Sunteți pe pagina 1din 4

Recomandări pentru realizarea unui proiect didactic

Proiect didactic

 Data:

 Unitatea de învățământ:

 Propunător:

 Clasa:

 Aria curriculară:

 Disciplina:

 Unitatea de învăţare:

 Tema lecției:

 Tipul lecției:

 Domenii integrate (dacă lecţia este abordată integrat)

 Scopul lecției:

 Competenţe specifice:
(Vor fi mai puţine decât obiectivele operaţionale sau cel mult în număr egal. Se vor scrie doar cele care ţin de disciplina la care se susţine lecţia.)
 Obiective operaționale:
(aprox. 4-5 obiective operaţionale)

 Strategii didactice:
Metode și procedee:
Mijloace de învățământ:

 Moduri de organizare:

 Tipuri de evaluare:

 Resurse:
Materiale:
Umane:
Timp:

 Bibliografie: (nu se trece programa, nici manualul)

Nr. crt. Etapele Timp/ Ob. Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Capacităţi
lecţiei dozare opera evaluate
ţionale Metode şi procedee Mijloace de Moduri de
învăţământ organizare
Etapele unei activităţi în funcţie de tipul lecţiei

Lecție de predare- Lecţie de formare Lecție de consolidare Lecție de recapitulare Lecție mixtă Lecţie de Lecție de
învăţare de priceperi şi şi sistematizare a formare de evaluare
deprinderi cunoştinţelor (se pretează de regulă la abilităţi şi
clasa a III-a sau a IV-a, atitudini
(la final de unitate de la ştiinţe, istorie,
învăţare, recapitulare geografie, însă se poate (dezvoltare
semestrială) regăsi şi la alte personală,
discipline) educaţie civică)

1.Moment 1.Moment 1.Moment 1.Moment 1. Moment 1. Moment 1. Moment


organizatoric organizatoric organizatoric organizatoric organizatoric organizatoric organizatoric
2. Verificarea 2.Captarea 2. Verificarea 2. Verificarea 2. Verificarea şi 2. Captarea 2. Anunțarea
temei pentru atenției cunoştinţelor cunoştinţelor aprecierea atenţiei temei și a
acasă (dacă e anterioare anterioare cunoştinţelor obiectivelor
cazul) 3. Anunțarea anterioare ale elevilor 3. Anunţarea
temei și a 3. Captarea atenției 3.Captarea atenției temei şi a 4. Evaluarea
3.Captarea obiectivelor 3.Captarea atenției obiectivelor propriu-zisă
atenției 4. Anunțarea temei 4. Anunțarea temei și a
4. Formarea și a obiectivelor a obiectivelor 4. Anunțarea temei noi 4. Formarea cunoștințelor
4. Anunțarea priceperilor şi abilităţilor şi
temei și a deprinderilor: 5. Fixarea/ 5. Recapitularea şi 5. Dirijarea învățării atitudinilor 5. Analiza
obiectivelor a)Prezentarea consolidarea sistematizarea rezultatelor
cunoştinţelor cunoştinţelor (pe 6 . Obținerea 5. Încheierea
materialelor activităţii şi
5. Dirijarea baza unui plan de performanței/ activităţii/
necesare; elaborarea
învățării 6. Obținerea recapitulare) Asigurarea retenției și concluzii
prezentarea concluziilor
performanței/ a transferului
modelului
6. Obținerea Asigurarea retenției 6. Evaluarea/ Notă: În
(opţional) 7. Încheierea activităţii
performanței/ și a transferului activitate urma
b) Prezentarea
Asigurarea independentă interpretării
etapelor de lucru 7. Încheierea
retenției și a (opţional) rezultatelor
d) Execuția activităţii
transferului
propriu-zisă a testării se
6. Încheierea
7. Încheierea lucrării activităţii/ concluzii propun
activităţii şi aprecieri măsuri
5. Evaluarea remediale/
lucrărilor activităţi de
dezvoltare.
6. Încheierea
activităţii

Notă: În ciclul achiziţiilor fundamentale se recomandă înainte de încheierea lecţiei desfăşurarea unor activităţi recreative, în completare.
La clasa pregătitoare nu trebuie să lipsească întâlnirea de dimineaţă.

S-ar putea să vă placă și