Sunteți pe pagina 1din 4

SCHIȚĂ DE PROIECT DE LECȚIE

Autor: prof. înv.primar Capră Maria


Şcoala Gimnazială,,I.H.Rădulescu’’ Urziceni, Ialomiţa

Disciplina: Dezvoltare personală

Clasa a II-a

Titlul temei: Eu și ceilalți

Competențe specifice disciplinei Dezvoltare personală:

1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate 

Obiectivele lecției:

O.1.1.1- să identifice asemănările şi deosebirile dintre sine şi ceilalţi

O.2.1.2- să exemplifice emoțiile proprii trăite în diferite situații

O.2.2.3- să selecteze expresiile corporale, faciale, verbale simple dintr-un material video urmărit

O.3.3.4-să realizeze mascota/ drapelul/ stema/ imnul  grupului conform hobby-urilor, jocurilor și
activităților preferate

   Resurse materiale:

- imagini cu personaje ilustrate în diverse situații, videoproiector, laptop, internet, coli printate,
creioane/pixuri, lipici, coli colorate, foarfecă, markere, coli A3.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=97&v=kMSDD619o7o

Metode și procedee:

- jocuri (de cunoaștere, didactic), brainstorming, explicația, conversație euristică, exercițiul,


munca independentă, problematizarea, diferite tehnici de ascultare activă
Forme de organizare:

-       activități frontale, în perechi, grupe; 

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, temă de lucru în clasă,
inter-evaluarea

Scenariu didactic:
Pasul 1:  Jocul “Roata emoțiilor”, pentru exemplificarea unor emoții proprii trăite în diferite
situații ”Cum mă simt în diverse situații?”:

 prima zi de scoală,
 când primesc un cadou neașteptat,
 când mă ceartă un părinte,
 când un câine latră brusc lângă mine,
 când mă încurajează doamna învățătoare,
 când un alt copil îmi ia jucăria preferată,
 când îmi sărbătoresc ziua de naștere etc.

Prin aceste dialoguri, având ca suport imagini,  se surprind emoţii de bază cu ajutorul cărora
se analizează, de exemplu, stări de nerăbdare/teamă,  fericire, stările de tristeţe, frică, încredere,
relaxare, etc

Pasul 2: Sarcina următoare de lucru este vizionarea unor secvenţe de film pentru identificarea
expresiilor corporale, faciale, verbale simple, care indică ascultarea activă

https://www.youtube.com/watch?time_continue=97&v=kMSDD619o7o

            După vizionare elevii vor completa  oral enunțul: ”Dacă aș fi Ariciul, m-aș simți  (emoții/
stări)......... , atunci când (situația)....”

Pasul 3: Implică-te în situațiile de mai jos, sub forma jocului de rol. Ce soluții ați găsit pentru
rezolvarea acestor situații?

Un copil care plânge de Un copil care este Câțiva copii care nu vor Un copil în scaun cu
dorul părinților accidentat să se spele pe dinți seara rotile izolat

 
Pasul 4 – Elevii vor merge la atelierele pregătite, vor negocia (prin comunicare, colaborare,
compromis) și vor râmâne în grupe de câte 4 membri. Fiecare grupă are de realizat mascota/
drapelul/ stema/ imnul  grupului conform hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate.

Atelierul 1 -  Îmi place să ajut persoanele nevoiașe, oamenii cu probleme de sănatate tot timpul
anului, nu doar de Crăciun”

Atelierul 2- Îmi plac orele de  ”Educație pentru sănătate”, deoarece  vom cunoaște și aplica
regulile de igienă.

Atelierul 3- Îmi place să reciclez materialele refolosibile, deoarece îmi pasă de sănătatea
mediului înconjurător.

Atelierul 4- Îmi plac anumite jocuri pe calculator, deoarece imi dezvoltă abilitățile IT.

Atelierul 5- Imi place să imi petrec timpul în parc alături de alți copii, chiar dacă nu îi cunosc,
deoarece sunt sociabil.

Pasul 5.- Elevii prezintă produsul realizat și apreciază indicând jetonul cu emoticonul
corespunzător (față veselă, față tristă, față neutră).

Analiza activității/ Evaluarea

Profesorul oferă un cadou de tipul „lucru manual” (o cupă personalizată) fiecărei grupe la finalul
activității, împreună cu aprecierele:  cea mai organizată echipă, cel mai bun produs, cea mai
creativă echipă, cea mai sudată echipă, etc.

Individual, copiii sunt recompensați cu fețe vesele pe toată perioada de lucru în cadrul grupelor,
în funcție de rolul lor și acțiunile urmărite de către profesor / observator.

     

   BIBLIOGRAFIE:

·  Constanța, Cucinic, Dezvoltare personală, Manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis, 2013;

·  Anca V. Tăuț, Rodica Horvath, Dezvoltare personală, Caiet de aplicații, Editura Sinapsis,
2014;

·   Dumitru, Alexandrina; Dumitru, Viorel-George, Activități transdisciplinare pentru grădiniță


și ciclul primar. Jocuri didactice, Pitești, Editura Paralela 45, 2009;

·   Dumitru, Elena (coord.), Învățăm jucându-ne! Jocuri didactice: Limbă și comunicare: clasele
I-IV, București,  Didactica Publishing House, 2012;
·    Faber, Adele; Mazlish, Elaine, Comunicarea eficientă cu copiii: acasă și la școală, București,
Editura Curtea Veche Publishing, 2010;

·   Pânișoară, Ion-Ovidiu, Comunicarea eficientă, Iași, Polirom, 2004

S-ar putea să vă placă și