Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: DINU GEORGIANA ARGENTINA

DATA: 23.05.2021

CLASA: a VI-a

DISCIPLINA: Limba și literatura română

SUBIECTUL: Pronumele personal

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

Cunoaşterea de către elevi a pronumelui personal, a funcţiei lui în vorbire, în vederea construirii corecte în exprimarea orală şi scrisă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să enumere părţile de vorbire învăţate;

O2: să identifice pronumele personale într-un text dat.


O3: să identifice categoriile gramaticale ale pronumelor personale;
O4: să alcătuiască propoziţii cu formele neaccentuate ale pronumelor învăţate;
O5: să stabilească funcţiile sintactice ale pronumelor;
TIPUL LECȚIEI: mixtă

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1) METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, învăţarea prin descoperire;
2) MIJLOACE DIDACTICE: manualul, tablă, cretă, fișe.

3) FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

Limba şi literatura română – manual clasa a VI-a, Ed. All, Limba română.

Emanuela Ilie, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Polirom.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

NR. SECVENȚELE OBI CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Strategia didactică


CRT. ACTIVITĂȚII E- EVALUARE
Metode și Mijloace Forme/
DIDACTICE CTI
procedee didactice Moduri
-VE
de
organizar
ea
învăţării

1. MOMENT Elevii vor pregăti materialele necesare Conversația Manuale, Frontal


ORGANIZAT desfășurării lecției: manuale, caiete de scriere, caiete de Capacitatea
ORIC instrumente de scris. scriere, elevilor de a se
instrument organiza.
e de scris
2. VERIFICARE O1 - Vom verifica tema selectiv tema. Conversația Caiete Frontal Observarea
A TEMEI ȘI A - Verific cunoştinţele anterioare despre părţile sistematică a
CONȚINUTU de vorbire(verb si substantiv)prin diferite elevilor.
RILOR întrebări:
ANTERIOAR
E - Ce părţi de vorbire am studiat anul acesta?
- Definiţi verbul.
.
- Care sunt modurile personale?
- Care sunt modurile nepersonale?
- Ce caracteristici are fiecare mod ?
- Definiţi substantivul.
- De câte feluri este substantivul?
- Câte cazuri are limba română?

3. PREZENTAR
EA, - Elevii își notează în caiete titlul lecției scris
EXPLICAREA pe tablă. Conversația Caiete Frontal Capacitatea
, O3 - Voi anunța conținuturile lecției. elevilor de a
VALORIZAR Astăzi vom învăţa o nouă parte de vorbire: asimila noi
EA NOILOR Pronumele. conţinuturi.
CONȚINUTU PRONUMELE
RI
a) Anunțar I. Definiţie: partea de vorbire flexibilă care
ea ţine locul unui substantiv. Explicaţia Manual
subiectu II. Clasificare Caiete
lui și
obiectiv A. Pronumele personal şi de politeţe
elor B. Pronumele posesiv Conversația
b) Introdu C. Pronumele demonstrativ euristică Frontal
cere în Obs. Pronumele posesiv şi Pronumele
tema demonstrativ pot deveni adjective pronominal.
nouă Explicația Tablă
c) Dirijare A. PRONUMELE PERSONAL
a I. Definiţie: Pronumele personal indica Capacitatea
învățării elevilor de a
diferite persoane care participa la actul
temei asimila noi
comunicării.
noi conţinuturi.
II. Categorii gramaticale
d) Fixarea
conținut 1. Persoana:
ului nou
a) I: eu, noi
b) a II-a: tu, voi Foi de flip-
chart
c) a III-a: el, ea, ei, ele Manualul
2. Număr
a) singular: eu, tu, el, ea
b) plural: noi, voi, ei, ele
3. Gen: doar la persoana a III-a
III. Declinarea

O4 - Cer elevilor să alcătuiască propoziţii cu Conversația, Caietul Pe grupe


forme neaccentuate ale pronumelui personal. exercițiul,
explicația Tabla
IV. Funcţii sintactice
Evaluarea
1. Subiect . capacităţii
elevilor de a
2. Nume predicativ. alcătui
3. Atribut pronominal. propoziţii cu
formele
4. Complement circumstanţial de loc . neaccentuate
5. Complement circumstanţial de timp. al pronumelui
personal.
6. Complement circumstanţial de mod
O5
7. Complement indirect.
- Alcătuiesc propoziţii cu pronumele Conversaţia, Caietul Individual
personale la diferite funcţii sintactice; exerciţiul,
Tabla
explicaţia
Evaluarea
capacităţii
elevilor de a
alcătui
propoziţii cu
pronumele
personale la
diferite funcţii
sintactice.
4. EVALUARE Ce parte de vorbire am învăţat astăzi? Individual Evaluarea
Conversația Frontal capacității de
Pentru realizarea feed-back-ului, elevii au pe a exprima
fisa nr .1,un text cu propoziţii eliptice, unde opinii
vor trebui să completeze cu forma corectă. personale.
După ce elevii rezolva sarcina se verifica oral Evaluarea
dacă au completat corect şi dacă recunosc capacității de a
pronumele din text. valorifica
informații din
contexte
literare.
5. ÎNCHEIEREA Tema pentru acasă: Alcătuiţi o compunere de Explicația Frontal
ACTIVITĂȚII cel puţin 15 rânduri cu tema: Cea mai de preţ
(TEMA comoară.
PENTRU
ACASĂ) În cadrul compunerii încercaţi să folosiţi cât
mai multe pronume personale.

1. Completează spaţiile cu una din formele: la, l-a, într-o, intr-un, iau, i-au ,nea, ne-a.

Unchiul meu, . . . Toader, are o casa de vacanţă . . . munte……….zi………chemat…….el. Fiul său………sfătuit sa adune toţi
nepoţii. Era minunat!
In spatele casei,………..desiş, se afla un zmeuriş. Unchiul ……….avertizat că vin urşii să se înfrupte. Ceilalţi nu……luat in seama
vorbele dar eu ştiam adevărul. Pe înserat, când voiam să………mingea din spatele casei, am văzut umbrele ieşind din pădure,
înfulecând de zor.

S-ar putea să vă placă și