Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială „Sfântul Nicolae”


Propunător: Drăgoianu Constantina- Cristina
Clasa: CLASA PREGĂTITOARE F
Aria curriculară: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Disciplina: DEZVOLTARE PERSONALĂ
Subiectul lecţiei: Emoţii de bază -tristețea
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute

Competenţe specifice:
DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală.
Competenţe derivate:
DEZVOLTARE PERSONALĂ
O2.1.1 : să recunoască emoţiile de bază;
O2.1.2: să identifice emoţii trăite de anumite persoane în situaţii diverse de viaţă;
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
O 2.3.1 să povestească întâmplări când au simţit anumite emoţii;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didatic,
I.A.C.
b) Mijloace de învăţământ, cutie surpriză, scrisoare, planşe ,,emoţiiˮ, videoproiector, fişe
de lucru, buline,,veseleˮ;
c ) Forme de organizare: frontală, individuală, semicerc.
d) Metode de evaluare: verificare pe baza unor suporturi vizuale-planşe, videoproiector,
observare sistematică, aprecieri verbale.

Bibliografie:
 Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE
PERSONALĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin ordin al
ministrului, Nr. 3418/19.03.2013
 Manea Alexandra, ,,Ghid practic pentru clasa pregătitoareˮ,Ed. Delta Cart Educational,
Calinesti, 2019;
 Oprea, C.L., Strategii didactice interactive, E.D.P., București, 2009

 www.didactic.ro
 www.youtube.com/watch?v=hFhR6R6Jp0I
Scenariul didactic:

Etapele lecţiei Strategia didactică Metode de


şi dozare CS C Conţinutul informaţional al lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de evaluare
D procedee învăţământ organizare
1.Moment DP C6 Pentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura: conversaţia frontal obs.
3.2 - aerisirea sălii de clasă; sistematică
organiza-
- pregătirea materialelor;
toric - intrarea ordonată a copiilor în clasă şi aşezarea lor în
bănci.
10 min

2. Captarea Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul ”Cutiei surpriză” conversaţia cutie surpriză frontal
atenţiei trimisă de Zâna Toamna. scrisoare
Elevii vor fi întrebaţi dacă ştiu ceva despre această cutie.
2 min Citesc scrisoarea ataşată cutiei. (Anexa 1)

3. Anunţarea Comunic elevilor ca astăzi vor fi ajutoarele Zânei Toamna şi că explicaţia frontal
temei şi vor desfășura diferite activităţi (vom vorbi despre emotii).
obiectivelor După fiecare oră elevii vor primi câte o recompensă din partea
1 min Zânei.

4. Actualizarea DP C2 Ora aceasta ne propunem să vorbim despre emoţii și despre conversaţia planşe frontal verificare
cunoştinţelor 2.1 comportamente generate de acestea. pe baza
5 min unui suport
Prezint elevilor planşe cu imagini ce reprezintă diverse emoţii.
vizual
Au loc discuţii pe baza imaginilor:
-Cum vi se pare că este fetiţa? De ce credeţi că este fericită?

-Dar băiatul? De ce credeţi că este trist băiatul?

Prezentarea CLR C3 Propun elevilor să vizioneze un filmuleţ. I.A.C videoproiector frontal


conţinutului 2.2
https://www.youtube.com/watch?v=hFhR6R6Jp0I- Editura
6 min
EDU Detectivul de emotii

Au loc discuţii pe baza filmului prezentat.

Care sunt emotiile de bază?(...bucuria, tristeţea, frica, furia)

Ce au făcut cei doi băieţi?(...au vărsat apa pe jos)


aprecieri
Când au fost întrebaţi de doamna cine a vărsat paharul, cei conversaţia verbale
doi au recunoscut?(..la început, nu)

De ce credeţi că nu au vrut să recunoască greșeala?(...pentru


că le-a fost frică)
obs.
Ce am înţeles din această întâmplare? (...nu e bine să
sistematică
ascundem o greșeală).

Greșeala recunoscută e pe jumătate iertată!


6. Dirijarea AVAP C4 În fata clasei este amplasat un copăcel trist.
1.1.
învăţării
-De ce credeţi că este trist copăcelul? (posibile răspunsuri: că
10 min problema- planșă copac frontal
este singur, că nu are flori, că nu are frunze etc.)
tizarea
-Aţi vrea să fie fericit? Ce putem face ca să-l înveselim? obs.
(posibile răspunsuri: să-l colorăm, să-i adăugăm flori, frunze, sistematică
păsări etc.)

Solicit elevilor să prezinte o întâmplare trăită care le-a conversaţia

provocat sentimentul de tristeţe.


flori individual
Pentru a putea să-l înveselim, ar trebui să-l decorăm cu flori.
exerciţiul
Propun elevilor să completeze ,,Floarea Emoţiilorˮ (Anexa 2)
apoi să o lipească în copac. Acesta va deveni un copac vesel
pentru că va fi plin de flori.

Obţinerea DP C1 Propun elevilor completarea unei fişe de lucru. Anexa 3 exercitiul Fișă de lucru individual obs.
performanţei 2.1. Dupa completarea fisei de către elevi se vor identifica sistematică
2 min eventualele greşeli şi se vor corecta.
CLR C2
2.2.
8. Evaluarea Fac aprecieri generale si individuale privind participarea explicaţia stimulente frontal aprecieri
elevilor la activitatiile din cadrul lectiei.Zâna Toamnă îi flori ,,vesele verbale
1 min. recompensează cu câte o bulină ,,veselăˮ pentru participarea ˮ
activă la activităţile propuse și ajutorul acordat acesteia.

9. Retenţia şi Vom cânta cântecelul „Dacă vesel se trăiește”. În timpul


transferul. cântecului, elevii execută mișcările sugerate de text.
3 min
Anexa 1

Dragii mei copilași,


Mi-a şoptit vântul cald de toamnă ca sunteţi nişte copii isteţi şi foarte pricepuţi .
Prin activităţile pe care le veţi desfăşura astăzi împreună cu doamna învăţătoare şi prin
sarcinile pe care le veţi rezolva, voi mă veţi convinge să rămân pe meleagurile ţării
voastre și să păstrez toată frumuseţea și bucuria naturii.
Am auzit că aţi învăţat deja multe lucruri frumoase despre mine.Nu vreau să mă
laud, însă este adevarat că sunt un anotimp foarte bogat, în care oamenii culeg roade .
Am şi câteva surprize pentru voi! Le veţi afla la sfârşitul acestei ore .

Cu drag,
Zâna Primăvară
 Anexa 2

Floarea emoţiilor

Cerinţe:

Elevii vor desesena pe fiecare petală a florii câte o faţă veselă, tristă, uimită etc, în funcţie de emoţia trăită în anumite momente din viaţă.

Petala roșie: Ce simţi când, de ziua ta, primești cadoul mult visat?

Petala portocalie: Cum te simţi când părinţii nu te lasă să te joci pe telefon/tabletă?

Petala mov: Ce simţi când un câine vine spre tine, lătrând?

Petala verde: Ce simţi când NU câștigi un concurs?

Petala albastră: Ce simţi când vii la școală?


Anexa 3

Fişă de lucru. Emoţii de bază

1. Colorează:

- cu galben imaginea care sugerează bucuria;

-cu verde imaginea care sugerează tristeţea;

2. Realizează corespondenţa între imagine şi emoţia potrivită :

3.Cum te-ai simţit astăzi?

S-ar putea să vă placă și