Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.3 Târnăveni


PIPP: Tőrők Elisabeta Eva
Data: 25.01.2022
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Clasa: a III-a
Unitatea de învățare: A fi om e lucru mare.
Subiectul: Omul de zăpadă după Hans Christian Andersen
Tipul lecției: Consolidarea cunoștințelor.
Forma de realizare: Activitate integrată
Scopul lecției: Reactualizarea și sitematizarea cunoștințelor
Discipline integrate: -Muzică și mișcare;
- Joc și mișcare;
- Științe;
Competențe specifice:
- 2.1. Descrierea unui obiect/unei ființe din universal apropiat pe baza unui plan simplu;
- 3.3. Formularea unei păreri despre o povestire;
- 3.2. Identificarea mesajului unui scurt text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
- 3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri în contexte cunoscute;
- 4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
- 4.3. Exprimarea unor idei şi sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale;

Obiective operaționale:
O1- să răspundă corect la întrebări;
O2 – săparticipe cu interes la momentele lecției;
O3- să citească corect și fluent ideile principale extrase din text;
O4 - să realizeze harta textului ;
O5- să rezolve corect exercițiile de pe fișa de lucru;
Strategii didactice:
Resurse procedurale: explicația, conversația euristică, Brainstorming-ul, exercițiul, ciorchinele, jocul didactic.
Resurse materiale: manualul, caietul, fișe de lucru, jetoane, planșa cu provocări, laptop, videoproiector.
Forme de organizare: frontală, individuală.
Evaluare: contiunuă (formativă)
Locul de desfășurare: Sala de clasă
Durata: 45 minute (35 de minute predare-învățare + 10 minute pauza)
Bibliografie:
- MEN programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română clasa a III-a;
- Manual de Comunicare în limba română pentru clasa a III-a autori: Daniela Beșliu, Nicoleta Stănică;
- Molan, V., Didactica disciplinei ”Limba și literatura română” în învățământul primar, Editura Miniped, București,
2005;
- Cărți cu povești Hans Christian Andersen – Cartext 2000;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției. Ob. Conținutul științific. Strategii didactice. Evaluare
Op
Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1.Moment Pentru buna desfășurare a Conversația Manualul Frontal. Aprecieri
organizatoric lecției se aerisește sala de clasă, de verbale.
elevii sunt rugați să își pregătească Comunicar
materialele necesare pentru ora de e în limba
limba și literatura română. română,
caietul,
creioane.
2.Reactualizarea Elevii împreună cu învățătoarea Frontal. Aprecieri
cunoștințelor poartă o scurtă discuție despre verbale.
anotimpul iarna. Realizează un
ciorchine pe tablă unde fiecare elev
O1 zice primul lucru care îi vine în
minte atunci când aude
Ciorchinele.
cuvântul ,,iarna,,.
Ex: frig, ger, gheață, zăpadă,
săniuș, ninge,sărbători etc.
Care sunt cele mai recente
evenimnete pe care le-am amintit
după ce ne-am întors din vacanță? Conversația
Elevii vor răspunde la întrebări. euristică.
Ziua Culturii Naționale când l-am Caietul de
sărbătorit pe Mihai Eminescu, fiind limba și
considerat cel mai mare poet literature
român. română.
În 18 ianuarie se sărbătorește ,,Ziua Individual.
Omului de zăpadă,,
Ieri, 24 Ianuarie, a fost sărbătorită
Mica Unire – Unirea Principatelor
Române sub conducerea lui
Alexandru Ioan Cuza.
Elevii sunt invitați să cânte primele
două strofe din Hora Unirii.
După recapitulare elevii sunt
întrebați care a fost ultima lecție pe
care au învățat-o în orele trecute la
limba și literatura română?
Care a fost ultima lecție?
Ultima lecție a fost ,,Omul de
zăpadă,, după Hans Christian
Andersen.
Cine este Hans Christian
Andersen? Ce povești scrise de el
mai cunoașteți?
Elevii răspund la întrebările
învățătoarei.
Hans Christian Andersen este un
scriitor danez care a scris multe
basme și povești. Basmele și
poveștile lui au fost adorate de
copiii din întreaga lume.
Cele mai cunoscute povești sunt:
,,Degețica,,
,,Fetița cu chibrituri,,
,,Rățușca cea urâtă,,
,,Mica Sirenă,,
,,Prințesa și mazărea,,
,,Soldățelul de plumb,,

3.Captarea Elevii sunt anunțați că azi sunt Frontal. Aprecieri


atenției vizitați de cel mai simpatic și cel Conversația verbale.
mai haios om de zăpadă. Un euristică.
personaj foarte popular și îndrăgit Planșă cu
O2 de toți copiii din întreaga lume, Olaf
Olaf.
Olaf, a venit la ei în vizită dar nu
avenit cu mâna goală. A venit cu
surprize dar și cu provocări, pe care
le vor descoperii pe durata orei.
Olaf, este foarte curios să îi
cunoască, el a auzit că în acestă
clasă sunt elevi cuminți și foarte
deștepți de aceea el a venit cu
surprize dar și cu provocări.

4.Anunțarea Elevii sunt anunțați că azi vor Explicația Creioane cu Frontal.


temei demonstra lui Olaf cât de bine jetoane.
pregătiți sunt și vor realiza toate
provocările lui.
Elevii devin curioși, ei primesc Planșa cu
prima surpriză din partea lui Olaf Olaf pe care
care constau în creioane pe care se regăsesc
sunt lipite jetoane cu imaginea lui. plicurile cu
Pe planșa pe care se află Olaf sunt provocări.
câteva plicuri pe care scrie:
Provocarea 1 (Anexa 1 și Anexa 2),
Provocarea 2 (Anexa 1) Provocarea
3 (Anexa 1) și
Provocarea 4 (Anexa 3)

5.Dirijarea Învățătoarea invită unul dintre


învățării elevi să descopere prima provocare Explicația
a lui Olaf. Frontal. Apreciei
Prima provocare este să citească verbale.
ideile principale extrase din textul
învățat.
O3 Elevii citesc pe rând fiecare idee, Fișă de
citește elevul care este indicat de Conversația
euristică. lucru.
către învățătoare. Elevii care citesc Individual.
mai greu sunt ajutați dacă este
nevoie.
Datorită faptului că se lucrează
diferențiat cu unii dintre elevi, ei Fișă de
O4 primesc o fișă de lucru realizat lucru ,,Hart
pentru nivelul lor de cunoștințe.
Fișa de lucru conține diferite a textului,,
exerciții, să scrie denumirea
obiectului, să copieze cuvintele, să Problematizarea.
O5 copieze propozițiile (Anexa 2).
După ce elevii citesc ideile
principale, vor descoperii ce
ascunde a doua provocare.
Brainstorming-
Provocarea 2 constă în a
ul.
realiza ,,Harta textului,,
Elevii completează pe fișa de lucru
datele cerute, apoi vor descoperi și
provocarea 3, care constă în câteva
exerciții cu ortograme, cuvinte
asemănătoare și cuvinte opuse.

6.Obținerea Învățătoarea prezintă elevilor Frontal. Aprecieri


performanței. O1 provocarea 4 . verbale.
Este un exercițiu de imaginație. Exercițiul.
,,Imaginează-ți că ești un om de
zăpadă, cum te-ai prezenta?,,
Se începe cu prezentarea lui Olaf și
celebra lui replica:
,,Bună, sunt Olaf și îmi plac
îmbrățisările, m-am simțit foarte
bine la ora de română cu așa copii
minunați ca voi,, apoi fiecare dintre
elevi își face prezentarea,
împărtășind cu colegii ce îi place Jocuri.
cel mai mut și cum s-a simțit la ora Jocul didactic.
de limba și literature română.
Olaf știe că în această clasă toți
elevii adoră provocările așa că mai
are o surpriză.Olaf a realizat un joc
special pentru ei care se
numește ,,Provocările lui Olaf,,.
Este o roată aleatorie care conține
diferite provocări. Se învârte roata
și se realizează provocările.

7.Încheierea Elevii care au participat activ la oră Frontal.


activității sunt apreciați iar ceilalți sunt
încurajați. Se comunică elevilor că
vor ieși în pauză.

Anexa 1
Harta textului
Titlul__________________________ Încercuiește variata corectă:

Ideile principale extrase din text:


Autorul________________________ 1. Într-o / întro curte stă omul de zăpadă.
2. Gura îi este formată dintro / dintr-o
Locul intamplarii____________________ greblă veche.
1. Omul de zăpadă se bucură de frigul iernii 3. Copiii sau / s-au dus la săniuș.
care îl simții cu tot corpul. 4. Voi face un om de zăpadă cu Andrei sau /
Timpul povestii ________________ 2. Avea în cap două cioburi dintr-un olan iar s-au cu Marius.
gura îi era alcătuită dintr-o greblă veche. 5. Capul omului de zăpadă este dint-un /
dintrun bulgăre mai mic.
Personaje_______________________ 3. Se născuse din bucuria copiilor.
Formulează propoziții cu cuvintele
Cuvinte cu sens opus:
subliniate în text:

ger = _______________________
______________________________
bucurie =_____________________ ______________________________
______________________________
veche = _____________________ ______________________________
______________________________
bolnav =___________________ ______________________________

Realizează un desen în baza textului

Cuvinte cu acelasi sens din text:

zăpadă = _______________________

se ivește =______________________

dulăul = _______________________

prieten =________________________
Anexa 2
Fișă de lucru
1. Scrie sub fiecare cuvând denumirea lui:

2. Transcrie cuvintele cu litere de mână.


tren- ............................... telefon-.............................. gem-...........................
școală-........................... Horea-................................ câine-..........................
George-......................... Denisa-............................... Florina-.......................
Liliana-.......................... Geanina-............................ Helga-.........................

3. Desenează ceea ce ai citit:


inimă carte iepure fetiță hintă pâine creioane minge pasăre sanie
4. Citește propozițiile: 6. Colorează-l pe Olaf după placul tău.

 Maria și Denisa merg la școală.


 George desenează fulgi de nea.
 Horea mănâncă pâine cu gem.
 Florina și Felicia merg la săniuș.
 Câinele are o cușcă frumoasă.
 Florile sunt minunate.

5. Copiază propozițiile în caiet.


Anexa 3

Joc: Provocările lui Olaf.

https://wordwall.net/ro/resource/27767114/provoc%c4%83rile-lui-olafâ

S-ar putea să vă placă și