Sunteți pe pagina 1din 29

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

SCOALA GIMNAZIALA , NR.1, MALU-ALB

IN LUMEA MAGICA A BASMELOR

INVATATOR:

MITREA MARIANA

24 FEBRUARIE 2016
DP
scolara
CLR -

SUNETUL SI LITERELE P SI

- REGULILE NOASTRE- reguli de comunicare si comportare in activitatea

MEM -

ADUNAREA SI SCADEREA CU DOI

AV / AP - BUCHETUL CU GHIOCEI

PROIECT DE LECTIE 1

UNITATEA DE INVATAMANT :SCOALA GIMNAZIALA , NR.1 , MALU-ALB


DATA : 24.02.2016
CLASA : PREGATITOARE
PROPUNATOR: MITREA MARIANA
UNITATEA TEMATICA : LUMEA MAGICA A BASMELOR
DISCIPLINA : DEZVOLTARE PERSONALA
SUBIECTUL LECTIEI : REGULILE NOASTRE- reguli de comunicare si comportare in activitatea scolara
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATA
DISCIPLINE INTEGRATE: DP, CLR, MM
TIPUL DE ACTIVITATE : CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR

COMPETENTE GENERALE
2. Exprimarea adecvata a emotiilor in interactiunea cu copii si adulti cunoscuti
3.Utilizarea abilitatilor si a atitudinilor specifice in context scolar

COMPETENTE SPECIFICE
DP
2.2 identificarea regulilor de comunicare in activitatea scolara
3.1 identificarea unor rutine in activitatea scolara
3.2 aplicarea unor tehnicisimple care sprijina invatrarea si succesul scolar

CLR
1.1 identificarea semnificatieiunui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar
1.2 identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar si rar
MM
2.1 cantarea in colectiv asociind miscarea sugerata de text
3.1 manifestarea libera, adecvata , pe muzica, apeland la diverse forme de exprimare

OBIECTIVE OPERATIONALE
COGNITIVE
O1- sa recunoasca regulile scolare din textul poeziei citita de propunator
O2- sa precizeze minim o regula scolara in afara celor sugerate de poezie
O3 sa formuleze raspunsuri potrivite la ghicitori
O4- sa realizeze Panoul ASA DA / ASA NU cu regulile clasei
O5 -sa identifice corect regulile pe care le respecta la scoala
AFECTIVE
O5 sa manifeste o atitudine pozitiva fata de respectarea regulilor in mediul scolar
O6 sa isi aprecieze corect propriul comportament manifestat in prezenta colegilor
O7 sa participe cu interes la activitate
PSIHO- MOTORII
O8 sa aiba o pozitie adecvata in banca pe parcursul activitatii

STRATEGII DIDACTICE

RESURSE PROCEDURALE : conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, jocul


RESURSE MATERIALE : text suport Ghiceste povestea, calendarul naturii, plicul cu textul poeziei, ghicitori despre reguli scolare,
scrisoarea de la Zana Basmelor , jetoane , video proiector, imagine cu personajul Pinochio.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in perechi , pe grupe
RESURSE TEMPORALE : 35 de minute pe categorie de activitate plus 10 minute activitate recreativa
RESURSE UMANE: 13 elevi
BIBLIOGRAFIE : Programa scolara pentru clasa pregatitoare, MEN, 2013
Documentele invatatorului pentru clasa pregatitoare Editura Delata Cart Educational, Pitesti, 2015

DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT
UL
DIDACTIC

COMPETEN
TE SCIFICE

1. Moment
organizato
ric

DP 2.1 ,
2.2

DEZVOLTARE PERSONALA
Continut stiintific

Pregatirea materialelor necesare pentru buna


desfasurare a lectiei
Activitatea debuteaza cu Intalnirea de
dimineata, activitate intre copii si d-na
invatatoare prin intermediul salutului de
dimineata . Copii sunt salutati prin intermediul
versurilor :
Dimineata a sosit / toti copiii au venit
A inceput o noua zi / Buna dimineata copii!

Metode
si
procedee

Mijloace
de
invataman
t

Forme de
organizar
e

EVALUAR
E

Observar
ea
elevilor
Conversa
tia

Frontal
Calendarul
naturii

2.CAPTAR
EA
ATENTIEI

Haideti sa ne adunam / Un semicerc noi sa


formam
Oaspetii sa-i salutam Buna dimineata!
Un gand bun noi le uram / Bine ati venit!
Dupa ce ne.am adunat/ Si frumos ne.am salutat
Oare cine n-a venit?
Se realizeaza prezenta la panou.
Se completeaza Calendarul naturii data , ziua,
anul, anotimpul, starea vremii pentru ziua
respectiva.

Conversa
tia

Video
proiector

frontal

CLR 1.1
Se prezinta elevilor un filmat cu titlul Ghiceste
povestea la video proiector.
Apoi le spun elevilor ca am primit de la Zana
Basmelor o scrisoare si o citesc .
Dragii mei copilasi am auzit ca voi sunteti
copii harnici si ascultatori si de aceea m-am
hotarat sa apelez la voi pentru a ma ajuta sa
aduc inapoi in cartea cu basme patru personaje
care s-au ratacit. Pentru a ajunge la povestea lui
fiecare personaj trebuie sa parcurga un anumit
traseu care este plin de obstacole, obstacole
care constau in anumite sarcini pe care voi
trebuie sa le rezolvati
Va multumesc , cu drag Zana Basmelor
CLR 1.1
In primul plic , al primului personaj, Pinochio
descopar o poezie pe care o citesc copiilor:
La scoala de cum venim/ Regulile ne amintim
Mana sa o ridicam/ Randul sa ni-l asteptam
Pe holuri mergem incet/Colegii-i ascultam atent,
Ne respectam intre noi/ Si ne ajutam la nevoie
Sarcinile le-mplinim / si recompense primim.

3.

Observat
ia

Scrisoarea

Expunere
a

Frontal
conversa
tia

Plicul cu
poezia

Observar
ea
elevilor

ANUNTAR
EA TEMEI
SI A
OBIECTIVE
LOR

DP 2.2

Cer elevilor sa imi spuna despre ce este vorba in


aceste versuri .
Se anunta titlul lectiei Regulie noastre si
obiectivele , adica vom identifica regulile scolare
si cum trebuie sa ne comportam in activitatea
scolara.
Elevii asculta cu atentie obiectivele prezentate.

4.
REACTUAL
IZAREA
CUNOSTIN
TELOR
DP 2.2 ,
2.1

5.
DIRIJAREA
INVATARII

DP 2.1,

Adresez elevilor alte intrebari:


Credeti ca Zana Basmelor stie ca voi mai
incalcati regulile scolare? Oare , ce regula
incalcati voi mereu?
Elevii recunosc regula pe care o incalca adesea,
ca raspund fara sa fie numiti de doamna
invatatoare!
Copii ati vrea sa-i aratati Zanei ca stiti sa
respectati si aceasta regula? Elevii vor fi de
acord.
Va amintiti ce am discutat ora trecuta ,
copii? Elevii raspund despre comportamentul lor
in diferite locuri.
Ce inseamna comportamentul ?
Raspunsul asteptat- Comportamentul nostru
inseamna felul in care ne prezentam noi in
diferite locuri, la scoala, acasa, pe strada, ceea
ce facem noi in diferite situatii.
Cum trebuie sa ne comportam fata de
persoanele din jur?
Trebuie sa ne respectam reciproc, sa ne
ajutam unul pe celalalt la nevoie.

Conversa
tia

Aprecieri
verbale
Frontal

Conversa
tia
explicati
a

frontal
Poezia

Observar
ea
sistemati
ca

2.2
CLR 1.1

DP 2.1, 2.2
6.
Realizarea
feedbackului

7.
Obtinerea
performan
tei

Ghicitori

Aprecieri
verbale

Conversa
tia
explicati
a

Voi imparti clasa in 4 grupe, fiecare grupa va


alege un reprezentant care va extrage de la
tabla un jeton. In functie de ce va fi pe jeton il
va aseza la panoul asa da / asa nu . Incurajez
copiii sa gaseasca posibile explicatii.
Solicit elevilor sa lucreze individual :
Bifeaza regulile pe care le respecti la scoala.

Pe grupe
Jetoane

Caiet
auxiliar
Conversa
tia
explicati
a

Eleviii solicitati vor raspunde la ghicitori si


intrebari.

MM 2.1,
3.1

8.Activitat

Recitesc fiecare vers al poeziei si impreuna cu


elevii identificam regulile pe care trebuie sa le
respecte.
Citesc elevilor cateva ghicitori despre regulile
scolare ale clasei noastre pe care ei trebuie sa le
recunoasca
1. Stiu colegii sa-mi ascult/ Cand la sarcini ei
raspund
Sunt atent desi sunt mic/ Vorbesc doar cand
sunt numit
( Vorbim pe rand)
La scoala mereu cand vin/eu colegiii mi-i salut
Stiu sa fiu elev placut/ multe zambete s-adun.
( Suntem politicosi)
3. Cand vorbeste invatatoarea/ Eu ascult si ma
gandesc
Cate lucruri minunate/ de la ea eu dobandesc
( Suntem atenti )
4.Daca pe bancuta mea / Este ordine mereu
Ghici ce regula stiu eu/ Sa respect ca nu e greu?
( Pastrez ordinea si disciplina)

Conversa
tia

Stimulent
e

individua
l

autoeval
uare

Video
proiector

Aprecieri

e
recreativa

9.
Incheierea
activitatii

(caiet auxiliar pag. 24)


Dupa rezolvarea sarcinii din caiet cer elevilor sa
schimbe lucrarea cu colegul de banca pentru o
evaluare in perechi
Elevii cu ajutorul cadrului didactic vor corecta
lucrarea colegului , vor atribui bulinute dupa
modul de rezolvare, verde pentru rezolvare
corecta, galbena pentru o rezolvare partial
corecta si rosu pentru ca elevul nu a rezolvat
sarcina din caiet.
Cer elevilor sa cante cantecul Eu am zece
degetele pe care il vor privi si la video
proiector.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra


participarii elevilor la lectie.
Se descopera ca primul personaj pe care l-au
ajutat sa gaseasca drumul catre povestea lui
este Pinochio.

verbale

conversa
tia

PROIECT DE LECTIE 2

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA, NR.1, MALU- ALB


DATA: 24.02. 2016
CLASA : PREGATITOARE
PROPUNATOR: MITREA MARIANA
UNITATEA TEMATICA: LUMEA MAGICA A BASMELOR
DISCIPLINA : COMUNICARE IN LIMBA ROMANA
SUBIECTUL LECTIEI: SUNETUL SI LITERELE P SI p
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA
TIPUL DE ACTIVITATE : FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, MEM, DP, AVAP

COMPETENTE GENERALE
1. Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
2 Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare
3. Receptarea unei varietati de mesaje scrise , in contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje in diverse situatii de comunicare

COMPETENTE SPECIFICE
CLR
1.1 identificarea semnificatiei unui mesaj scurt, pe teme familiare , rostit clar si rar
1.3 identificarea sunetului initial si / sau final dintr-un cuvant , a silabelor si a cuvintelor din propozitii rostite clar si rar

3.1 recunoasterea unor cuvinte uzuale din universul apropiat , scrise cu litere mari si mici de tipar
4.1 trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folosind resurse variate
MEM
1.1 recunoasterea si utilizarea numerelor in concentrul cifrelor 0-31
DP
3.1 identificarea unor rutine in activitatea scolara
3.2 aplicarea unor tehnici simple care sprijina invatarea si succesul scolar
AVAP
2.3 realizarea de aplicatii/ compozitii simple, pe baza interesului direct
2.4 transformarea unui material prin tehnici simple

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- sa identifice literele p si P dintr-un cuvant
O2 sa identifice pozitia sunetului p despartind in silabe cuvintele
O3- sa reprezinte grafic cuvintele, silabele si sunetele
O4 sa realizeze corespondenta intre cuvant si imagine
O5 sa modeleze dupa model litera P

STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, povestirea, munca independenta, jocul
RESURSE MATERIALE: video proiector, fise de lucru, plansa cu litera p, flipchart-ul, marker, soft edu povestea literei p, plic care contine a
doua proba,
auxiliar de comunicare in limba romana, piese puzzle
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pereche, grupe

RESURSE TEMPORALE: 35 de minute pe categorie de activitate si 10 minute activitatea recreativa


RESURSE UMANE: 13 elevi
BIBLIOGRAFIE: Programa scolara pentru clasa pregatitoare, MEN, 2013
Ghid practic pentru clasa pregatitoare, Editura Delta Cart Educational, 2015
Caiet auxiliar,Comunicare in Limba Romana, Editura Delta Cart Educational 2015
www. Jocuri didactice.com

DEMERSUL DIDACTIC
DIDACTICE
EVENIMEN
TUL
DIDACTIC
1 Moment
organizato
ric
2.
Captarea

COMPETE
NTE
SPECIFICE
CLR 1.1
DP 2.2

STRATEGII
COMUNICARE IN LIMBA
ROMANA
Continut stiintific
Pregatirea materialelor pentru buna desfasurare
a lectiei
Le voi prezenta elevilor urmatoarea proba pe
care trebuie sa o treaca pentru a ajuta
urmatorul personaj sa se intoarca la povestea lui

Metode
si
procede
e
Conversa
tia

Mijloace
de
invatam
ant
Plicul cu
a doua
proba

Explicatia
Soft cu

Forme
de
organiz
are
Frontal

EVALUAR
E

Observare
a elevilor

atentiei

CLR 1.1, DP
2.2
3.
Anuntarea
temei si a
obiectivel
or

povestea
literei

Le propun sa vizualizeze un soft educational,


care se numeste Povestea literei P . La final
vor descoperi ca personajul pe care il vor ajuta
incepe cu sunetul P.

Frontal

CLR 1.2,
1.3 , 2.1
4.
Dirijarea
invatarii

MEM 1.1

CLR 1.3
CLR 4.1

Precizez subiectul lectiei si obiectivele


operationale urmarite
Astazi la comunicare in limba romana vom
invata o noua litera si anume, litera P si p , vom
cauta cat mai multe cuvinte care incep , contin
sau se sfarsesc cu sunetul P, vom desparti
cuvinte in silabe, vom identifica pozitia literei P
in cuvinte, vom reprezenta grafic cuvinte.

Conversa
tia
explicatia

Individua
l

Aprecieri
verbale

Exercitiul
Se prezinta o plansa cu literele P si p elevilor.
Se organizeaza un exercitiu joc in care elevii
trebuie sa bata din palme atunci cand in
cuvantul rostit se aude sunetul nou P : para,
scaun, papagal, dulap, cocos, paun, carte,
casa , Pavel.
Se cere catorva elevi sa dea exemple de
cuvinte iar copiii ceilalti vor bate din palme la
auzul cuvintelor ce contin sunetul P.
Solicit elevii sa deschida caietul auxiliar de
comunicare in limba romana.
Pe flipchart sunt afisate exercitiile din caiet , voi
numi ,pe rand, cate un elev care va rezolva si la
flipchart sarcinile.
Se citeste propozitia de la prima sarcina unde
elevii trebuie sa sublinieze litera p si sa
incercuiasca litera P, apoi se numara de cate ori
apare litera p si P in propozitia Printesa Paula

frontal
Conversa
tia
,explicati
a,
exercitiul

Caietul
auxiliar,
pag. 44

Plansa
flipchart,
marker

Aprecieri
verbale

Capacitat
ea de a
reprezent
a grafic

CLR 3.1
CLR 2.4

CLR 1.1

5.
Obtinerea
performan
tei

AVAP 2.3

pune pictura pe perete.


Se citeste sarcina unde copii trebuie sa desparta
in silabe imaginile care contin sunetul si sa
precizeze pozitia acestuia ( pui, porc, iepure,
vulpe).
Sarcina urmatoare vor reprezenta grafic
cuvintele: iepure, vapor, peste , para, pian dupa
modelul dat.
Sarcina a patra consta in unirea cuvantului cu
imaginea potrivita .
Sarcina urmatoare: elevii trebuie sa modeleze
litera P cu ajutorul unei sarme .
Se propune elevilor sa facem un joc interactiv la
video proiector , este o lectie interactiva despre
Povestea sunetului P, pe care au ascultat-o.

6.Activitat
ea
recreativa

7.Incheier
ea
activitatii

Sarma
colorata

Frontal

Conversa
tia,
explicatia
exercitiul

Soft edu.
, video
proiector

Piese
puzzle
Propun elevilor sa rezolvam un puzzle.
Dupa rezolvarea corecta vor descoperi un
personaj din poveste care este si cel de-al doilea
pe care l-au ajutat sa ajunga la cartea cu
povesti. Peter Pan

Se vor face aprecieri generale si individuale


asupra participarii elevilor la lectie

cuvinte
date

Conversa
tia
explicatia

individua
l

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

PROIECT DE LECTIE 3
UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA , NR.1, MALU ALB
DATA: 24.02.2016
CLASA : PREGATITOARE
PROPUNATOR: MITREA MARIANA
UNITATEA TEMATICA : LUMEA MAGICA A BASMELOR
DISCIPLINA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
SUBIECTUL: ADUNAREA SI SCADEREA CU 2
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATA
TIPUL DE ACTIVITATE : CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR
DISCIPLINE INTEGRATE: MEM, CLR , MM

COMPETENTE SPECIFICE
MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI
1.2 compararea numerelor in concentrul 0-31
1.3 ordonarea numerelor in concentrul 0-31, folosind pozitionarea pe axa numerelor
1.4 efectuarea de adunari si scaderi in concentrul 0-31, prin adaugarea/ extragerea a 1-5 elemente dintr-o multime data
5.2 rezolvarea de probleme in care intervin operatii de adunare sau scadere cu 1-2 unitati in concentrul 0-10, cu ajutorul obiectelor
COMUNICARE IN LIMBA ROMANA
1.1 recunoasterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar si rar
MUZICA SI MISCARE

2.1 Cantarea in colectiv a cantecelor, asociind miscarea sugerata de text

OBIECTIVE OPERATIONALE
COGNITIVE
O1 sa precizeze corect vecinii unui numar dat
O2 sa numere corect crescator/ descrescator in concentrul 0-10
O3 sa efectueze corect operatii de adunare cu 1-2 unitati in concentrul 0-10
O4 sa efectueze corect operatii de scadere cu 1-2 unitati in concentrul 0-10
AFECTIVE
O5 sa manifeste interes pentru activitate
PSIHO- MOTRICE
O6 sa aiba o pozitie corecta in banca

STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE : conversatia, explicatia, execitiul, munca independenta,
RESURSE MATERIALELE : plicurile cu sarcinile de lucru, cosuletul magic, fisa de evaluare, imagine cu Alba ca Zapada, prezentare ppt cu
probleme ilustrate
FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe
RESURSE TEMPORALE : 35 minute pe categorie de activitate plus 10 minute activitate recreativa
RESURSE UMANE : 13 elevi
BIBLIOGRAFIE : Programa scolara pentru clasa pregatitoare , MEN, 2013
Documentele invatatorului pentru clasa pregatitoare- Editura Delta Cart Educational 2015
www.didactic.ro

DEMERSUL DIDACTIC
DIDACTICE
EVENIMEN
TUL
DIDACTIC

COMPETE
NTE
SPECIFIC
E

STRATEGII
MATEMATICA SI EXPLORAREA
MEDIULUI
Continut stiintific

Metode si
procedee

Mijloace
de
invatam
ant

Forme
de
organiz
are

EVALUARE

1.Moment
organizato
ric
2.
Captarea
atentiei

Asigurarea unui climat educational favorabil.


Conversatia
CLR 1.1

CLR 1.1
3.
Anuntarea
obiectivel
or

4 Dirijarea
invatarii

CLR 1.1
MEM 1.1 ,
1.3, 1.4

MEM 1.3,
1.4

MM 2.1

Deschid si al treilea plic, unde descopar


impreuna cu elevii , ca ALBA CA ZAPADA are
nevoie sa gaseasca cararea catre casa
piticilor, are de trecut 3 obstacole, ceea ce
inseamna 3 sarcini de rezolvat.
Aceste sarcini sunt asezate intr-un cosulet
magic si fiecare sarcina rezolvata corect va
insemna un obstacol trecut de fetita.
Sunteti de acord sa o ajutam pe fetita?
Voi anunta tema lectiei si obiectivele
operationale intr-un limbaj accesibil.

Se deschide primul plic unde elevii trebuie sa


raspunda la cateva ghicitori. Acestea se vor
prezenta la video proiector sub forma unor
Probleme ilustrate.
Impart clasa in 4 grupe , fiecare grupa va
raspunde la cate 2 ghicitori.
Se deschide al doilea plic in care se gasete o
fisa de evaluare, elevii vor primi fiecare cate
o fisa. (Anexa 1 )
Elevii participa la exercitiile premergatoare
activitatii.
Vor canta cantecul Ne jucam cu degetele.
Copiii au de rezolvat fisa individual .

Conversatia
Explicatia

Conversatia
explicatia

Cosuletul
magic
Video
proiector

Frontal

Observarea
elevilor

Frontal

Observarea
elevilor

pe
grupe

Aprecierea
calitativa a
raspunsuril
or

Cantecul
Fisa de
evaluare

problematiza
rea
conversatia

Observarea
elevilor

Plicul cu
sarcinile
de lucru

conversatia
Explicatia

Conversatia

Frontal

frontal
Individu
al

Plicul al
treilea
Frontal

Al treilea plic contine o problema: Piticii

5.Obtinere
a
performan
tei

cunosc 4 povesti. Alba ca Zapada le-a


citit intr-o seara 2 si in alta seara inca
o poveste. Cate povesti cunosc acum
piticii?
conversatia
Se propune elevilor sa cante cantecul In
padurea cu alune.

6.Activitat
e
recreativa

7.
Incheierea
lectiei

Se vor face aprecieri generale si individuale,


asupara participarii elevilor la lectie, precum
si asupra comportamentului lor pe parcursul
orei.

Aprecieri
verbale

PROIECT DE LECTIE 4
UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA, NR 1, MALU ALB
DATA: 24.02.2016
CLASA: PREGATITOARE
PROPUNATOR: MITREA MARIANA
UNITATEA TEMATICA: IN LUMEA BASMELOR
DISCIPLINA : ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE
SUBIECTUL: BUCHETUL CU GHIOCEI- Tablou
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATA
DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, MM, MEM, CLR
TIPUL DE ACTIVITATE: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI

COMPETENTE GENERALE
1.Explorarea de mesaje artistice exprimate in limbaj vizual intr-o diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creatii functionale si / sau estetice folosind materiale si tehnici elementare diverse

COMPETENTE SPECIFICE
AVAP
1.1 Sesizarea semnificatiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desse/ pctura/ modelaj/ colaj /
Film/ desen animat , care reflecta un context familiar;
2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor intalnite in mediul familiar
2.2 Exprimarea ideilor si trairilor personale, in aplicatii simple, specifice artelor vizuale

2.3 Realizarea de aplicatii/ compozitii/ constructii simple, pe baza interesului direct


MM
2.1 Cantarea in colectiv a cantecelor , asociind miscarea sugerata de text
CLR
1.1 identificarea semnificatiei unui mesaj scurt, pe teme familiare rostit clar si rar
MEM
2.2 orientarea si miscarea in spatiu in raport cu repere / directii precizate, folosind sintagme de tipul : in, pe, deasupra, dedesupt, langa, in
fata, in spatele, sus, jos, stanga, drepta, orizontal, vertical, oblic

OBIECTIVE OPERATIONALE
COGNITIVE
O1- sa decupeze dupa contur formele date
O2-sa se incadreze corect in suportul de lucru si in timpul de lucru
O3 sa aplice tehnici de lucru adecvate ( lipire , colorare , asamblare)
O4 Sa realizeze lucrarile propuse in mod original
O5 sa realizeze igienizarea spatiului de lucru dupa finalizarea lucrarii

AFECTIVE
O6 vor participa activ la activitatile clasei
O7 vor coopera in realizarea lucrarii
PSIHOMOTORII

O8- sa manuiasca corespunzator instrumentele de lucru


O9- sa mentina igiena la locul de munca

STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE conversatia, explicatia, demonstratia, observatia
RESURSE MATERIALE- coli colorate, sablon buchet de ghiocei, forme ovale decupate din hartie alba, lipici, creioane colorate, imagini cu
fundite pentru buchet , fluturasi, buburuze, foarfeca
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE TEMPORALE: 35 de minute pe categorie de activitate plus 10 minute activitate recreativa
RESURSE UMANE : 13 elevi
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa scolara pentru disciplina Arte vizuale si abilitati practice- clasa pregatitoare- MEN- 2013
2.Documentele profesorului pentru clasa pregatitoare, Editura Delta Cart Educational, 2015

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMEN
TUL
DIDACTIC

COMPETE
NTE
SPECIFIC
E

STRATEGII DIDACTICE
ARTE VIZUALE SI ABILITATI
PRACTICE
Continut stiintific

METODE
SI
PROCEDE
E

MIJLOACE
DE
INVATAMA
NT

FORME DE
ORGANIZA
RE

EVALUAR
E

1.Moment
organizato
ric

2.
Captarea
atentiei

Se aigura un cadru necesar bunei


desfasurari a orei de abilitati practice .
Se deschide si ultimul plic in care se gasete
o ghicitoare si un mesaj.

CLR 1.1

CLR 1.1
3.Anuntar
ea titlului
si a
obiectivel
or

4.
Dirijarea
invatarii

AVAP 1.1,
2.1, 2.3
CLR 1.1
MEM
2.2

Se citeste ghicitoarea si se descopera ca


este vorba despre ghiocel.
Sunt micut si frumusel/ Din zapada ies
nitel
Alb sunt cu tulpina verde / Bucuros
cine ma vede.
Se citeste mesajul: Zana Basmelor este
bucuroasa ca ati lucrat foarte bine pana
acum, dar va roaga sa pregatiti un cadou
pe care Scufita Rosie , ultimul personaj, sa
il duca bunicutei,

Conversati
a

Plicul cu
ultima
proba

Observare
a elevilor

Ghicitoare

Frontal
Conversati
a

Precizez subiectul lectiei si obiectivele


lectiei.
Astazi la ora de abilitati practice vom
realiza un buchet cu ghiocei pe care Scufita
Rosie il va oferi bunicutei
Introducerea in activitate se va face prin
intuirea materialului si a modelului.
Solicit elevilor sa numeasca materialele
primite
Elevii numesc materialele pe care le.au
primit
Demonstrarea si explicarea modului
de lucru.
Se prezinta modelul suport, dupa care
prezint si etapele de realizare ale lucrarii:
-asamblarea prin lipire a

Frontal

Observati
a,
conversati
a,
explicatia

Plic cu
sablon
buchet de
ghiocei,
sablon
petale
ghiocei.
Creioane
colorate,
hartie
colorata,
lipici

Observare
a elevilor

Aprecieri
verbale

buchetului ( anexa 1
- colorarea buchetului
- decorarea buchetului
Realizarea lucrarilor de catre elevi.
Elevii vor lucra individual si vor confectiona
buchetul de ghiocei- tablou.
Se efectueaza exercitii de incalzire a
muschilor mici ai mainilor:
Degetele rasfiram / Si apoi le adunam
Ploaia bate usor in geam/ Iar noi cantam la
pian.
Degetele-mi sunt petale/ se deschid ca si o
floare.

Activitate
individuala

Explicatia,
demonstra
tia

Auditie
Supraveghez modul in care lucreaza elevii
si ofer informatii suplimentare acolo unde
este nevoie.
5.Evaluare
a
lucrarilor
CLR 1.1
MM 2.1

Pe masura ce lucrarile sunt gata vor fi


afisate realizand astfel o mica expozitie.

6.activitat
e
recreativa

Frontal

Aprecieri
verbale

Frontal,

Aprecieri

Le cer elevilor sa lucreze cat mai corect si


estetic, respectand etapele de lucru
Se audiaza cantece : Iarna sa te duci cu
bine, Ghiocelul in timp ce elevii lucreaza.
Conversati
a,
observatia

Se face aprecierea tinand cont de


urmatoarele criterii: -respectarea etapelor
de lucru
- Gradul de finalizare al lucrarii
- Aspectul estetic
- Originalitate
Se descopera pe catedra o cutie surpriza

7.
Incheierea
activitatii

primita de la Zana Basmelor , se citeste


scrisoarea :
Ma bucur ca ati lucrat asa de frumos si
ca ati reusit sa salvati personajele din
cartea cu povesti. Deoarece trebuie sa
plecati acasa v-am trimis stimulente si
ceva dulce.
Va multumesc pentru ajutorul acordat si
abia astept sa ne mai vedem
A voastra Zana Basmelor

Se fac aprecieri globale si individuale , voi


imparti elevilor stimulente si bomboane.

individual
conversati
a
Diplome,
stimulente

verbale

S-ar putea să vă placă și