Sunteți pe pagina 1din 12

1

UNIVERSITATEA DIN ORADEA


FACULTATEA: TIINE SOCIO-UMANE
CATEDRA DE TIINE ALE EDUCAIEI

PROIECT DE LECIE
Specializarea: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar, An II

Propuntoare: Mirela DANA


NUMELE I
PRENUMELE
NOT SEMNTURA
nvtoare Prof. Cristina GRUIE

Prof. Metodist Prof. Andra PERE

DATA: 20.11.2013


ORADEA,
NOIEMBRIE, 2013
2

PROIECT DE LECIE

DATA: 20.11.2013
UNITATEA DE APLICAIE: COALA GENERAL, Nr. 11, Oradea
CLASA: a II-a E
INSTITUTOR/NVTOR: GRUIE CRISTINA
PROPUNTOR: DANA MIRELA ALINA
OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMN
SUBIECTUL: SEMNELE DE PUNCTUAIE. RECAPITULARE.
UNITATEA DE NVARE: N FAMILIE
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE
TIPUL LECIEI: DE RECAPITULARE I SISTEMATIZARE

OBIECTIVE CADRU :
OC1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
OC2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
OC3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea)
OC4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVE DE REFERIN :
OR.1.5. S manifeste interes fa de mesajul partenerului de dialog
OR.2.2. S pronune clar i corect enunuri
OR.3.1. S identifice elementele de baz ale organizrii textului n pagin
OR.3.3. S citeasc fluent, corect i expresiv un text cunoscut de mic ntindere
OR.4.5. S utilizeze convenii ale limbajului scris (semnul exclamrii, semnul ntrebrii,
linia de dialog, virgula, dou puncte)



3

OBIECTIV FUNDAMENTAL :
- Dezvoltarea deprinderii de a formula enunuri, corecte din punct de vedere fonetic,
lexical i gramatical

OBIECTIVE OPERAIONALE :
OO.1. S rezolve rebusul propus
OO.2. S citeasc corect, coerent i contient enunurile date;
OO.3. S sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun scris;
OO.4. S construiasc enunuri orale / scrise, la sfritul crora s foloseasc semnele de
punctuaie nvate;
OO.5. S pronune clar i corect, cu intonaia potrivit, enunuri date / construite de ctre
elevi;
OO.6. S completeze un text cu semnele de punctuaie potrivite;
OO.7. S respecte ortografia i punctuaia n enunuri proprii.

STRATEGII DIDACTICE :
1. Resurse procedurale : Conversaia, Explicaia, Exerciiul, Problematizarea, Observaia
2. Resurse materiale : Plane, Fie de lucru
3. Resurse umane : elevii
4. Resurse de timp : 50 minute
5. Forme de organizare : frontal, individual
6. Forme de evaluare : oral, scris

Bibliografie :
1. Marcela Pene, Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a II-a, Editura ANA,
Bucureti, 2000
2. Curriculum Naional, Programe colare pentru nvmntul primar, clasa a II-a
4

DESFURAREA ACTIVITII


MOMENTELE
LECIEI


OO
DEMERSUL DIDACTIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITATEA
NVTOAREI
ACTIVITATEA
ELEVILOR
Durata Mijloace
didactice
Metode i
procedee
Forma de
organizare


1.Moment
organizatoric



Se creaz condiiile optime
pentru desfurarea leciei:
pregtirea materialului
didactic necesar, stabilirea
linitii, ndrumarea elevilor
n activitatea de pregtire,
mprirea fielor de lucru.


Pregtesc
instrumentele de
scris.



1



Fie de
lucru



Conver-
saia



Frontal


2. Pregtirea
psihologic









OO1

Ora ncepe cu rezolvarea
unui rebus, pentru a li se
reaminti elevilor noiunile
elementare ale acestui
capitol (plan, anexa 1).
- Astzi vom recapitula,
mpreun, toate semnele de
punctuaie nvate.
Pentru nceput, vom ncerca
s desluim cuvntul secret



Ascult indicaiile
oferite.






Particip activ la
rezolvarea
rebusului.








5








Plan








Conver-
saia,
Exerciiul








Frontal









Oral
5

pe care acest rebus ni-l
ascunde.
Trebuie s fii activi i s
rezolvm mpreun rebusul.





3. Reamintirea
temei i a
planului

Se reamintete elevilor ceea
ce se va recapitula, pe ntreg
parcursul orei (semnele de
punctuaie: punctul, virgula,
dou puncte, linia de dialog,
semnul ntrebrii, semnul
exclamrii).
Se prezint fia de lucru,
dup care se va lucru
ntreaga or (anexa2).
- Acum, c ne-am amintit ce
semne de punctuaie ai
nvat, vom rezolva
exerciiile propuse pe fia de
lucru.
Le vom rezolva mpreun,
pe rnd, iar ultimul
exerciiu l vei rezolva
singuri.







Ascult cu atenie
ceea ce se
prezint.

















4







Fia de
lucru






Conver-
saia,
explicaia







Frontal










4. Recapitularea
i sistematizarea
cunotinelor


OO2
OO3
OO4
OO5
OO6
OO7


Se rezolv exerciiile de pe
fia de lucru, mpreun.

Ultimul exerciiu, se va
rezolva independent.
Se verific corectitudinea
realizrii ultimului exerciiu.


Elevii particip
activ la rezolvarea
exerciiilor, att la
clas, ct i
individual.



35


Fia de
lucru

Conver-
saia,
Explicaia,
Exerciiul.


Frontal,
Individual

Oral,



Scris

6



5. Evaluare /
Aprecieri -
Criterii

Se apreciaz modul n care
au lucrat elevii att la clas,
ct i individual.
Se ofer anumite aprecieri,
referitoare la ritmul de lucru
al acestora, dar nu se
neglijeaz nici sugestiile
pentru mbuntirea
activitii elevilor, la aceast
unitate de nvare (dac e
necesar).

Se ascult cu
atenie de ctre
elevi, ceea ce se
comunic.



2





Conver-
saia



Frontal






6. Indicaii
pentru studiul
individual

Se ofer indicaiile de
cuviin pentru ntreaga
clasei, ceea ce mai trebuie s
aprofundeze, pentru a putea
obine rezultate excelente la
evaluarea final a acestui
capitol.



Elevii ascult cu
atenie indicaiile.


2







7. Incheierea
leciei

Se mulumete pentru
participarea activ la or i
se ncurajeaz meninerea
acestui ritm activ pe ntreaga
durat a colarizrii.


Elevii sunt ateni
la sfaturi.


1




Conver-
saia


Frontal




7

Anexa 1

REBUS
Completai rebusul urmtor i aflai cuvntul ascuns !













1. Propoziia este alctuit din ..
2. La sfritul propoziiei care exprim: o urare, o strigare, o mirare, un ndemn se pune
semnul
3. Propoziia: nva! exprim un
4. Primul cuvnt din propoziie se scrie cu liter
5. La sfritul propoziiei care transmite o informaie se pune .
6. Se folosete ntre cuvintele unei enumerri .........
7. La sfritul propoziiei prin care cerem o informaie se pune semnul .
8. Linia de .. arat nceputul vorbirii directe a fiecrei persoane care ia parte
la convorbire.
9. Propoziia: - Mihai, vino la mas! este o

























8

Anexa 2
Nume : Data :
Prenume : ..
Clasa :
FI DE LUCRU

1. Completeaz textele urmtoare cu semnele de punctuaie care lipsesc:

a) Doamna a avut o idee A spus
Haidei s facem o expoziie
Mitic a ntrebat nedumerit
Ce fel de expoziie

b)Ionel l ntreab pe Mircea:

- i-ai scris temele
- Nu
- De ce
- Am fost bolnav
- Vrei s te ajut
- i mulumesc Le rezolv singur
c) Anica sora mai mare a Deliei s-a ntors din excursie
A nceput s povesteasc despre cum a fost vremea ce a vizitat acolo i pe ce a
cheltuit banii



9

2. Pune linia de dialog la locul cuvenit, iar n caseta alturat scrie care sunt
personajele ce iau parte la convorbire:
Cine este acela care-a cutezat s calce hotarele
mele i s intre n casa mea? ntreb zmeul.
Eu sunt, zise Prslea.

mi pare bine c te gsesc nalt i frumoas,
urm Lizuca. Noi ne ducem la bunicua i la bunicul.
Foarte bine, aprob floarea-soarelui.

Cine-i acolo?
Nepoica dumitale, Scufia-Roie, rspunse
Lupul, prefcndu-i glasul. i aduc o plcint i o
ulcic cu unt trimise de micua.

3. Scrie pe liniile alturate ce exprim fiecare din propoziiile de mai jos:
- Bun seara, copii! ___________________
- Maria, vino la mine! ___________________
- Ce curat este camera ta! ___________________
- Nu v jucai cu focul! ___________________

4. n propoziia : La Zoo am vzut lei uri girafe i ponei lipsesc
urmtoarele semne de punctuaie:
o punctul, dou puncte;
o punctul, virgula, dou puncte;
o virgula, punctul












10

5. Alctuiete cte o propoziie cu cuvntul soare care s exprime , pe rnd:

- o ntrebare :

_________________________________________________________________

- o mirare :

_________________________________________________________________



6. Ordonai cuvintele pentru a obine propoziii la sfritul crora s punei :
semnul exclamrii sau semnul ntrebrii:
noastr, se, ara, cum, numete;
______________________________________________
minunat, avem, natur, ce;
______________________________________________








11

MUNC INDEPENDENT

7. Scrie cte o propoziie pentru fiecare semn de punctuaie nvat:
. ________________________________________________________________
? ________________________________________________________________
! ________________________________________________________________
, ________________________________________________________________
- ________________________________________________________________
: _____________________________________________________________________









12


Anexa 3
Nume : Data :
Prenume : ..
Clasa :


FI DE LUCRU


1. Alctuiete un scurt text cu titlul Toamna. (5-6 rnduri)

_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și