Sunteți pe pagina 1din 4

CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE

INCLUZIVĂ ”ALEXANDRU ROȘCA” LUGOJ


Str. Făgetului Nr.158 Lugoj 305500
Tel/fax: 0256/354702 E-mail: centrulrosca12@yahoo.ro

Proiect didactic

Data: 16.12.2020
Clasa: a-IX-a, DMS
Propunător:
Unitatea de învãţãmânt:
Aria curriculară: Terapia educaţională complexă şi integrată
Modul: Ludoterapie
Unitatea de învatare: Activităţi ludice de terapie de expresie;
Titlul lecției: ,,Emoții”.
Tipul lecţiei: Consolidare de cunoștințe
Mijloc de realizare: comunicare, joc.
Scop instructiv - educativ: Formarea abilităţilor de adaptare la nivel de microgrup/ comunitate

Obiective operationale:
a) Obiective cognitive
O1. Să recunoască stările emoționale prezentate în planșe.
O2. Să exemplifice situații în care se manifestă stările emoționale.
O3. Să identifice și să mimeze emoția prezentată.
O4. Să grupeze corespunzător emoțiile în grupuri – emoții pozitive și emoții
negative.
b)Obiective psihomotrice:
O5. Să manevreze corect materialul didactic.
O6. Să păstreze o poziție corectă în fața
calculatorului.
c)obiective afective:
O7. Participarea cu interes la activitate.
O8. Relaționarea corespunzătoare cu ceilalți colegi.
CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE
INCLUZIVĂ ”ALEXANDRU ROȘCA” LUGOJ
Str. Făgetului Nr.158 Lugoj 305500
Tel/fax: 0256/354702 E-mail: centrulrosca12@yahoo.ro

STRATEGII DIDACTICE:
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, dramatizarea, exercițiul.
RESURSE MATERIALE:, laptop, tabletă, laptop (platforma google classroom/google meet) aplicații cu stări emoționale;
RESURSE UMANE: 6 elevi cu DMS
FORME EVALUARE: frontală, aprecieri verbale
DURATA: 20 min (online)

BIBLIOGRAFIE:
1. „Programa şcolară de terapie educaţională complexă şi integrată” cls. I-VIII, Bucureşti
Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti: Editura Pro-Humanitate, 1997.
CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE
INCLUZIVĂ ”ALEXANDRU ROȘCA” LUGOJ
Str. Făgetului Nr.158 Lugoj 305500
Tel/fax: 0256/354702 E-mail: centrulrosca12@yahoo.ro

Nr. Secvenţa Ob. Strategia didactică


crt. didactică Op. Activitate instructiv-educativă Resurse Resurse Forme de Forme de
Durată procedurale materiale organizare evaluare
1. Moment 07 Ne conectăm pe platforma google meet. Laptop, tabletă. Evaluez
organizatoric 08 Ne salutămt și fac prezența; le reamintesc conversaţia frontală capacitatea de
1´ elevilor care sunt regulile orei on-line (ne orientare în spaţiul
conectăm la timp, oprim microfoanele, apăsăm virtual
mânuța sus când vrem să spunem ceva)
2. Captarea 06 ”Diferite situații din viața de zi cu zi ne fac conversația Aplicația You frontală Evaluez
atenţiei să ne simțim într-un anumit mod. Spre Tube capacitatea
4´ exemplu: Cum vă simțiți atunci când faceți o elevului de
faptă bună și sunteți lăudați? Dar când faceți coordonare
o faptă rea și sunteți certați? Cum vă simțiți motrică şi de
când vă latră un câine fioros?” identificare a
Ascultăm un cântecel „Emoția este prietena mesajului unui
mea” și apoi vom discuta pe baza versurilor, cântec
imaginilor și stărilor pe care le reprezintă.

3. Anunţarea 06 Împreună cu elevii dezvălui titlul lecției: conversaţia Frontală Evaluez


temei „Emoţii” și obiectivele propuse. explicația Individual capacitatea de a
1´ recepta un mesaj
oral
4. 1.
O1 Elevilor li se va prezenta termenul de conversația Cartonașe virtuale Aprecieri
Desfășurarea O2 ”emoție” ca fiind o trăire, sau o reacție care îi explicația cu stări stări stimulative cu
activității ajută să descifreze comportamentul celor din emoționale privire la
10´ jur sau care le indică stările pe care le au față individual capacitatea
O3 de anumite persoane, lucruri sau activități. Jocul Aplicația receptivă a
O4 1. Voi propune un joc: „Deschide caseta”, în didactic Worldwall elevului
05 fiecare casetă găsim imaginea unei emoții pe explicația
06 care elevii trebuie să o denumească.
CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE
INCLUZIVĂ ”ALEXANDRU ROȘCA” LUGOJ
Str. Făgetului Nr.158 Lugoj 305500
Tel/fax: 0256/354702 E-mail: centrulrosca12@yahoo.ro
2. Acum, că ne-am familiarizat un pic cu ce Dramatiz Aplicația Evaluez
O7 sunt emoțiile, vom juca un alt joc care se area Worldwall capacitatea
numeşte: „Denumește și imită emoțiile”. elevului de
Ajutându-ne de roata aleatoare, fiecare elev va coordonare
primi o emoție pe care să o mimeze! psihomotrică

5. Asigurarea 2.
04 Voi deschide aplicația Worldwall unde explicația Aplicația individual
feed-back- 05 și voi propune elevilor un exercițiu în care exercițiul Worldwall Aprecieri verbale
ului 06 vor grupa emoțiile în două grupe: emoții
4´ 07 pozitive și emoții negative

Încheierea 07 Se fac aprecieri individuale şi colective „Zâmbăreți” Aprecieri


activității referitoare la desfăşurarea lecţiei. virtuali. verbale
1´ 3. Se acordă buline ,,zâmbăreți” fiecărui
elev pentru participarea la oră.

Toți elevii vor fi implicați în desfășurarea activităților din cadrul lecției, printr-o adaptare și o individualizare a sarcinilor în
funcție de nevoile fiecăruia.

S-ar putea să vă placă și