Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 3 Târnăveni


Data: 07.02.2022
Clasa: a II-a
Prof. înv. primar: Șincu Ramona Simona
Aria curriculară: Arte
Disciplina: AVAP (Arte vizuale şi abilităţi practice)
Unitatea de învăţare: Farmecul iernii
Subiectul: Omul de zăpadă
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
Scopul lecției:
• Cunoasterea si utilizarea unor tehnici de lucru utilizând hârtia.
• Dezvoltarea deprinderilor si abilităţilor practice de lucru în echipă, a gustului estetic, a
imaginaţiei şi creativităţi
Competenţe generale:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

Competenţe specifice
1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
Obiective operaţionale:
O1: Să enumere materialele pe care le vor utiliza în realizarea lucrării;

O2: Să execute exerciţiile pentru încălzirea muşchiilor mici ai mâinii;

O3: Să amplaseze în mod adecvat materialele pentru a realiza imaginea.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, expunerea, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: laptop, lucrare model, hârtii colorate, foarfece, lipici,
Forme de organizare: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:

 Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu- Arte vizuale şi abilităţi practice clasa I, Editura Litera, Bucureşti.
Etapele lecției/timpul Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
aferent Opera-
Metode și Mijloace Forme de
ționale
procedee didactice organizare
1. Moment Asigurarea climatului propice desfășurării conver- Frontal
organiza- lecției, pregătirea materialului didactic. sația
toric
1 min

2. Captarea atenției Vom purta o scurtă discuție despre iarnă și Conver- Frontal
2 min activitățile ce pot fi defășurate în zăpadă. sația

3. Anunțarea temei Le voi spune elevilor că astăzi vom realiza Frontal


și a obictivelor împreună o planșă cu un om de zăpadă. Conver-
2 min sația

4. Formarea  Prezentarea modelului și a materialelor


priceperilor și necesare: prezint planșa-model. Pentru a Expunerea
deprinderilor putea realiza această planșă vom avea
30 min nevoie de: foarfece, lipici, hârtie colorată.
O1 Fiecare elev își va pregăti cele Conver- Foarfece
mentionate. sația

 Explicarea și demonstrarea modului de


execuție: în timp ce explic elevilor, în Lipici
fața clasei voi demonstra modul de lucru. Frontal
Vor avea nevoie initial de foaia albastră,
pe care este printat conturul omului de Explicația
zăpadă . Creioane/ Individual
 pentru început, vom realiza carioci Observare
din bucățele de hârtie Demon- colorate sistema
creponată , decupate de ei , strația tică
nasul , gura si ochii omului
de zăpadă . Carton
 după care vom lipi bucățele colorat
albe de hârtie pe toată
suprafața omului de zăpadă.
(voi atrage atenția asupra
respectării conturului)
 următoarea sarcină este să
lipească bucățele de hârtie Demon-
creponată maro pentru a strația
realiza căciula omului de
zăpadă.
 mai avem de lipit doar
bucățelele de hârtie albă care Foarfece
vor reprezenta fulgii de Lipici
zăpadă și zăpada care s-a Conver- Creioane/
așternut deja.(demonstrez) sația carioci
 la final, elevii mai au de colorate
scris cu creione colorate Carton
titlul lucrării “Omul de colorat
zăpadă” Explicația
 Încălzirea mușchilor mici ai Frontal
mâinii: bat din palme, cântă la
O2 pian, cad picături de ploaie. Observare
 Executarea propriu-zisă: elevii Individual sistema
încep lucrarea, voi repeta etapele tică
de lucru și voi atrage atenția asupra
respectării cerințelor de lucru.
O3

Exercițiul
5. Activitate Dacă ne mai rămâne timp vom cânta Conver Laptop Frontal Observare
cântecelul cu specific de iarnă “Săniuța sistema-
recreativă fuge” sația tică
7 min
6. Concluzii și La finalul lecţiei, voi face aprecieri Conver- Observare
aprecieri generale şi individuale privind realizarea sația sistema-
3 min indicaţiilor de lucru şi finalizarea planșei Frontal tică
de iarnă. Aprecieri
verbale
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și