Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina:Matematica
Unitatea de învătare: Adunarea și scăderea numerelor naturale
Subiectul lectiei:Adunarea si scăderea numerelor naturale de la 0 -10 000, fără si cu trecere peste ordin. Exercitii și probleme.
Tipul lectiei: Consolidare a cunostintelor
Durata: 50 minute
Scopul: consolidarea cunostintelor privind adunarea si scăderea numerelor naturale în concentrul 0 -10 000.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitive
O1.- să utilizeze corect terminologia matematică specifică adunării si scăderii;
O2.- să calculeze suma si diferenta unor numere date,utilizand una din modalitatile de calcul invatate(calcul mintal,asezarea unele sub altele);
O3.- să recunoască succesorul/predecesorul unui număr dat;
O4.- să rezolve probleme cu două operatii .
b) Afective:
O5– să participe cu interes la ora de matematică prin activitatea de grup, frontală și individuală;
O6– să coopereze pentru realizarea sarcinilor, manifestând un spirit competitiv
c) Psihomotorii:
O7- să aibă un comportament corespunzător activitații desfășurate;
O8- să adopte o poziție corectă în timpul scrisului.
RESURSE:
METODE SI PROCEDEE: - conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic.
MIJLOACE DIDACTICE: fise de lucru, fise de evaluare, material PPT
FORME DE ORGANIZARE: frontal, în perechi, pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
Ion Neacsu – „Metodica predării matematicii la clasele I-IV”, Editura Didactică si Pedagogică, 2008
Angelica Călugăriţa, „Exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV”, Editura Universal Pan, Bucureşti, 1996
Programa scolara pentru învățământ primar, clasele a III-a şi a IV-a

DESFĂSURAREA ACTIVITĂTII
Strategii didactice
Secvenţele Ob.
Continut Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei op.
procedee didactice organizare
1. Moment Pregătesc materialele pentru buna desfăşurare a orei,
organizatoric asigur un climat educativ propice.
1 min.
Verific, cantitativ si calitativ tema Conversatia Manualul Frontal Aprecieri
2.Verificarea
Numesc elevi care citesc tema. Elevii se Explicatia Caiete cu verbale
temei
autocorectează folosind culoarea verde. tema
2 min.
Fac aprecieri asupra realizării temei.
3.Captarea O2 Anunț elevii că vor desfășura un joc
atentiei didactic: ,,Cuvântul magic’’.
10 min. O6 Conversația
Prezint jocul și regulile lui. În perechi vor avea de Explicația Frontal
O8 Joc didactic Fișe de lucru
rezolvat câteva exerciții de adunare și scădere, pe
care le vor primi scrise pe o fișă. Fiecărui rezultat îi
va corespunde o literă. În urma rezolvării corecte a
exercițiilor și a aranjării literelor conform tabelului
pe care îl vor avea pe fișă, aceștia vor descoperi un
mesaj.
81+99 = ... S
100 +10 = ...C Exercițiul În perechi Aprecieri
2248 - 2239 = U
Fișe de lucru
62 -1 2 =...S verbale
24 +116 =....C
169 - 133 = ...E
4487 140 110 36 110 50

4.Anuntarea Elevii sunt informați că pe parcursul orei de Conversatia Frontal


temei si a matematică vor recapitula adunarea și scăderea 0-10
obiectivelor 000 cu și fără trecere peste ordin, vor rezolva
1 min. probleme.
5. Dirijarea Prezint elevilor un material PPT cu o poveste
consolidării matematică.
cunostintelor A fost odată o fetiță pe nume Heidi. Împreună cu
prietenul ei Peter, colinda prin munții Elveției înalți Explicatia
20 min. de peste 2 316 metri. Peter avea grijă de o turmă de Frontal Aprecieri
șase sute nouă oi și patru sute treizeci de capre. La Conversația Material PPT verbale
aproximativ 998 de kilometri de cei doi prieteni
locuia în Frankfurt, viitoarea lor prietenă, Clara.
O1
Sarcinile de lucru vor apărea pe slide-uri. Va ieși la
O5 tablă câte un elev pentru rezolvarea sarcinilor.
1. Scrie cu cifre numerele descoperite în text și
O7 ordonează-le crescător. Aprecieri
2, 430, 609, 998, 2 316 Exercițiul Caiet Frontal verbale
O8 2. Scrieti pe caiet ce ordin reprezintă fiecare cifră
din numărul 2 316.
2- cifra miilor (ordinul 4)
3- cifra sutelor (ordinul 3)
1- cifra zecilor (ordinul 2)
6- cifra unităților (ordinul 1)
3.Calculați suma numerelor pare din șirul
obținut.
2 316 + 998 + 430 + 2 = 3 746
4.Calculați diferența numerelor 2 316 și 609.
2 316 - 609=1707
Observarea
5. Adunați numerele grupând convenabil
termenii. Exercitiul Caiete Frontal Aprecieri
998 + 430 + 2= Material PPT verbale
998 + 2 + 430=
1000 + 430 =1430
6. Scrieți trei numere consecutive impare, al
doilea fiind 609.
O2
609, 611, 613
7. Micșorează cu 2 852, suma vecinilor numărului
3 000.
Aprecieri
(2 899 + 3 001) - 2852=
O3
6 000 - 2852= 3 148 Exercițiul verbale
O4
8. Rezolvă problema: Caiete Frontal
O8
Pe două rafturi Clara are multe cărți. Pe primul
raft are 2 500 de cărți, pe al doilea cu 750 mai
puține.
6. Obţinerea O2  Elevii se grupează câte 4.
performanţei  Se stabilesc regulile de lucru în grup (liniştea,
O4 colaborarea, corectitudinea, creativitatea textului,
timpul).
15 min.  Primesc fişa cu sarcina – Compuneţi o Aprecieri
O5 problemă folosind relația: Exercițiul Fisă de lucru Pe grupe
(189 - 145) + 189 = verbale
O6  Timp de rezolvare – 5 minute.
 Liderii trec la tablă, citesc problema şi expun
fişele.
7. Încheierea Se explică elevilor tema pentru acasă.
Aprecieri
activitătii Se fac aprecieri asupra felului în care au participat la Conversatia Culegere Frontal
verbale
1 min. activitate.

S-ar putea să vă placă și