Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.01.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială
Clasa: I B
Prof. înv. primar:
Unitatea de învățare: Prietenia
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Subiectul lecției: Omul de zăpadă
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: de formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: Însușirea unor tehnici specifice artelor plastice;
Dezvoltarea deprinderilor plastice
Competențe specifice:
*Arte vizuale și abilități practice:
1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate
de forme artistice;
1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1 Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3 Realizarea de obiecte/ construcții/ folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute

*Muzică și mișcare:
1.4 Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2,alcătuite din formule
ritmico-melodice simple și repetate.

Obiective operaționale:
O1- să decupeze după contur diferite forme;
O2- să utilizeze corect materialele necesare realizării lucrării;
O3- să realizeze lucrările respectând tehnica de lucru și indicațiile primite;
O4- să analizeze după criteriile stabilite lucrările realizate.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observația, demonstrația
Mijloace de învăţământ: hârtie colorată, foarfecă, lipici, perforator, șabloane; laptop, imagini.
Forme de organizare: frontal, individual.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
III.Temporale
- 40 minute activitatea propriu-zisă
- 5 minute activităţi recreative.
IV.Umane - 18 elevi.
V. Bibliografice:
Jenei, G., Bârlovan, A., Lăutaş, R. (2006) - ,,Sunt meşter mare! – Colaje pentru
copii cu vârste între 6 şi 10 ani”, Editura Erc Press, Bucureşti
SCENARIU DIDACTIC

Ob STRATEGIA DIDACTICĂ
Nr. ETAPELE . CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII Metode și Resurse Forme de EVALUARE
crt. LECȚIEI op. procedee materiale organizar
e
1. Moment Se asigură condiţiilor optime pentru buna frontal
organizatoric desfăşurare a lecţiei. Se pregătesc materialele
1 min. necesare pentru activitate.
2. Captarea atenției Captarea atenției se va realiza printr-o conversația laptop frontal capacitatea
10 min. poveste: „Povestea omului de zăpadă”. (Anexa 1) videoproiector de a urmări
Se adresează elevilor întrebări pe baza filmulețul și
povestirii audiate: de a
- Ce a făcut copilul într-o iarnă cu mult omăt? răspunde la
- Ce i-a pus bulgărelui mai mic în loc de ochi întrebări
și de nas? Dar pe cap?
- Ce a folosit în loc de mână?
- Cine a zărit omulețul?
- Ce a hotărât Zâna Iarnă?
- Ce a făcut omul cel alb când a văzut
căprioarele înfometate?
- Ce le-a oferit omul de zăpadă păsărelelor?
- Ce dar a primit omul de zăpadă de la Zâna
Iarnă pentru bunătatea lui?
- Vouă vă plac oamenii de zăpadă?
3. Anunțarea temei Astăzi, la ora de abilități practice, vom conversația frontal capacitatea
1 min. realiza un colaj cu titlul „Omul de zăpadă”. de a asculta
tema lecției
4. Formarea 1. Prezentarea și intuirea lucrării model: conversația lucrare model capacitatea
deprinderilor Se prezintă elevilor lucrarea model. (Anexa 2) explicația șabloane frontal de a realiza
25 min. Se intuiesc materialele necesare realizării lucrării: demonstrați individual lucrarea
hârtie colorată, lipici, foarfecă. a hârtie colorată
2. Explicarea și demonstrarea tehnicii de foarfecă
lucru: lipici
Se decupează elementele necesare alcătuirii
omului de zăpadă, apoi le lipesc pe o hârtie de
O1 culoare albastră. (Anexa 3)
O2 3. Realizarea lucrării de către elevi:
O3 Elevii realizează lucrările sub atenta aprecieri
îndrumare a învățătoarei. Aceștia au posibilitatea verbale
de a-și manifesta creativitatea, nefiind necesar să
realizeze o lucrare asemănătoare cu modelul
prezentat. Li se atrage atenția asupra faptului că
lucrarea lor trebuie să aibă un aspect îngrijit.
5. Evaluarea O4 Se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: conversația lucrările frontal capacitatea
lucrărilor finalizarea lucrării, corectitudinea execuţiei, elevilor de a analiza
2 min. aspectul estetic, originalitatea lucrării. lucrările
Se expun lucrările finalizate. Elevii analizează și
evaluează lucrările colegilor, cât și propriile
lucrări.
6. Activitate în Se interpretează cântecelul „ Omul de cântec frontal capacitatea
completare zăpadă”. laptop de a
5 min. interpreta
cântecelul
7. Încheierea Se strâng materialele folosite în timpul conversația frontal aprecieri
activității activității. Se fac aprecieri generale şi individuale verbale
1 min. asupra participării elevilor la lecţie.
ETAPELE DE LUCRU:

1. Decuparerea elementelor care alcătuiesc omul de zăpadă (pălărie, cap, nas, fular, cercuri albe)
2. Îndoirea cercurilor și lipirea acestora între ele.
3. Lipirea pe carton colorat a omului de zăpadă.
4. Lipirea celorlalte elemente care întregesc lucrarea (fulgi de nea, zăpadă)

S-ar putea să vă placă și