Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data:
Unitatea:
Clasa: a IV- a
Învăţătoare:
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Oameni, timpuri şi locuri
Subiectul: Ne-amintim de Mihai Eminescu
Substantivul- exerciţii recapitulative
Tipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor;
Obiective fundamentale:
 Fixarea cunoştinţelor referitoare la substantiv, ca parte de vorbire;
 Consolidarea capacităţii de a sesiza structurile gramaticale în fluxul vorbirii;
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
Obiective operaţionale:
 cognitive:
O1-să prezinte corespunzător montajul literar pregătit în amintirea lui Mihai Eminescu;
O2- să completeze substantivele cu vocale şi consoane corespunzătoare;
O3-să decidă corect ce denumesc substantivele date;
O4-să stabilescă felul, numărul şi genul substantivelor prin exerciţii corespunzătoare;
O5-să găsească opusul substantivelor;
O6-să integreze în enunţuri proprii substantivele date.
 afective
O7- să participe cu interes la lecţie;
O8- să- şi dezvolte iniţiativa comunicativă, curajul de a interveni în actul comunicării şi
spiritul de cooperare, în condiţiile desfăşurării activităţii pe echipe.

 psiho-motorii:
O9-să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul lecţiei.
Elemente de strategie didactică:
 Resurse procedurale: prezentarea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, munca
în echipă, jocul didactic, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor.
 Resurse materiale: planşă didactică-Substantivul- sistematizare (ciorchinele), fişe de
lucru, cartonaşe cu cuvinte şi ilustraţii, imagini reprezentând portrete, instrumente de scris,
coşuleţe colorate
 Forme de organizare: frontal, individual, în echipă, pe grupe;
 MODALITĂŢI DE EVALUARE: : observarea sistematică, probă scrisă, probă orală,
evaluare de către colegi.
Durata: 50 de minute
Material bibliografic:
 Rusu, Peştean, Szabó, Cristea, Liscan, Limba şi literatura română pentru minorităţi, clasa a IV-a,
Editura Dacia 2006
 Programa şcolară pentru clasa a IV- a, 2004-2005
 Iordăchescu, C. – Exerciţii de limba română pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Piteşti, 1998
 Curriculum Naţional- Programa şcolară pentru clasa a IV-a ;
 www.wikipedia.ro
 www.didactic.ro
 Mihai Eminescu:Poezii
Ob
Nr. . Conţinutul informaţional şi Elemente de strategie
crt. Secvenţele Op Evaluare
. demersul didactic didactică
instruirii

Metode şi Material Forme de


Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor procedee didactic organizare

1. Moment O7 Asigur condiţiile necesare Se pregătesc pentru conversaţia frontal


organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţie.
lecţiei. Organizez colectivul de
elevi în 3 grupe.

2. Captarea atenţiei O2 Cer elevilor să Completează


completeze cuvintele lacunare cuvintele, stabilesc ce observaţia cartonaşe cu
lipite pe tablă cu consoane sau parte de vorbire sunt şi substantive
O3 vocale potrivite. ce denumesc. conversaţia lacunare
_ I_AI E_I_E_ _U frontal
_A_EA _EA_ _Ă
exerciţiul frontal
E_I_ _Â_ _EA_U
CL_J – N_P_C_
M_NT_L_ C_ _HL_ _

Scoatem în evidenţă
numele lui Mihai Eminescu,
deoarece acum câteva zile ne-
am amintit de ziua lui de
naştere.

3. Anunţarea temei Voi anunta elevilor titlul Ascultă cu atenţie.


şi a obiectivelor lecţiei şi obiectivele urmărite. Se pregătesc să conversaţia
prezinte montajul imagini,
O1 literar. portrete frontal evaluare orală
O7 ( Vezi montajul de prezentarea
la anexa 1.)
Prezintă date
biografice despre
autor, recită poezii.

4. Dirijarea învăţării o Cer elevilor să identifice conversaţia


din care dintre poeziile Recită fragmentul
recitate am extras corespunzător din cartonaşe cu observarea
substantivele: viscol, poezie, spunând şi cuvinte frontal şi sistematică
băiat, cuiburi, bucurie, titlul. individual
lebădă. observaţia
Observăm, recapitulăm ce Observă,
poate denumi substantivul recapitulează.
privind ciorchinele
completată ora anterioară. metoda planşa-
O3 ( vezi ciorchinele de la ciorchinelui ciorchinele
anexa 2) Pe parcursul jocului
pe rând fiecare elev
citeşte substantivul de
Dirijez jocul didactic cerc în pe cartonaş şi spune ce
cerc . denumeşte. Elevul evaluare de
pereche corectează jocul didactic către colegi
dacă e cazul.

Recapitulăm cum se
○Rog elevii să dea nume numără substantivele metoda
O4 fiecărei grupe. Împart echipelor după gen, apoi elevii ciorchinelui
câte 8 cartoane cu imagini şi grupează imaginile în
cer să le grupeze după genul trei coşuleţe:
substantivului descoperit. roşu- gen fem. în echipă
albastru- gen masc. cartonaşe cu
roşu-albastru- gen exerciţiul imagini
O7 Ajut elevii, dacă e nevoie. neutru
O8 Din fiecare grupă coşuleţe în 3
un elev prezintă jocul didactic culori
rezultatul muncii. pe echipe individual
Colegii corectează
evaluare de
Corectez eventualele greşeli. dacă e nevoie.
către colegi
5. Asigurarea Împart fiecărei echipe câte o Îndeplinesc sarcina
retenţiei şi fişă de lucru. Observăm că are primită:
transferului O4 câte patru exerciţii în cadrane - grupează individual
O5 separate. Explic sarcinile de substantivele după conversaţia
O6 lucru: fiecare cadran e felul lor;
O7 completat de alt elev, dar pot - găsesc antonimul explicaţia în echipă
O9 discuta, rezolva împreună. cuvântului dat, fişe de lucru
( vezi fişa de lucru- anexa 3) alcătuiesc propoziţii;
-aleg varianta exerciţiul
corectă a
substantivului; metoda
- analizează cadranelor
substantivele,
completând un tabel

Verifică, frontal
Verificăm frontal fişa de
corectează.
lucru, apoi le adun să verific
frontal
amănunţit.

6. Evaluare
Ascultă concluziile, conversaţia manualul
a) Fac aprecierea activităţii
observaţiile, frontal frontal
elevilor. recomandările făcute
b.) Evidenţiez echipa care a de învăţător.
lucrat cel mai bine.
c.) Dau tema pentru acasă. Notează tema.
anexa 1
Mihai Eminescu
Mihai Eminescu este cel mai cunoscut poet român. S-a născut la 15 ianuarie1850 în Ipoteşti, judeţul Botoşani. El a fost al şaptelea din cei unsprezece copii
a familiei Eminovici.
Şi-a petrecut copilăria la Ipoteşti şi Botoşani alături de fraţi, surori, părinţi: tatăl, Gheorghe Eminovici, mama, Raluca Juraşcu. Evocă aceşti ani plini de
bucurii în multe poezii.
Fiind băiet păduri cutreieram
Şi mă culcam ades lângă izvor,
Iar braţul drept sub cap eu mi-l puneam
S-aud cum apa sună-ncetişor:
Un freamăt lin trecea din ram în ram
Şi un miros venea adormitor.
Astfel ades eu nopţi întregi am mas,
Blând îngânat de-al valurilor glas.
( Fiind băiet păduri cutreieram- fragment )

Codrule, codruţule,
Ce mai faci, drăguţule,
Că de când nu ne-am văzut
Multă vreme au trecut
şi de când m-am depărtat,
Multă lume am umblat.

- Ia, eu fac ce fac de mult,


Iarna viscolu-l ascult,
Crengile-mi rupându-le,
Apele-astupându-le,
Troienind cărările
şi gonind cântarile;
şi mai fac ce fac de mult,
Vara doina mi-o ascult
Pe cărarea spre izvor
Ce le-am dat-o tuturor,
Umplându-şi cofeile,
Mi-o cântă femeile.

- Codrule cu râuri line,


Vreme trece, vreme vine,
Tu din tânăr precum eşti
Tot mereu întinereşti.
( Revedere- fragment)
Urmează şcoala primară şi gimnaziul la Cernăuţi. La 16 ani apare prima lui poezie,
„ La mormântul lui Aron Pumnul”, aducând un ultim omagiu profesorului său de limba română.
În anii următori studiază filozofia şi dreptul la Viena şi Berlin.
Reîntorcându-se în ţară se împrieteneşte cu Ion Creangă. Continuă să publice poezii şi proză.
Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?
Braţele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ţi mare, mare viitor!
..................................................
Fiii tăi trăiască numai în frăţie
Ca a nopţii stele, ca a zilei zori,
Viaţa în vecie, glorii, bucurie,
Arme cu tărie, suflet românesc,
Vis de vitejie, fală şi mândrie,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc!
( Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie – fragment)
Se îmbolnăveşte grav la începutul anului 1889, e internat într-un sanatoriu din Bucureşti. Acolo moare pe data de 15 iunie 1889. E înmormântat în
cimitorul Bellu.
Somnoroase păsărele
Pe la cuiburi se adună,
Se ascund în rămurele -
Noapte bună!

Doar izvoarele suspină,


Pe când codrul negru tace;
Dorm şi florile-n grădină -
Dormi în pace!

Trece lebăda pe ape


Între trestii să se culce -
Fie-ţi îngerii aproape,
Somnul dulce!

Peste-a nopţii feerie


Se ridică mândra lună,
Totu-i vis şi armonie -
Noapte bună!
( Somnoroare păsărele)
anexa 3
SUBSTANTIVUL- exerciţii

1. Grupează următoarele substantive după felul lor: 2. Găseşte opusul următoarelor substantive ! Alcătuieşte
calculator, albină, învăţător, Irina, fulgi, 8 Martie, ursul, propoziţii cu 2 dintre ele!
Vrâncioaia, frunze, Someş, Rex lumină- .................... prieten- .................
 substantive comune : bunătate- ................... băutură-....................
..............................................................................................
 substantive proprii: .....................................................................................
............................................................................................. ....................................................................................

4.Subliniază din text 4 substantive, completează tabelul !


3. Încercuieşte varianta corectă! Rodica, ridicând stiloul de pe foaia caietului, zise :
- Bine că-i ultima pagină !
gând / gînd conpot / compot Fetiţa, fără să privească spre Miorlau, începe să scrie lecţiile.
bonboană / bomboană egzamen/examen substantivul felul numărul genul
poet / poiet cioban / ceoban
accident / acident rucsac / ruxac

S-ar putea să vă placă și