Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

PROIECT INSPECȚIE GRAD I


DATA : 20.03.2019
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NUMĂRUL 26, Galați
CLASA : I B
PROF. PT. ÎNV. PRIMAR : Dolea-Panaite Claudia- Cristina
ARIA CURRICULARĂ : Arte și Tehnologii
DISCIPLINA : Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE :,,Magia Primăverii”
TEMA: asamblare, lipire, pictură
SUBIECTUL : Buburuza
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi și deprinderi
DURATA : 50 min.

COMPETENȚE SPECIFICE
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

Activităţi integrate:
Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

Muzică și mișcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a. Cognitive
O.2.3.1 – să decupeze fâșiile de hârtie roșie;
O.2.3.2 - să lipească fâșiile pe corpul buburuzei redând o formă tridimensională ;
O.2.3.3 - să lipească bulinele buburuzei;
O.2.3.4 – să picteze imaginea de primăvară .

b. afectiv-atitudinale
O 1- să manifeste implicare afectivă în realizarea sarcinilor de lucru;

c. psiho-motrice
O 2 - să mânuiască corect obiectele necesare realizării temei propuse.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1
 Resurse procedurale: expunerea, conversația, explicția, observația, demonstrația,
exercițiul, turul galeriei, instructajul verbal;
 Resurse materiale : lucrare model,coșuleț, ghicitoare, calculator, imagine cu
buburuză, coșuleț, șablon peisaj de
primăvară, acuarele, pensule, carton colorat, foarfec;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în perechi.

RESURSE
 Umane: 21 elevi;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 50 minute.

BIBLIOGRAFIE

1. Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice (clasele III-IV),
aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003 / 02.12.2014;
2. Dascălu, Aurel, Educația plastică în ciclul primar, Editura Polirom,
Iași, 1997.

2
Secvențele Ob. Conținutul informațional al lecției Resurse Evaluare
instruirii și op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza-
dozarea torice
1.Moment Se asigură climatul adecvat Elevii îşi pregătesc conversaţia observația
organizatori desfăşurării lecţiei și se pregătesc materialele pentru lucru. frontal autocontro-
c materialele necesare. lul
1min.

2.Reactuali- Se poartă o scurtă conversație:


zarea Ce am realizat ora trecută la …vaza orhideei
cunoștințel abilități? …bidon, burete/ conversația frontal aprecierea
or Ce materiale am folosit? polistiren, hârtie verbală
anterioare Ce fel de materiale sunt acestea? creponată
2 min. Ce este reciclarea? …reciclabile Vaza
…refolosire a
materialelor si
produselor vechi pentru
crearea altora, fara a
apela la materii prime
noi
De ce este ea importantă? …reduce poluarea,
produce economie etc.
3.Captarea Se citește o ghicitoare despre Răspund la ghicitoare. Lectura observarea
atenţiei buburuză (Anexa 1). Coșuleț sistematică
7 min. Se afișează o imagine cu o buburuză cu
și se analizează ( Anexa 2). ghicitoar frontal
Ce culoare are corpul? …roșu cu buline negre Observația e
Câte picioare are? …șase Imagine
Ce culoare au antenele? …negre buburuză
Pe tablă, pe cartoane colorate Citesc informațiile de pe
sunt scrise câteva curiozități despre tablă.
buburuză. Se cere elevilor să citească
informațiile.(Anexa 3).

3
4.Anunţare Astăzi la ora de arte vizuale și
a temei şi a abilități practice vom realiza Ascultă cu atenție.
obiectivelor buburuza în anotimpul de primăvară. expunerea frontal observarea
operaţional Vom face buburuza din fâșii de hârtie sistematică
e apoi vom picta decorul de
primăvară.Voi va trebui să fiți atenți conversatia
1min. și să respectați pașii ce trebuie
urmați pentru realizarea lucrării.
5.Dirijarea Etape de lucru: Analizează buburuza. frontal aprecierea
învăţării 1.Intuirea lucrării model.-se prezintă observația verbală
copiilor lucrarea model. lucrare
20 min. model
2.Intuirea materialelor necesare
realizării lucrării
- De ce material avem nevoie pentru
a realiza o astfel de lucrare? ... hârtie colorată,
acuarele,pensule, frontal observarea
foarfec. explicația sistematică
3.Explicarea şi demonstrarea lucrării
O.2. model
3.1 a) se taie fâșiile de hârtie roșie Foarfece
( Anexa 4); demonstra- frontal
b) se indoaie fiecare fâșie la ambele Sunt atenți la ția Acuarele
capete (cam 1 cm); demonstrație. pensule
O.2. c) se lipesc fâșiile pe corpul
3.2 buburuzei dintr-un capăt în altul conversatia observarea
redând o formă tridimensională Șablon sistematică
(Anexa 5); buburuză
d) se pictează bulinele pe aripi;
O.2. d) se pictează celelalte elemente de
3.3 pe fișă.

4.Realizarea lucrărilor de către elevi Execută exercițiile frontal

4
O.2. Se execută înainte de începerea pentru încălzirea
3.4 lucrului exerciţii de încălzire a musculaturii. aprecierea
muşchilor mici ai mâinii. verbală
O2 Se precizeaza timpul de lucru pentru Elevii asculta si retin exercițiul
fiecare etapa de executie a precizarile cu privire la
produsului; timpul de executie ; individual
Se supraveghează modul de lucru al
copiilor:
-de la caz la caz, se dau indicaţii calculator
verbale, ajutor.
Se cere elevilor sǎ lucreze cât mai Realizează lucrarea
corect şi estetic, respectând etapele propusă. boxe
de lucru.
Se asigurǎ un climat fovorabil
lucrului cu ajutorul muzicii -
Primǎvara, Rapsodii de primǎvarǎ -
Tudor Gheorghe.
6. Se solicită elevilor prezentarea Elevii de pe fiecare rând, exercițiul lucrarile individual observarea
Obţinerea lucrării realizate in fata clasei. se vor prezenta in fața elevilor sistematică
performanţ Se realizează o expoziție cu lucrările clasei cu lucrarea interevaluare
ei 9` O1 elevilor. finalizată pentru a fi
Se alege un copil de pe fiecare rând apreciată de colegi. lucrarile
care să aprecieze lucrarea pe care o Elevii vor vizualiza turul galeriei elevilor
considera cea mai reusita, ținând cont panoul și vor aprecia, pe frontal
de criteriile de evaluare: rând cele mai reușite
-respectarea temei; lucrari.
-aspectul lucrării;
-gradul de finalizare
Se poartă o scurtă conversație despre
importanța acestei vietăți. conversația
Este buburuza folositoare naturii? ...da, se hrănește cu
insecte dăunătoare
plantelor, de ex.

5
păduchi.

7. Joc de rol: De vorbă cu o buburuză 2 elevi vor veni în față, În perechi Aprecierea
Activitate unul fiind buburuză. Ei verbală
în își vor imagina ce ar Joc de rol
completare putea vorbi un copil cu o
5 min. buburuză, ce întrebări i-
ar adresa, ce curiozități
ar avea.
8. Se propune intonarea cântecelului « Elevii vor cânta cântecul
Încheierea Mândra primăvară ». indicat . conversația lucrările frontal Aprecierea
şi Se fac aprecieri asupra modului în Evaluează lucrările. copiilor verbala
evaluarea care copiii au participat la activitate.
activităţii/
5 min.

Anexa 1

Cu rochiţa înfoiată,

Roşie, îmbulinată,

Stă pe-o frunză azi la soare

Ce insectă este oare?

(Buburuza)

6
Anexa 2

7
Anexa 3

Buburuza este originara din Japonia.


Ea traieste in livezi, campuri si gradini.

8
Are doua antene si sase picioare.
Ca sa se apere de dusmani, gargarita elimina din picioare o substanta uleioasa urat mirositoare care tine pradatorii
departe. De asemenea, aceasta insecta se preface ca e moarta pentru a nu fi mancata de pasari.
Hrana gargaritelor consta in insecte minuscule de gradina, oua de insecte, nectar si polen.
Este considerate aducătoare de noroc dacă ți se așază în palmă.

Anexa 4

9
Anexa 5

10
11

S-ar putea să vă placă și