Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 6.11.2020
CLASA: a I V- a B
PROPUNĂTOARE: Înv. Olariu Olga căs Iordache
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. Gimnazială Gimnazială Dolhești
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0-1 000 000;
SUBIECTUL LECŢIEI: Înmulțirea cu un număr de o cifră, fără trecere peste ordin;
TIPUL LECŢIEI: Consolidare-sistematizare
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre şi de împărţiri la numere de o cifră sau două cifre;

5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente diverse;

5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive

O1 - să rezolve rebusul de pe fișă utilizând terminologia matematică (obiectivul este atins dacă identifică cel puțin un cuvânt) ;

O2 – să aplice corect algoritmul de rezolvare a înmulțirilor, în exercițiile propuse (obiectivul este atins dacă rezolvă corect un exercițiu);
O3 – să utilizeze proprietățile operațiilor pentru a calcula mai ușor (obiectivul este atins dacă utilizeză corect proprietățile la un exercițiu);

O4 - să respecte ordinea efectuării operațiilor (obiectivul este atins dacă respectă ordinea efectuării operațiilor la cel puțin un exercițiu);
O5 - să rezolve probleme folosind operațiile învățate (obiectivul este atins dacă folosește corect una din operațiile învățate);
Psihomotorii
O6 - să aibă o poziție corectă în bancă pe tot parcursul activității;
Afective
O7: să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
O8: să răspundă prompt solicitărilor învățătoarei.
STRATEGII DIDACTICE:
- METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicația, observația, exerciţiul, algoritmizarea, munca independentă, analiza și sinteza, metoda Știu/Vreau
să știu/Am aflat, joc didactic;
RESURSE:
- MATERIALE DIDACTICE SI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, mijloace audio-video (laptop, telefon), flipchart, manualul;
- UMANE: 18 de elevi
- TEMPORALE: 45 de minute
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual (activitate realizată online);
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale;
BIBLIOGRAFIE:

- Neacşu, I., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., Bucureşti, 1998

- Programa şcolară pentru Matematică - clasele a III-a-a IV-a, Bucureşti, 2014


DEMERSUL DIDACTIC

Nr. MOMENTELE OB. Conținutul instructive-educativ STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT OP.
LECTIEI
METODE MIJOACE FORME DE
ORGANI
ZARE
1. Moment Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a Conversaţia Manual Frontal Capacitatea de
organizatoric lecţiei solicitând elevilor să pregătească materialele Caiet organizare a
2’ necesare, să-şi corecteze poziţia la locul de lucru şi să Fișe elevilor
păstreze ordinea şi disciplina.

2. Captatea atenţiei O1 Voi solicita elevilor să rezolve un rebus matematic. Prin Conversaţia Fișă Frontal Voi lăuda
rezolvarea acestuia vor obține pe vertical un cuvânt ce Observația Planșă elevii pentru
5’ reprezintă denumirea operației cu care vor opera la această Jocul didactic Flipchart perspicacitatea
lor și
oră.
capacitatea de
a reda
terminologia
specifica
matematicii
3. Anunţarea temei -Voi anunța tema activității si obiectivele urmărite într-o Conversaţia Tabla Frontal Capacitatea de
și enunţarea manieră accesibilă elevilor. Caiete receptare a
obiectivelor unui mesaj oral
operaţionale *Astăzi, la matematică, vom rezolva exerciții și probleme
2’ de înmulţire a numerelor în concentrul 0 – 1 000.000. Veți
rezolva exerciții și probleme, oral și în scris, pe fișe, la tablă,
veți lucra individual sau frontal.

-Scriu data și titlul lecției pe tablă. Înmulțirea 0 – 1 000 000

4. Dirijarea învățării -Voi propune spre rezolvare o serie de exerciții și problem ce Conversația Fișă de Frontal
O2 vizează tema lecției. lucru
30’ Flipchart
1. Află produsul numerelor, calculând în scris numerele unul Explicația Capacitatea de
sub altul. Exercițiul a identifica
procedeele de
143 x 2 3 212 x 3 calcul
2 230 x 3 1 202 x 4
1 341 x 2 3 112 x 3 Capacitatea de
2. Află nr. cu 3 mai mari decât triplul nr. 331 și 1232; a rezolva
O3 exercițiile
3. Calculează, grupând convenabil factorii, astfel încât să
efectuezi mai ușor înmulțirile:

Ex: 5 x 47 x20 = ( 5 x 20 ) x 47 = 100 x 47 = 4 700

a). 5 x 99 x 2=

b). 4 x 78 x25=

c). 50 x 71 x 2 =

O4 4. Calculează respectând ordine efectuării operațiilor: Algoritmizar


ea
a) 3 x 320 + 195 = Exercițiul

b) 382 +3 x (890 – 390)=

c) (2 x 400 +360) – ( 48 : 8) =

Algoritmizar
O2 5.Află produsul dintre cel mai mic număr de patru cifre și cel ea
mai mare număr impar scris cu o cifră. Exercițiul Capacitatea de
Analiza și a rezolva
6.Pentru un proiect , elevii au colecționat 25 de corpuri din
sinteza problema
O5 metal, de două ori mai multe corpuri din hârtie și de 4 ori
Metoda
mai multe corpuri din sticlă decât cele din hârtie. ”Știu/ Vreau
să știu/ Am
Câte corpuri au colecționat pentru proiect? aflat
5. Fixarea O2 -Se rezolvă fişa cu exerciţii ( anexa 3) Exercițiul Fișă de Individual Capacitatea de
cunoștințelor O5 Explicația lucru rezolva
5’ Munca individual
independentă exercițiile date

6. Încheierea Voi recomanda elevilor să rezolve cât mai multe exerciţii şi Conversaţia Manualul Frontal Capacitatea de
activității probleme, atunci când au timp liber, pentru a-şi consolida Fișă de înțelegere a
cunoştinţele Elevii vor primi ca temă pentru acasă exercițiile lucru unui mesaj oral
1’ 5 și 6 de la pagina 47 din manual și o fișă cu exerciții
(optional).
ANEXA 1

REBUS

A-B Operaţia de ....................................................

1.
A
Semnul „x”;
1.
2. Înmulţirea este o ................................ repetată;
2.
3. Rezultatul adunării;
3.
4. Rezultatul înmulţirii;
4.
5. Semnul „+”:......................
5.
6. Numerele care se înmulţesc;
6.
7. Rezultatul scăderii;
7.
8. Diferenţă sau ...................;
8.
9. Numerele care se adună;
9.

B
ANEXA 2

Fișă de lucru
1. Află produsul numerelor, calculând în scris numerele unul sub altul.
143 x 2= 3 212 x 3=
2 230 x 3= 1 202 x 4=
1 341 x 2= 3 112 x 3=
2. Află nr. cu 3 mai mari decât triplul nr. 331 și 1232;

1. Calculează, grupând convenabil factorii, astfel încât să efectuezi mai ușor înmulțirile:

Ex: 5 x 47 x20 = ( 5 x 20 ) x 47 = 100 x 47 = 4 700

a). 5 x 99 x 2 =______________________________________________________________

b). 4 x 78 x25 =_____________________________________________________________

c). 50 x 71 x 2 =_____________________________________________________________

4. Calculează :

a). 3 x 320 + 195 =____________________________

=___________________________

=___________________________

b). 382 +3 x (890 – 390) = _______________________

=________________________
=________________________

c). (2 x 400 +360) – ( 48 : 8) = _____________________________

=________________________________

=________________________________

4. Află produsul dintre cel mai mic număr de patru cifre și cel mai mare număr impar scris cu o
cifră.__________________________________________________________________________

5. Pentru un proiect , elevii au colecționat 25 de corpuri din metal, de două ori mai multe corpuri din hârtie și de 4 ori mai multe corpuri din sticlă decât
cele din hârtie.

Câte corpuri au colecționat pentru proiect?

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT


ANEXA 3

Fișa de lucru individuală

1.Calculează:

312 x 201 x 2202 x


3 8 4

2. La o florărie s-au adus 20 de buchete a câte 7 lalele și 30 buchete a câte 9 garoafe.


Câte flori s-au adus în total?
Rezolvă problema sub forma unui exercițiu.

S-ar putea să vă placă și