Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROF. ÎNV.PRIMAR: Cîmpeanu Viorica


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială, Tirimia
DATA: 5.03.2021
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Poveștile familiei
SUBIECTUL LECŢIEI: Buchetul de lalele
TIPUL LECŢIEI: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi practice
SCOPUL LECŢIEI: Formarea și consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a confecţiona produse utile, folosind tehnici de lucru cu diverse
materiale şi ustensile;
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice- AVAP
Comunicare în limba română - CLR
Matematică şi explorarea mediului – MEM
Muzică şi mişcare – M.M
Dezvoltare personală-DP
COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale şi abilităţi practice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte:
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate;
2.5. Explorarea de utilizări în contexte utile şi sau estetice a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu;
Matematică şi explorarea mediului – MEM
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple;
Muzică şi mişcare
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule ritmicomelodice simple şi repetate;
Dezvoltare personală
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să descrie materialele de lucru şi modul corect de utilizare al instrumentelor, în condiţiile examinării lor;
O2: - să aplice tehnici de lucru adecvate ( decupare, lipire, asamblare);
O3: să precizeze etapele de realizare a lucrării pe baza unei planşe model;
O4: să realizeze lucrările utilizând tehnici de lucru adecvate;
O5: să analizeze lucrările pe baza criteriilor stabilite în prealabil.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Tipuri de experiențe de învățare: de exersare, de aplicare
 Sistemul metodologic: explicaţia odată cu demonstraţia, descrierea, observarea dirijată, conversaţia de verificre, discuţia colectivă, munca
independentă, audiţia muzicală;
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală.
RESURSE:
 Umane: 15 elevi;
 Materiale:fișă- rebus,lucrare model, planșe model, coli colorate, lipici, foarfece;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 50 minute;
EVALUARE:
 Strategii, metode și instrumente de evaluare: practică, observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale, autoevaluare
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
SECVENŢELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL RESURSE RESURSE FORME DE
INSTRUIRII OB DIDACTIC PROCEDURA MATERIALE ORGANIZA EVALUARE
LE RE

1.Moment  Se creează condiţiile necesare pentru buna Materiale Observarea


organizatoric desfăşurare a activităţii. Se pregătesc materialele. necesare comportamentului
activităţii elevilor

Rezolvând corect rebusul ( anexa 1), pe verticala AB


2. Captarea veti descoperi denumirea celei mai iubite ființe de pe Rebus
atenţiei pământ. Observarea
- În ce anotimp suntem acum? sistematică
- Care este prima lună de primăvară?
- Cum se numește obiectul –simbol al primăverii? frontal
- Care este prima pasăre care vestește sosirea
primăverii? aprecieri verbale
Pe coloana A-B a rebusului se evidențiază cuvântul
MAMA.
- În ce dată se sărbătorește Ziua Mamei?

3. Anunțarea Se anunță elevilor subiectul lecţiei: Buchetul de


temei și a lalele– tehnici de lucru combinate. Observarea
obiectivelor -Vom realiza o lucrare, pe care o vom dărui mamei cu sistematică
ocazia zilei de 8 Martie, în semn de prețuire și iubire.

4. Prezentarea Se va prezenta un model al lucrării ( anexa 2) Buchetul de


unui model al Se intuiesc instrumentele şi materialele de lucru observarea lalele- model
lucrării O1 dirijată
utilizate pentru realizarea lucrării.
Intuirea materialelor necesare Frontal
Se va purta cu elevii următoarea discuţie:
Pentru realizarea buchetului de lalele vom folosi descrierea Hârtie
5. Descrierea materialele pe care le aveţi în plicuri. colorată
materialelor şi - Din ce confecţionăm această lucrare? Discuţia
a fazelor foarfece
- O confecționăm din hârtie colorată.
lucrării colectivă
- Ce imagini aveți conturate pe hârtiile colorate? lipici
- Sunt următoarele imaginii: două căni, o tortiță,
frunze de lalea și florile de lalea.
- Acestea trebuie să le decupăm după contur. Ce
vom folosi?
- Vom folosi foarfecele.
Le reamintesc şi le arăt modul corect de decupare: se
introduce degetul mare în inelul mare, iar degetul
Explicaţia
mijlociu în celălalt inel și sprijinim foarfecele pe degetul
arătător. odată cu
- Să fiţi atenţi să ţineţi foarfecele aproape de voi, să demonstrația
ne ferim de accidente, iar după folosirea ei, o puneţi pe
bancă.
- Ce mai aveţi pe bănci?
- Avem trei benzi de hârtie verde.
- Acestea le vom folosi pentru a confecționa tulăina
lalelele.
- Ce mai folosim ?
- Folosim lipiciul. Observarea
descrierea planșe model sistematică a
- În ce cantitate se folosește lipiciul pentru a păstra
O3 lucrarea curată? elevilor
- Vom folosi lipiciul în cantitate mică. (verbalizarea
Exercițiul frontal
etapelor
 Se intuiesc fazele lucrării de către elevi, fiind produsului)
aduse completările necesare de către învăţătoare.
 Exerciţii de încălzire a muşchilor mâini: Ne
spălăm pe mâini! Ştergem fiecare degeţel! Cântăm la
pian!
Se enumeră regulile ce trebuie respectate în explicația
realizarea lucrării: utilizarea corectă şi atentă a
instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a materialelor
şi a culorilor, aspectul estetic al produselor finale,
cooperarea cu colegii, încadrarea în timpul de lucru.
La final vom analiza lucrările după următoarele
criterii:
- Respectarea etapelor de lucru;
- Decuparea corectă, după contur;
- Originalitate în decorarea lucrărilor;
- Acurateţea lucrărilor.
Se vor realiza lucrările pe baza etapelor de lucru.
Explicația
6. Efectuarea Etapa I odată cu
propriu-zisă a  Se decupează cana, tortița, cele trei frunze și florile demostrația Individual
lucrării Hârtie colorată
de lalea. Munca
carioci
O3 Etapa a II-a independentă liproba practică
 Se îndoaie cana pe linia punctată din foarfece
O2
mijloc, astfel încât latura din stânga să se suprapună observarea lipici
peste cea din dreapta, apoi se deschide. dirijată observarea
Etapa a III - a sistematică
O4
 Se lipește tortița de marginea din dreapta a audiție
cănii. muzicală
Etapa a IV-a
Se lipesc benzile verzi( tulpinile) pe cana din
partea stângă suprapunându-se în partea de jos,
realizând astfel tulpinile lalelelor. lucrările frontal
Etapa a V-a realizate
 Se lipesc frunzele pe tulpini.
Etapa a VI-a
O5
Se lipesc florile de lalea în capatul tulpinii. analiza analiza produselor
Etapa a VII-a aprecierea activităţii

Se lipește poezioara pe cana din dreapta, apoi se evaluare


închide cana si se decorează după imaginația fiecăruia. individuală
Pe parcursul activităţii reiau unele explicaţii, unde
e cazul, supraveghez cum lucrează fiecare elev. Le pun
audiţie muzicală cântece despre mama.
Se analizează lucrările după criteriile stabilite
anterior.
7. Analiza Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor
modului în care
au fost elevilor.
efectuate
lucrările

8. Activităţi de Se concluzionează ideea întregii zile, „ Mama, Conversația Aprecieri verbale


încheiere fiiința cea mai dragă !” de verificare

Activitate recreativă: Elevii vor executa mișcări


sugerate de cantecele audiate,

S-ar putea să vă placă și