Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE NVMNT: Scoala Gimnaziala Nr.206


DATA:20.II.2013
CLASA:Pregatitoare Buburuzele
NVTOR: FIA IULIA
TEMA PROIECTULUI: Poveti la gura sobei
TIPUL ACTIVITII: consolidare/formare de priceperi i deprinderi
ARIA CURRICULARA: Arte i tehnologii
DISCIPLINA : Arte vizuale si lucru manual
TEMA ACTIVITII-tehnici simple de lucru cu hrtia(asamblare/lipire)
SUBIECTUL LECTIEI:Lebda
Competene generale:
Realizarea de creaii funcionale i/sau estetice folosind materiale i tehnici elementare diverse.
Competene specifice:
2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 s foloseasc corect instrumentele de lucru corespunztoare tehnicii propuse, pe baza
experienei anterioare i a modelului oferit, n vederea obinerii unei lucrri practice
O2.-s lipeasc corect n spaiul de lucru elementele compozi iei, respectnd etapele de lucru
prezentate;
O3 s evalueze/autoevalueze lucrrile pe baza criteriilor stabilite:

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia,demonstaia,exerciiul
FORMA DE ORGANIZARE: individual
MIJLOACE DE INVATAMANT: prile componente ale lebedei decupate, lipici, coli A4
colorate, plane model

DEMERS DIDACTIC
SECVENE
DIDACTICE

METODE I

Ob.
CONINUTUL INVATARII

PROCEDEE

EVALUARE

Se va organizeaz spaiul educativ i


climatul socio afectiv corespunztor
desfurrii in bune condiii a lectiei

conversaia;

Analiza
comportamentului
copiilor;

Se comunic copiilor faptul c ultima


sarcina in misiunea de a descura
povestile este aceea de a realiza,prin
asamblare, lebede.Din lucrarile
realizate vor fi alese cele mai frumoase
11 lebede ,care vor fi trimise in povestea
cu acelasi nume!Asfel,Eliza se va
reintalni cu fratiorii ei.

Conversatia;

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

Copiii vor fi anunai c vor realiza o


lucrare practica ,avand ca subiect
Lebada .Se vor enunta obiectivele pe
intelesul copiilor.

Explicatia;

Frontal/

Conversatia;

oral

4.Reactualizarea

Se vor reactualiza cunotinele cu


privire la instrumentele de lucru i
utilizarea corect a acestora.Se vor
enuna tehnicile de lucru invate si
modalitile de realizare a acestora.

explicaia ;

1.Moment
organizatoric

2. Captarea ateniei

cunotinelor

5. Intuirea
materialelor
didactice

Op.

Se vor intui materialele necesare


realizrii temei propuse.Se vor
distribui elementele compozitiei
decupate .Se va discuta despre
elementele componente ,facandu-se
raportarea acestora la partile

instructajul;

Explicatia;

frontal/
oral
Analizarea
comportamentului copiilor;

conversaia

Frontal/oral

conversaia;

frontal;

explicaia;

oral;

componenete ale unei lebede.


Se va explica i demonstra tehnica si
etapele de lucru de ctre invatatoare ; se
vor afisa plansele cu etapele de lucru.

6. Explicarea
i demonstrarea
tehnicilor de lucru
i a criteriilor de
evaluare

Frontal/oral;

Se vor enunta criteriile de evaluare:

explicaia ;

- lucrul ingrijit;

demonstraia ;

-folosirea tehnicilor de lucru propuse;

observaia ;

analizarea
comportamentului copiilor

-finalizarea lucrrilor;

6. Inclzirea
muchilor fini ai
minii

7.Desfurarea
activitii
propriu-zise-

O2

O3

dirijarea invrii

8. Evaluarea
O4

Se va realiza inclzirea muchilor fini ai


minii printr-un set de exerciii
specifice.Se vor executa jocurile
muzicale Micm degeelele si
Ploaia: , executand micrile sugerate
de text.

exerciiul;

Frontal/oral

explicaia;

observarea
micarilor
copiilor;

Se va dezvolta imaginaia copiilor.Se


va ura Spor la lucru! .In timp ce copiii
vor lucra , invatatoarea va trece pe la
mesele lor i le vor da
indicaiile
necesare .

demonstraia;

Se va organiza o expoziie cu lucrarile


realizate.Copiii vor evalua si autoevalua
lucrrile realizate, pe baza criteriilor de
evaluare prezentate:
-respectarea etapelor de lucru;
-finalizarea lucrrii;
-acurateea lucrrii;
Vor fi alese cele mai frumoase 11 lucrari
Toate lucarile vor fi expuse..

demonstraia;

explicaia;
observaia;

Individual/

exerciiul ;

practic

observaia ;

Practic\
Individual

conversaia
turul galeriei

apreciri pozitive

9. Incheierea
activiii

Se fac aprecieri pozitive globale i


individuale.

apreciri pozitive

ANEXA
MICAM DEGEELELE
JOC MUZICAL
Micm degeelele i batem plmuele(se mic degetele i se bat palmele),
Ale noastre degeele se transform-n psrele(se ridic minile,imitnd aripile),
Zburm sus i zburm jos(se imit zborul prin micarea minilor in sus si in jos),
i facem un cuib frumos (se strng palmele,imitnd un cuib),
Batem palmele uor..1,2,3,(..se bat palmele),
Batem pamele cu spor..1,2,3,..(se bat palmele),
Eu strng pumnii i-i desfac,(se strng i se deschid pumnii),
Degetelor fac pe plac..1,2,3(se mic degetele),
Micm degeelele i apoi le ndoim(se mic degetele, apoi se indoaie),
De lucru ne pregtim !
PLOAIA
JOC MUZICAL
Ploua usor!..s-auzim....
Cu varful degetelor masa usor lovim
Cad picaturi mari pe trotuare,
Lovim masa din ce in ce mai tare!
Dar dintr-o data ploaia s-a oprit,
Pe cer un curcubeu a rasarit.
Rotim bratele usor ,
Norii sa-i alungam!

S-ar putea să vă placă și