Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 04.12.2023
Profesor învățământ primar: Vasilcoi Georgiana-Alina
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1-Râșnov
Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: „Îmi plac plantele”
Titlul lecției: Bucuria
Tipul lecție: predare-învățare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: MEM, CLR, AVAP
Competențe specifice:
DP:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare

2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea

2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

CLR:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

MEM:

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularităţi

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul familiar

4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci…” între două evenimente succesive

AVAP:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat,
care reflectă un context familiar

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: - să identifice propriile emoţii produse de materialul vizionat;
O2: - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale;
O3: - să redea succint conţinutul materialului pe baza întrebărilor şi a ilustraţiilor;
O4: - să verbalizeze ideile, gândurile faţă de unele situaţii de viaţă ;
O5: - să identifice emoţiile personajelor;
O6: - să adopte o atitudine pozitivă (respect, acceptare) faţă de semeni;
O7: - să exprime trăiri personale prin intermediul dansului;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, observarea, exercițiul, problematizarea, jocul de rol, jocul
didactic , brainstormingul,
Mijloace de realizare: planșa-suport, calculator, videoproiector, film de animație, panou pentru afișat, chipuri
de copii, creioane colorate,
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
RESURSE UMANE: 25 elevi;
RESURSE TEMPORALE: 35 min. (activitatea propriu-zisă) + 10 min. activități recreative;
Strategia didactică
Nr. Conținut instructiv – educativ Metode de
Secventele lectiei
crt. evaluare
Mijloace
Metode, Forme de
(mat.
procedee, organizare
didactic)
1. Moment Aerisirea sălii, pregătirea materialelor, așezarea elevilor în Conversatia Frontală
organizatoric bănci.

1 minut
2. Captarea atentiei Se va viziona un fragment din „Albă ca zăpada și cei 7 pitici” Conversația Frontală Observarea
Explicația individuală sistematică
în care e prezentat Bucurosul.
5 minute Prezentarea
(https://www.youtube.com/watch?v=LKeahHb23_Q&t=8s -
primele 3:15 minute)

Daca cuminti ne vom juca


Si lucruri bune vom invata
Cutia ne va dezvaluii
Secretul fericirii
Insa inaintea ei
Mai avem probe, vreo trei
Dar jucand vom deslusii
De ce si cum se bucura copii
Clasa intai , sa pornim!
Pe Morocanosul sa-l deslusim!
Suntem din ce in ce mai aproape de a obtine reteta secreta
pentru a-l face bucuros pe Morocanosul. Haideti sa il privim
pe piticul Bucurosul!
De ce credeti ca il cheama asa?
De ce credeti ca este el bucuros?
Voi de ce sunteti bucurosi?
Joc Modelarea emotiei
Folosindu-ti degetele, atinge-ti fata si creeaza emotia
simtita de catre Bucurosul!
3. Anunțarea temei Se anunţă tema lecţiei Bucuria Conversația Observarea
și a obiectivelor dirijată comportament
şi se enunţă obiective pe intelesul elevilor.
urmărite ului elevilor

1 minut
5. Dirijarea învățării  Indiferent ce facem, toti oamenii traim emotii precum Conversația Frontală Observarea
5 minute Explicația sistematică
bucuria,tristetea, uimirea, teama sau furia. Trebuie sa vorbim
cu incredere despre emotiile noastre. Transmitem emoții
celor din jurul nostru și simțim emoții din partea lor. Pentru a
ne putea ajuta prietenii la nevoie, trebuie, înainte de toate, să
ne recunoastem, sa ne intelegem si sa ne controlam emotiile.
Conversația Evaluarea
Ce simți dacă…? sitematică prin
observare
7 minute Se citesc diferite situații-problemă, elevii având sarcina de a
mima emoția de bucurie la propozitiile care exprima aceasta
Demonstrația Observarea
emotie.
Explicația sistematică
1. Afară plouă și trebuie să rămâi în casă. Conversația
2. Bunicii vor veni în vizită după mult timp.
3. Un câine fioros se îndreaptă spre tine. Frontal
4. Te cerți cu un prieten.
5. Doamna învăţătoare îţi dă muncă în plus.
6. Părinţii pleacă fără tine la cumpărături.
7. Nu ai fost ales şef al clasei.
8. Câștigi la un concurs.
Trenuletul Bucuriei
Elevii se aseaza in rand in fata clasei. De la stanga la dreapta
fiecare trebuie sa raspunda ce il face pe el bucuros si sa ii
transmita mesajul celui din dreapta lui. Daca si pe el il
7 minute
bucura acel lucru va zambi. Apoi se va intoarce catre
Frontal
urmatorul si ii va spune ce il bucura pe el.
Deseneaza-mi zambetul !
Fisa cu
Fiecare elev va primi o figura de copil incompleta. Sarcina
figura de
lor este de a ilustra prin desen expresia faciala specifica
copil Individual
sentimentului de bucurie.
5 minute incompleta

6. Obținerea Oglinda Exercițiul In perechi Observarea


performanței sistematică
Ultima proba ne indeamna sa ne asezam in perechi, fata-n
5 minute
fata. Exprimati pe rand cate o emotie. Perechea ta trebuie
sa iti imite expresia fetei

7. Concluzii, Se vor discuta impresiile orei și se vor trage concluzii cu Conversația Frontala Aprecieri
evaluare si privire la activități. verbale
aprecieri
4 minute

8. Activitate Tare mult ne-am apropiat de final si-am castigat! Am primit Jocul didactic Laptop Frontală Observarea
recreativă boxă sistematică
reteta care il va face bucuros pe Morocanosul. Ea ne spune
10 minute asa...
Bucurie pe portativ
Impreuna trebuie sa cantam „ Daca vesel se traieste!” si
Morocanosul va incepe sa zambeasca, cu bucuria lui sa ne
uimeasca!
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și