Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: Clasa a IV-a


Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică:Fantezii de iarnă
Tema/titlul lecției: Trăirea și manifestarea emoțiilor, starea de bine
Tipul lecției: mixtă
Domenii integrate:Dezvoltare personală
Comunicare în limba română
Competențele specifice :
 Dezvoltare personală:
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață;
 Comunicare în limba română:
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple .

Scopul/obiectivul fundamental:dezvoltarea abilităţilor emoţionale ale copiilor şcolari, formarea şi menţinerea


relaţiilor cu ceilalţi, adaptarea în mediul școlar, prevenirea apariţiei problemelor emoţionale şi de
comportament, familiarizarea elevilor cu lecțiile care au conținut de tip mass-media, film.

Obiectivele operaționale:
O1- să identifice emoțiile în funcție de indicii nonverbali, verbali.
O2- să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale;

O3- să identifice propriile emoţii în diverse situaţii;

O4- să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională

Metode și procedee:conversaţia, observaţia, descoperirea, analiza, explicaţia, jocul.

Mijloace didactice: laptop, videoproiector, film Îngerii Crăciunului jetoane cu diferite emoții, insigne de merit,
planșe cu textele colindelor: Legănelul lui Isus! Deschide ușa creștine!
Resurse temporale: 35 minute activitate + 15 minute activitate recreativă
Resurse umane:16 elevi
Forme de organizare:frontal, individual.
Metode și tehnici de evaluare:observarea sistematică a elevilor, chestionarea orală, răspunsurile
elevilor, aprecierea verbal.

Scenariul Didactic
Etapele Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evalua
lecției/timpul Opera- re
Metode Mijloace Forme
aferent ționale
și didactice de
procede organiz
e are
1. Moment Asigurarea climatului propice
organiza- desfășurării lecției, pregătirea conver-
toric materialului didactic. sația

Salutul: Întâlnirea de dimineaţă


debutează cu întâlnirea de grup
Întâlnirea de care are loc între elevi şi
dimineață învățătoare. Explicaț
ia
Fiecare elev se va prezenta și își
va saluta colegii . Frontal Observa
re
sistema-
Convers tică
ația
2. Captarea Elevii vor audia un cântecel:
atenției Îngerii Crăciunului (intro-ul
filmulețului ce urmează a fi Conver- Chestio
O1 vizionat). sația Video frontal nare
Voi adresa elevilor întrebări pe Explicaț proiector orală
baza textului din cântec: ia
O3 Despre ce este vorba în cântec? Analiza
Care este emoția trăită de
prietenul singur ? Care sunt
încurajările audiate ?
Voi aveți un prieten pe care îl
ajutați mereu, sau care vă ajută
mereu?
3. Anunțarea Copiii sunt anunţaţi că urmează
temei și a să vizioneze prima parte a Conver-
obictivelor filmului și vor învăţa să sația
recunoască diferite emoţii, să le Explica-
denumească şi apoi să le ția
exemplifice pe baza a ceea ce au
urmărit.

4. Dirijarea Se va urmări prima parte a


învățării filmului Îngerii Crăciunului?
Adresez elevilor întrebări:
Despre ce este vorba în poveste?
Câți membrii sunt în familia Conver-
prezentată în film? sația Frontal
O1 Poveste
Unde a plecat tatăl copiilor și de Analiza Individu
ce? al Chestio-
Ce cadou își dorește cel mai mic Descope nare
frățior? rirea orală

Ce reacție a avut Daniel la cele


spuse de tatăl său?

Care a fost sentimentul trăit de cei


O2
doi frați înainte de a ieși cu sania?
Conver-
Dar după aventura trăită de
sația
aceștia?
euristică Frontal Observa
Ce sentiment credeți că a simțit re
O3 sora celor doi băieți când aceștia sistema-
au ieșit la săniuș? Dar după ce tică
aceștia s-au întors?

Ce datorie au îngerașii
Crăciunului în poveste?

Solicit elevilor să își amintească


situații în care aceștia au fost
O4 fericiți, supărați, speriați, sau
surprinși. La îndemnul meu, pe
rând, aceștia vor verbaliza
întâmplările și vor accentua
emoția pe care au trăit-o.

5. Obținerea Vom juca jocul Identifică emoția Exerciți


performan- potrivită .Elevii vor primi 4 jetoane ul
ței pe care sunt desenate emoții Individu Observa
O1 diferite: fericit, trist, surprins, Descope al re
speriat.Vor viziona în continuare rirea Jetoane sistemat
diferite situații , dupa care fiecare va ică
O2 mima emoția potrivită imaginilor
prezentate și va ridica jetonul Jocul
corespunzător emoției. Repetăm
acest joc pentru 3-4 situații apărute
în continuare, în a doua parte a
filmului.

6. Activitate Vom cânta colindul „Legănelul Convers


recreativă lui Isus” și colindul “Deschide ația Observa
ușa creștine”. În timpul Frontal re
O3 colindelor, eleviii vor mima Explica- sistemat
emoțiile apărute în fiecare situație ția ică
prezentată în fiecare dintre textul
colindelor.

7. Concluzii și Voi face aprecieri verbale atât Convers Observa


aprecieri colective cât și individuale. ația re
sistemat
Voi întreba elevii care este Frontal ică
emoția pe care ei o trăiesc după
această oră, dacă le-a plăcut sau
nu activitatea și vor fi răsplătiți cu
câte o insignă reprezentată de câte
un îngeraș apărut în film.

Voi felicita elevii!


Îngerșii Crăciunului

https://www.youtube.com/watch?v=ANwIxAj7suo

Leganelul lui Isus


Colo-n sus pe-un deal frumos,
Unde-i cerul luminos,
Intr-un leagan sta culcat;
Fiul Maicii infasat.

Refren:
Leagan verde, leganel
Tot din lemn de paltinel
Leagan verde, leganel
Tot din lemn de paltinel.

Raza blanda a soarelui,


Scalda fata Domnului,
Vantul dulce il tragana,
Pruncul de ni-l leagana.

Refren:
Leagan verde, leganel
Tot din lemn de paltinel
Leagan verde, leganel
Tot din lemn de paltinel.
Canta ingerii in cor,
Sa vesteasca tuturor,
Astazi cerul s-a deschis,
Pe Hristos ni l-a trimis.

Refren:
Leagan verde, leganel
Tot din lemn de paltinel
Leagan verde, leganel
Tot din lemn de paltinel

Deschide ușa creștine!


Deschide usa crestine,
Deschide usa crestine
Ca venim din nou la tine
La multi ani multi ani cu bine
Drumu-i lung si-am obosit
Drumu-i lung si-am obosit
De departe am venit
La multi ani, multi ani cu bine
Noi la Viflaim am fost
Noi la Viflaim am fost
Unde s-a nascut Hristos
La multi ani, multi ani cu bine
Si-am vazut si pe-a Sa mama
Si-am vazut si pe-a Sa mama
Pe care Maria o chema
La multi ani, multi ani cu bine
Cum umbla din casa in casa
Cum umbla din casa in casa
Ca pe fiul ei sa nasca
La multi ani, multi ani cu bine
Umbla-n jos si umbla-n sus
Umbla-n jos si umbla-n sus
Ca sa nasca pe Iisus
La multi ani, multi ani cu bine
Care cu puterea sa
Care cu puterea sa
Mintui-va e lumea
Si de-acum pana-n vecie mila Domnului sa fie
La multi ani, multi ani cu bine...

S-ar putea să vă placă și