Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATEA INTEGRATĂ

DATA: 14.11.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.N. „Scufița Roșie” Fălticeni
PROPUNĂTOR: Prof. Grădinaru-Dinu Georgiana Argentina
NIVELUL/GRUPA: Nivelul II/ Grupa mare, „Albinuțelor”
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Toamna cea bogată”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Toamna și viețuitoarele”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrată
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ,,Toamna în pădure”
ELEMENTELE ACTIVITĂȚII:
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
DLC -,,Vulpoiul Roșcovanu” – povestea educatoarei
DEC - ,,În pădure” – desen liber
DOS - ,,Vulpoiul” – lipire

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Dezvoltarea sferei cognitive și sociale ale preșcolarilor (în ceea ce privește cunoștințele acestora referitoare la animalele din pădure) prin
intermediul activităților organizate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 să verbalizeze acţiunea efectuată;


 să își amintească animalele ce trăiesc pădure;
 să audieze cu atenție povestea;
 să recunoască materialele puse la dispoziţie;
 să folosească corect instrumentele de lucru;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, audiția.
Resurse materiale: computer, planșe, fișe de lucru, instrumente de scris, instrumente practice, cărți, hârtie creponată.
Forme de organizare: pe grupe, frontal.
Durată: 45 de minute
Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie, 2019.


 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019.
 METODOLOGIA de aplicare a planului de învăţământ pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 şi 6/7 ani.
 Răileanu, Daniela, C. Vieriu, A. Iuliana, V. Dorina, Proiectarea pas cu pas, Editura Diamant, Argeş, 2019.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Activitatea începe prin a pune câteva întrebări legate de personajul Vulpoi. Personajul Vulpoi se află în grupa noastră și vrea să ne transmită
ceva, ceva ce doar lui i se poate întâmpla. El ar dori să știe mai întâi, ce părere aveți voi despre vulpi? Nu-i așa că sunt cele mai frumoase animale
ale pădurii? Din acest moment copii sunt antrenați într- o conversație despre animale, împărtâșind păreri și opinii. După ce ajung la un consens,
vom asculta și ce părere are Vulpoiul din povestea „Vulpoiul Roșcovanu”.

După ascultarea poveștii, copiii vor putea să-i lipeasca blana Vulpoiului cu condiția de a răspunde la întrebările curioase ale doamnei educatoare.
Copiii vor fi recompensați, vor primi instrumentele de lucru și vom începe activitatea de lipire, având proaspăt în minte imaginea Vulpoiului.
Copiii vor lucra pe un fond muzical specific anotimpului toamna, ce va crea o atmosferă relaxantă.

După finalizarea activității, ne punem o întrebare tipică Vulpoiului! Dar oare...ce vor spune celelalte animale când vor afla că ne-am
ocupat doar de blana lui? Haideți să le desenăm! Pe o foaie albă, copiii vor desena liber alte animale ce trăiesc în pădure, înfățișate și în poveste,
după propriul interes.
Activitatea se încheie cu compararea și aprecierea lucrărilor, împărtășirea emoțiilor trăite pe parcursul activității.

S-ar putea să vă placă și