Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritm introductiv
Profesor: BOSOI CRISTINA
Disciplina: Consiliere și Dezvoltare personală
Data: 27.11.2019
Unitatea de conținut: Dezvoltare emoțională și socială
Subiectul: CUM MA SIMT? CE POT SA FAC?
Clasa: a V-a B
Manual: Consiliere si dezvoltare personala, clasa a V-a, Editura Paralele 45,Madalina Radu, Ioana Andreea Ciocalteu, aurelia Stanculescu,
Robert Florin Florea, 2017.
Timp rezervat: 50 minute
Scop:
 Formarea caracterului prin cunoașterea emoțiilor pe care le trăim și le exprimăm în relațiile cu cei din jur;
 Formarea atitudinilor și a comportamentului responsabil la nivelul clasei de elevi.
Competențe generale
2. Relaţionarea armonioasă cu ceilalţi în contexte școlare și extrașcolare
Competențe specifice:
2.1. Recunoaşterea unei varietăţi de emoţii trăite în raport cu sine şi cu ceilalţi
- exerciţii de identificare a emoțiilor utilizând suporturi diverse: imagini, povești, secvențe de film
- descoperirea emotiilor predominante prin jocul borcanul cu emotii si identificarea lor conform tipurilor de temperament. In desenul animat prezentat
aceste emoții dominante pot fi corelate și cu tipurile de temperament, să spunem o fiică cu temperament sangvinic, o mamă cu temperament
melancolic, un tată cu temperament coleric și un puști cu temperament flegmatic. Sau poate fi vorba doar despre o perioadă în care una dintre emoții
are o pondere mai mare în spectrul afectiv, iar rolurile pot oricând să se schimbe, să se inverseze chiar, în funcție de noile situații de viață și lecții
învățate.
- exerciții de auto-reflecție cu privire la emoţiile personale exprimate prin jocul ’termometrul emotiilor”.
1
2.2. Acordarea feedbackului pozitiv în relaționarea cu ceilalți

- jocuri de oferire a feedbackului pozitiv prin notarea de solutii la jocul MESTECAM PROBLEMA;
- realizarea unui poster -Harta emotiilor nostre, clasa a V-a B, pentru a pune în valoare acele calități/comportamente care au fost identificate la
ceilalți ca fiind surse de învățare/inspirație.
Obiective operaționale:
O1 – Să înțeleagă care sunt emoțiile plăcute și neplăcute;
O2 – Să-și analizeze expresiile emoționale în funcție de starea și comportamentul propriu;
O3 – Să deducă tipul de emoție pe baza imaginilor prezentate;
O4 - Să-și dezvolte o strategie personala pentru iesirea din probleme, stari emotionale persistente.
Strategii didactice:
Metode și procedee: expunerea, situația problemă, caracterizarea, argumentarea,problematizarea, deducția, descoperirea, harta emoțiilor.
Forme: Frontal, independent, în perechi.
Mijloace de instruire: Fișe de lucru, imagini, fotografii, film, anexe.
Bibliografie și webografie:
Gabriela Lemeni, Mihaela Porum, Consiliere și orientare. Activități pentru clasele 5-8, Editura: Asociația de Știinte Cognitive din România, 2011
Marcela Claudia CĂLINECI, Cristiana Ana-Maria BOCA, Daniela BARBU, Consiliere și dezvoltare personală, Manual clsa a V a, Editura CD Press,
2017 https://www.google.ro/search?
q=emotiile+din+viata+mea&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwipgKq1jofZAhXQUlAKHYiqDWYQ_AU ICigB&biw=1366&bih=
psiholog-danielapasare.ro/rolul-emotiilor-in-viata-oastra.html
www.artaeducatiei.com/

Metode de evaluare: observarea, manifestarea publică, aprecierea verbală.


B. Demersul didactic

Momentele Activități (profesor-elev) Metode/mijloace/ Forme de Timp


lecției forme de organizare evaluare
Captarea 1. Salutul Metode-conversatia Observarea 13 min
atenției 2. Activitatea începe cu precizările introductive făcute de diriginte: Mijloace- sistematica
Reactualizar • Dirigintele prezintă mai multe imagini cu fețe de copii în stări videoproiector, ecran, Aprecieri
ea emoționale diferite și recomandă elevilor să asocieze imaginile cu starile film verbale
cunoștințelor emoționale corespunzătoare. Forme de organizare-
frontal
3. Elevii vor urmari trailer-ul desenului animat „ Intors pe dos/INSIDE
OUT”, in care apar personaje reprezentand emotiile de baza deja
recunoscute de elevi. Se poarta o scurta conversatie pe baza filmului :
• Cum ne nastem?( bucurosi, tristi)
• Ce se intampla cu emotiile de baza?( crearea amintirilor);
• De ce anume sunt legate amintirile?( de familie, de scoala, de
sporturile practicate)

Anunțarea 4. Anuntarea subiectului- se scrie pe tabla tema. Metode- explicatia 2 min


subiectului Tema lecției de astăzi este: „CUM MA SIMT? CE POT SA FAC?” Mijloace- tabla,marker
Copiii sunt anuntati ca astazi vor trai emotii diverse, vor reusi sa le Forme de organizare-
recunoasca si sa le exprime, sa le controleze utilizand anumite tehnici. frontal
.
Predarea- 5.Semnificatia cuvantului emotie. Copiii propun propriile definitii inainte Metode-elemente de Autoevaluare 15 min
invatarea ca profesorul sa le ofere definitia din DEX: problematizare, Observarea
temei noi reflectia personala, sistematica
EMOTIE- reactie afectiva de intensitate mijlocie si de durata relativ conversatia Aprecieri
scurta, insotita adesea de modificari in activitatile organismului, oglindind euristica,jocul, verbale
atitudinea individului fata de realitate. brainstorming
Studiu de caz- identificare reactii organism in conformitate cu emotiile: Mijloace – coala pt
FRICA- transpiratie rece, puls accelerat, palme asudate, pupila dilatata... jocurile cu termometrul
Joc propus -TERMOMETRUL EMOTIILOR: emotiilor si borcanul cu
emotii, culori
IAU FOC cand- Forme de organizare-
AM O TEMPERATURA OPTIMA cand- individual, pe banci
SUNT RECE CA GHEATA( MA LASA RECE) situatiile urmatoare-

Fiecare noteaza alegerile facute si le compara cu cele ale colegilor, se


incearca a identifica barometre comune, situatii care trezesc aceleasi emotii
in grupul clasei.

Printre emotiile descoperite sunt unele predominante ce pot trimite cu


gandul la tipurile de temperament.

6.Joc propus- BORCANUL CU EMOTII


Cum arata borcanul vostru cu emotii dupa 2 luni de scoala, ati avut emotii
predominante, perioade de frica, furie, entuziasm...
Se ofera solutii pentru colorarea frumoasa a borcanului-
Joc propus- MESTECAREA PROBLEMEI, se ofera solutii pentru
emotiile negative resimtite pe perioade mai lungi:
- Sofrologie- inspiram, expiram, noru’ afara noi il dam
- Cere ajutor
- Destainui-te!
- Asculta mesaje de incurajare/mobilizare
- Interiorizeaza problema si fa-ti plan de iesire in cativa pasi
- Fa zilnic ceva care te sperie
- Apuca-te de sport
- Evadeaza cu familia, prietenii
- Refuleaza in ceva ce-ti place...
Fixarea 7.Reteta de iesire din problema, pastila de o iei e una cu reteta personala, Metode-reflectia, jocul Autoevaluare
cunostintelor caci noi suntem foarte diferiti, dupa cum reiese din urmatoarea activitate, didactic Observare 10 min
exercitiu de imaginatie... Mijloace- fisa de sistemica
Plecam cu clasa intr-o calatorie, fiecare sa noteze pe fisa de lucru activitate independenta Aprecieri
emotiile din rucsacul sau in urmatoarele situatii: Anexa verbale

Esti in padure si auzi un mormait...


Ai castigat concursul de alergare...
Ai gustat dintr-o mancare care avea un aspect ciudat...
Autocarul s-a stricat, excursia se anuleaza...
Asigurarea 8.Joc propus: Metode- reflectia, Aprecieri 8 min
retentiei si CAT DE BINE MA CUNOSC/ IMI CUNOSC COLEGII- HARTA explicatia verbale
transferul EMOTIILOR CLS a V-a B Mijloace- tabla, marker Autoevaluare
Denumirea ideii de NOI – se deseneaza un copil la tabla care sa Forma de organizare-
reprezinte clasa: frontala
-bucurii comune- Pe noi ne bucura cand...
-temeri comune;
-dezgust comun;
-uimire comuna;
-tristete comuna;

Incheierea 9. Se fac aprecieri nominale si colective asupra modului de lucru in timpul Metode- explicatia Aprecieri 2 min
lectiei orei. nominale/
Se va da o continuare rimata cantecului-„ Daca vesel se traieste.../ colective
fericirea incolteste/ durerea ne ocoleste, nimic nu ne plictiseste/ rautatea ne
fereste/ bunatatea ne zambeste/ dusmania paleste/ sanatatea infloreste/
prietenia dospeste/lumea toata se iubeste
Anexa 1
Anexa 2

Situații Emoțiile din rucsacul tău


Ești în pădure și auzi un mormăit
Ai câștigat concursul de alergare
Ai gustat dintr-o mâncare care avea un aspect
ciudat
Mâine veți da un test la matematică
Prietena ta te-a ajutat să realizezi proiectul la
geografie
Ai primit un dar neașteaptat de la mama ta
Vrei să te cațeri pe panoul de escaladă dar nu
îndrăznești
Te-ai certat cu prietenul tău cel mai bun
Colegul de clasă ți-a pus o poreclă
Autocarul s-a stricat. Excursia se anulează

S-ar putea să vă placă și