Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA. 30.10.2019
CLASA: a-VI-a B
UNITATEA ȘCOLARĂ: Colegiul Național ”Emanuil Gojdu” Oradea
PROFESOR COORDONATOR: Maricica Petrila
PRACTICANT: Nistor Irina Denisa
OBIECTUL : Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Modele și antimodele
SUBIECTUL LECȚIEI: Textul narativ
TIPUL LECȚIEI: Asimilare de noi cunoștințe

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia; explicaţia; demonstrația ; exerciţiul; problematizarea; jocul didactic, metoda ciorchinelui.
Material didactic: tablă, caiete, manual, foi colorate, foi A3, videoproiector, laptop, markere colorate
Forme de organizare a clasei: frontală, individuală, pe grupe

Obiective operationale:
- să definească textul narativ
- să enumere elementele textului narativ
- să citească textul fluent și cursiv, respectând intonația impusă de semnele de punctuație
- să alcătuiască enunțuri folosind cuvinte polisemnatice date
- să ofere sinonime grupurilor de cuvinte date
- să identifice în text imaginile vizuale și auditive
- să precizeze trăsăturile morale ale personajelor
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse procedurale Evaluare

Metode Mijloace Forme de


organizare
Este organizat contextul
1. Moment educativ, astfel încât demersul Elevii pregătesc caietele și
organizatoric didactic să atingă un grad înalt de textele suport. Conversația Frontală
eficiență, se asigură liniștea în
clasă, se pregătesc materialele
necesare desfășurării activității.
Se notează absenții.

2.Verificarea Se verifică tema de casă cantitativ Elevii prezintă tema. Conversația Caiete Frontală Aprecieri
temei și calitativ. Explicația verbale

Observații
3.Captarea Se va realiza printr-un joc de rol. Interpretează textul suport cu Conversația Manual Frontală sistematice
atenției Textul suport : Scrisoarea a III a ajutorul unui coleg/ unei colege. Explicația În perechi Aprecieri
Demonstrația verbale

4.Anunțarea Profesorul anunță și notează pe Elevii notează titlul în caiete


subiectului lecției tablă titlul lecției noi – Textul Conversația Tabla Frontală
și enunțarea narativ. Caietul
obiectivelor

5.Dirijarea Profesorul scrie pe tablă definiția


învățării textului narativ. Copiii își readuc aminte definiția
”Textul narativ literar este textul textului narativ. Frontală
în versuri sau în proză, în care Notează în caiete definiția.
gândurile, ideile și sentimentele Conversația Aprecieri
autorului sunt transmise în mod Individuală verbale
indirect, prin intermediul acțiunii
și al personajelor, iar modul de
expunere predominant este
narațiunea.
Profesorul le spune elevilor că
fragmentul din manual face parte
din opera ”Scrisoarea a III-a ” și
că este un text literar în versuri.
Foi colorate
Pe mijlocul tablei profesorul scrie
: ”Elemente ale textului narativ” Caiet
Aprecieri
Profesorul le arată elevilor patru Elevii citesc ce scrie pe coala verbale
coli a patru de culori diferite.Pe extrasă iar apoi cu ajutorul unui Conversația Tablă
fiecare coală este scris un element magnet vor atașa colile cu
specific textului narativ.( elementele textului narativ pe
naratorul, subiectul, personajele, tablă, formându-se astfel un
timpul și spațiul) ciorchine. Frontală
Profesorul numește 4
elevi.Fiecare elev din cei 4 va Se discută despre narator, Explicația
extrage o coală. personaje, timp și spațiu. Observarea
sistematică

Se discută despre tema textului.


Tema textului(poemului) este
demascarea falsului patriotism al
contemporanilor în contrast cu
vitejia ostașilor români tecuți.
Manual
Profesorul propune rezolvarea Elevii alcătuiesc oral enunțuri Frontală
orală a unor exerciții din manual. folosind cuvintele polisemnatice:
(exercițiul 1, 2) a se închina, bătrân, cavaler,
ridică.

Elevii oferă câte un sinonim


fiecărui grup de cuvinte prezent
în manual.
Profesorul proiectează pe tablă
continuarea textului suport din Tablă Observarea
manual. sistematică
Se citește fragmentul proiectat pe
tablă.

Profesorul împarte elevii în trei


grupe. Videoproiector
Fiecare grupă primește o foaie de Pe grupe
format A3 și carioci colorate. Fiecare grupă desemnează un Conversația
Prima grupă trebuie să noteze responsabil care va scrie ideile pe
trăsăturile morale a celor două foaia primită. Explicația
personaje: Baiazid și Mircea cel
Bătrân.

A doua grupă trebuie să identifice Aprecieri


în textul proiectat imaginile În final, după ce toate cele trei verbale
vizuale iar apoi să le transpună pe grupe și-au îndeplinit sarcinile,
foaia primită. aceștia vor desemna un Exercițiul Foi A3
responsabil care va veni în fața Carioci
A treia grupă trebuie să clasei și va prezenta ceea ce au
identifice în textul proiectat pregătit.
imaginile auditive iar apoi să le
transpună pe foaia primită.

6.Obținerea Profesorul propune discutarea Elevii trebuie să identifice Conversația Manual Frontală Aprecieri
performanței exercițiului 4 din manual . atitudintea emițătorului verbale
ajutându-se de anumite enunțuri
prezente în textul suport.
7.Asigurarea Profesorul le cere elevilor să Conversația
feed-back-ului precizeze elementele textului Aprecieri
narativ, modul de expunere verbale
predominant în textul narativ
”Scrisoarea a III a” și personajele
prezente.

8. Aprecieri finale Profesorul face aprecieri generale


și individuale, pozitive și
negative. Conversația Frontal Aprecieri
verbale
SCHEMA TABLEI

Textul narativ literar este textul în versuri sau în proză, în care gândurile, ideile și sentimentele autorului
sunt transmise în mod indirect, prin intermediul acțiunii și al personajelor, iar modul de expunere predominant
este narațiunea

Elementele textului narativ

-naratorul
-subiectul
personajele
-timpul și spațiul
Şi abia plecă bătrânul... Ce mai freamăt, ce mai zbucium!
Codrul clocoti de zgomot şi de arme şi de bucium,
Iar la poala lui cea verde mii de capete pletoase,
Mii de coifuri lucitoare ies din umbra-ntunecoasă;
Călăreţii umplu câmpul şi roiesc după un semn
Şi în caii lor sălbatici bat cu scările de lemn,
Pe copite iau în fugă faţa negrului pământ,
Lănci scânteie lungi în soare, arcuri se întind în vânt,
Şi ca nouri de aramă şi ca ropotul de grindeni,
Orizontu-ntunecându-l, vin săgeţi de pretutindeni,
Vâjâind ca vijelia şi ca plesnetul de ploaie...
Urlă câmpul şi de tropot şi de strigăt de bătaie.
În zadar striga-mpăratul ca şi leul în turbare,
Umbra morţii se întinde tot mai mare şi mai mare;
În zadar flamura verde o ridică înspre oaste,
Căci cuprinsă-i de pieire şi în faţă şi în coaste,
Căci se clatină rărite şiruri lungi de bătălie;
Cad asabii ca şi pâlcuri risipite pe câmpie,
În genunchi cădeau pedestri, colo caii se răstoarnă,
Când săgeţile în valuri, care şuieră, se toarnă
Şi, lovind în faţă, -n spate, ca şi crivăţul şi gerul,
Pe pământ lor li se pare că se năruie tot cerul...
Mircea însuşi mână-n luptă vijelia-ngrozitoare,

Şi abia plecă bătrânul... Ce mai freamăt, ce mai zbucium!


Codrul clocoti de zgomot şi de arme şi de bucium,
Iar la poala lui cea verde mii de capete pletoase,
Mii de coifuri lucitoare ies din umbra-ntunecoasă;
Călăreţii umplu câmpul şi roiesc după un semn
Şi în caii lor sălbatici bat cu scările de lemn,
Pe copite iau în fugă faţa negrului pământ,
Lănci scânteie lungi în soare, arcuri se întind în vânt,
Şi ca nouri de aramă şi ca ropotul de grindeni,
Orizontu-ntunecându-l, vin săgeţi de pretutindeni,
Vâjâind ca vijelia şi ca plesnetul de ploaie...
Urlă câmpul şi de tropot şi de strigăt de bătaie.
https://Versuri.ro/w/h617
În zadar striga-mpăratul ca şi leul în turbare,
Umbra morţii se întinde tot mai mare şi mai mare;
În zadar flamura verde o ridică înspre oaste,
Căci cuprinsă-i de pieire şi în faţă şi în coaste,
Căci se clatină rărite şiruri lungi de bătălie;
Cad asabii ca şi pâlcuri risipite pe câmpie,
În genunchi cădeau pedestri, colo caii se răstoarnă,
Când săgeţile în valuri, care şuieră, se toarnă
Şi, lovind în faţă, -n spate, ca şi crivăţul şi gerul,
Pe pământ lor li se pare că se năruie tot cerul...
Mircea însuşi mână-n luptă vijelia-ngrozitoare,

Şi abia plecă bătrânul... Ce mai freamăt, ce mai zbucium!


Codrul clocoti de zgomot şi de arme şi de bucium,
Iar la poala lui cea verde mii de capete pletoase,
Mii de coifuri lucitoare ies din umbra-ntunecoasă;
Călăreţii umplu câmpul şi roiesc după un semn
Şi în caii lor sălbatici bat cu scările de lemn,
Pe copite iau în fugă faţa negrului pământ,
Lănci scânteie lungi în soare, arcuri se întind în vânt,
Şi ca nouri de aramă şi ca ropotul de grindeni,
Orizontu-ntunecându-l, vin săgeţi de pretutindeni,
Vâjâind ca vijelia şi ca plesnetul de ploaie...
Urlă câmpul şi de tropot şi de strigăt de bătaie.
https://Versuri.ro/w/h617
În zadar striga-mpăratul ca şi leul în turbare,
Umbra morţii se întinde tot mai mare şi mai mare;
În zadar flamura verde o ridică înspre oaste,
Căci cuprinsă-i de pieire şi în faţă şi în coaste,
Căci se clatină rărite şiruri lungi de bătălie;
Cad asabii ca şi pâlcuri risipite pe câmpie,
În genunchi cădeau pedestri, colo caii se răstoarnă,
Când săgeţile în valuri, care şuieră, se toarnă
Şi, lovind în faţă, -n spate, ca şi crivăţul şi gerul,
Pe pământ lor li se pare că se năruie tot cerul...
Mircea însuşi mână-n luptă vijelia-ngrozitoare,

S-ar putea să vă placă și