională şi socială în raporturile de interacţiune dintre copil şi lumea înconjurătoare prin formarea unor atitudini
pozitive faţă de oamenii şi obiectele din jur.
Competențe generale:
1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi.
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în context școlar.
Competențe specifice:
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate;
2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă;s
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți;
1.1. Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalți, după criterii simple.

Obiective operaționale:
O1. Să-şi identifice propriile emoţii produse de povestea ascultată.
O2. Să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale.
O3. Să descopere şi să retrăiască o atitudine pozitivă sau negativă.
O4. Să descrie situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională.
O5. Să rezolve corect rebusul.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, lectura model, dezbaterea, discuţia de grup, reflecţia personală, problematizarea.
Mijloace de învăţământ: planșă cu rebusul, creioane colorate/carioci, coli albe, auxiliar didactic (pentru temă).
Forme de organizare: frontal, individual.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică și analizarea răspunsurilor, aprecieri verbale, munca independentă;
III.Temporale
- 35 minute activitatea propriu-zisă
- 10 minute activităţi recreative.
IV.Umane – 25 elevi.
Ob STRATEGIA DIDACTICĂ
Nr. MOMENTELE . DESFĂȘURAREA LECȚIEI EVALUARE
crt. LECȚIEI op. Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizar
e
1. Moment frontal
organizatoric Se asigură condiţiilor optime pentru buna
2 min. desfăşurare a lecţiei. Se pregătesc materialele
necesare pentru activitate.
2. Captarea atenției Conversația Planșa cu frontal Observare
8 min. Atenția elevilor este captată în momentul rebusul sistematică
prezentării rebusului.
Le este explicată procedura: „Dacă răspundem
corect la întrebări, vom obține pe mijlocul Explicația Fișe de
rebusului, tema lecției de astăzi” („Emoțiile”). lucru
Elevii sunt aleși pentru a răspunde la întrebări.
O5
Răspunsuri rebus:
1. Câine;
2. Toamna;
3. Copac;
4. Vacanța;
5. Sanie
6. Bibliotecă;
7. Evaluare;
8. Elevi.
La final se descoperă soluția:
“EMOȚIILE”

3. Anunțarea temei Conversația Frontal


2 min. Elevii sunt anunțați cu privire la activitățile ce
urmează să le realizeze în această oră, precum
audirea textului „Împărăția emoțiilor”, dar și
diferite exerciții despre acestea.
Este anunțat și titlul lecției, „Emoții care ne fac
bine, emoții care ne fac rău”

4. Dirijarea Conversația Observare


învățării Copiii sunt anunțați că vor participa la un joc de Frontal sistematică
12 min imaginație.

Sunt invitați toți în Împărăția Emoțiilor:


„Ne relaxăm corpurile, închidem ochișorii, Explicația
respirăm ușor și ne prefacem că dormim. În timp Individual
ce voi dormiți, eu am să vă povestesc ce visați, iar
voi vă imaginați visul”

Voi incepe să povestesc visul.


Iar la final: „Este timpul să ne trezim! Întindem
Lectura model
brațele și picioarele. Ne-am trezit! Cum a fost
visul? V-a plăcut?”
O1
Copiilor li se explică că faptele noastre sunt
legate într-un mod magic de ceea ce simțim. Dacă
facem fapte bune ne vom simți bucuroși, fericiți.
Dacă facem
faptem mai puțin bune, ne vom simți furioși,
O3 triști, rușinați sau vinovați.
Uneori, aceeași faptă sau aceeași întâmplare
trezește emoții diferite la oameni diferiți. Dar,
ceea ce trebuie noi să înțelegem, este faptul că
indiferent de ce emoție trăim, acestea sunt
normale și naturale și trebuie să le acceptăm.
5. Obținerea Copiii vor participa la un joc: F
performanțelor Un copil imită o emoție, iar altul o precizează, rontal
10 min. precum: fericire, tristețe, furie, frică. Emoticoane
Cu ajutorul acestor informații, emoțiile vor fi
O2 împărțite în două categorii: pozitive și negative.
Lucrul important pentru care copiii vor lucra pe
următorul exercițiu este acela de a ști cum să
controlăm emoțiile.

Se prezintă câte o situație:


1. Mama ta te ceartă pentru că nu ți-ai făcut curat
O4 în cameră și nu te mai lasă să ieși cu prietenii. Problematizarea
Cum te simți? Așează pe o coală de hârtie o
culoare care îți exprimă emoția.
2. Este ziua ta de naștere. Toți prietenii tăi sunt
prezenți și ai primit exact ce ți-ai dorit. Cum te
simți? Alege o culoare potrivită pentru emoția ta.
3. Unul dintre părinții tăi pleacă în străinătate
după sărbători. Cum te simți? Alege o culoare
pentru emoția ta.

Încheierea Aprecieri
7. activității Se împart fișele cu tema pentru acasă. Conversația Frontal verbale
1 min. Se adresează aprecieri colective asupra modului
de participare la activitate.
VISUL

Împărăţia Emoţiilor:

„Ne prefacem că dormim. Staţi cu ochii închişi, respiraţi uşor, lăsaţi corpul să se relaxeze, să fie moale.
Eu am să vă povestesc ce visăm. În timp ce eu povestesc, voi vă imaginaţi visul:

A sosit vacanţa de vară. Ne adunăm şi plecăm în călătorie prin Împărăţia Emoţiilor. Ajungem în Ţinutul
Bucuriei. Aici, soarele străluceşte neîncetat pe bolta cerului. Acest ţinut are doar două anotimpuri: primăvara şi
vara. Câmpiile sunt pline de flori multicolore, una mai frumoasă decât cealaltă, fluturaşii zboară veseli, iar din
pădure se aude ciripitul păsărelelor, dar şi strigăte de bucurie. Atât stăpâna acestor ţinuturi, cât şi vieţuitoarele
şi plantele de aici sunt tot timpul vesele... nu renunţă la chipul şi zâmbetul lor luminos nici măcar atunci când
lucrurile nu se întâmplă aşa cum ar dori ele.

Ne continuăm călătoria. Ajungem în Ţinutul Tristeţii. Ţinutul Tristeţii este un ţinut al anotimpului toamna;
un ţinut unde soarele stă tot timpul ascuns după nori, un ţinut unde plouă foarte mult şi este foarte frig. Din
pădurile acestui ţinut se aud cântece triste şi uneori plânsete. Vieţuitoarele şi plantele de aici sunt tot timpul
triste. La fel şi stăpâna acestui ţinut. Chipul ei este tot timpul trist, iar ochii înlăcrimaţi.

Ne continuam călătoria imaginară şi ajungem în Ţinutul Furiei şi al Fricii. Ţinutul Furiei şi al Fricii este un
ţinut în care natura se dezlănţuie: vântul bate cu o viteză foarte mare, tunetele bubuie cu putere, fulgerele
luminează cerul ca un foc de artificii, plouă foarte mult. Atât Furia şi Frica, stăpânele acestui ţinut, cât şi
vieţuitoarele de aici sunt tot timpul furioase şi fricoase: ţipă, se ceartă, plâng...

Deoarece soarele este către asfinţit şi începe să se lase seara, ne întoarcem acasă, unde e cald şi bine şi
suntem înconjuraţi de cei dragi.

Este timpul să ne trezim. Deschidem ochii, întindem braţele şi picioarele. Ne-am trezit! V-a plăcut visul?”
REBUSUL

• Răspunde la cerinţele următoare și astfel vei descoperi soluția rebusului:

1. Un animal numit cel mai bun prieten al omului ........................

2. Anotimpul în care cad frunzele pomilor este ......................

3.Unde își fac veverițele scorbură - ......................

4. În luna decembrie copiii primesc .........................

5. Ne dăm cu ea când este zăpadă afară .........................

6.Un loc de unde putem împrumuta cărţi ..............................

7. La sfârşitul fiecărui capitol avem .............................

8. Copiii care merg la şcoală se numesc ........................

          A     

  1                          

    2                        

        3                    

4                            

    5                        

        6                    

    7                        

          8                  

          B  
Fişă de lucru  (temă pentru acasă)

 Încercuieşte varianta care ţi se potriveşte:

Ȋmi pare rău atunci când fac o faptǎ bunǎ. DA NU

Sunt fericit atunci când mama mǎ laudǎ. DA NU

Ȋmi cer iertare atunci când greşesc. DA NU

Sunt invidios pe colegul de bancǎ. DA NU

Iubesc animalele. DA NU

 Realizeazǎ un copac vesel şi unul trist.

S-ar putea să vă placă și