Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția: Gimnaziul Șișcani


Clasa: a IV-a A

Învățător: Bodean Daniela


Disciplina: Matematică

Aria curriculară: Matematică și Științe

Numărul lecției în modul: 17 din 20

Durata lecției: 45 minute

Unitatea de învățare: Adunarea și scăderea în concentrul 0 – 1 000 000

Subiectul lecției: Crearea și rezolvarea problemelor compuse

Tipul lecției: formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor

Subcompetențe curriculare: 2.6 Formularea de probleme pornind de la: un enunț incomplet; schemă;

operații; exercițiu.

2.5 Rezolvarea problemelor cu 1-3 operații: cu plan sau justificări; prin

exercițiu.

Obiective operaționale: O1 – Să recunoască în diverse ipostaze părțile componente ale unei probleme.

O2 – Să efectueze mintal exercițiile de calcul oral/scris propuse.

O3 – Să alcătuiască după condiție/schemă/exercițiu propuse cîte o problemă.

O4 – Să rezolve cu plan/cu justificări și prin exercițiu problemele create.

O5 – Să utilizeze la rezolvarea exercițiilor și problemelor limbajul matematic


adecvat.

O6 – Să coopereze pe tot parcursul lecției în realizarea unor sarcini de grup.

Strategii didactice: a) metode și procedee: conversația, observarea, descoperirea, exercițiul, cadrane,

problematizarea, joc didactic, algoritm, diamant, știu/vreau să știu/am învățat;


b) forme de organizare: frontal, individual, în grup;

c) materiale didactice: fișe, planșe, materiale distributive;

Curriculum școlar, clasele I-IV, 2010.


Ursu L., Lupu I., Iasinschi I. Matematica, manual pentru clasa a IV-a. Prut Internațional. Chișinău, 2013.
Ursu L., Lupu I., Iasinschi I. Matematica, ghid pentru învățători și părinți, clasa a IV-a. Prut Internațional.
Chișinău. 2013.
Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară de învățămînt la matematică.
Lyceum. Chișinău, 2011.
Ursu L., Cîrlan L. Strategii didactice interactive în instruirea matematică primară. Poligraf. Chișinău, 2006.
www.didactic.ro; www.biblionline.md
SCENARIUL DIDACTIC
Secv.
Metode și Forme
lecție Ob. Activitatea învățătorului și a elevilor Evaluare
procedee de lucru
i
Se asigură condițiile optime pentru lucru.
Evocarea

Verificarea temei se efectuează cantitativ și calitativ


prin schimbul preventiv de caiete. conversația
Subiectul lecției este: Crearea și rezolvarea explicația
problemelor compuse.
Vom crea și rezolva diverse tipuri de probleme și le
vom rezolva cu plan/ cu justificări și prin exercițiu,
cooperînd unii cu alții.

Să ne mai înviorăm puțin și să înveselim împreună


copăcelul. descoperirea
O2 Descoperă numerele de pe frunze: individual
Trei elevi trec și lucrează la tablă : (Anexa 1) scris
O5 I. Micșorează cu 1 000 produsul numerelor 50
și 100;
50x100-1 000=4 000
II. Mărește de două ori diferența numerelor exercițiul
1250 și 450; (1 250-450)x2=1 600
III. Micșorează de 100 de ori suma numerelor 1 825
și 1 175. (1 825+1 175):100=30
frontal
Restul elevilor rezolvă exerciții de calcul oral: oral
Numărul cu 100 mai mare decît 1 000? (1 100)
Jumătatea numărului 80? ( 40)
Diferența numerelor 2 500 și 1 500? (1 000)
Triplul numărului 100? (300)
Cîtul numerelor 500 și 100? (5)
Dublul numărului 15? (30) observarea
Sfertul numărului 40? (10)
reciprocă
Se verifică lucrul elevilor de la tablă.

Copăcelul e încă trist; lucrăm în continuare pentru


O1 a-l putea înveseli.
frontal
Se afișă planșa cu problema incompletă: (Anexa 2) în grup oral
La o florărie, pe parcursul zilei, s-au vîndut buche
te identice de flori: 12 buchete de trandafiri și 18 bu
O3 chete de crizanteme, în total 210 flori.
O6 - Ce lipsește în această problemă? (întrebarea) descoperirea
Formulați întrebarea problemei. (Cîte flori conține problemati
un buchet?) zare
O4 Organizăm datele problemei în scemă:
Despre ce se vorbește în problemă? Ce cunoaștem?
Ce nu cunoaștem? Ce trebuie de aflat?
O2 Rezolvați problema cu justificări și prin exercițiu.
O5 scris
1 buchet ... ?? fl. Rezolvare: cadrane
?(12 și 18)buc. ... 210f 1)12+18=30(buchete) –
s-au vîndut în total.
2)210:30=7(flori) sînt
într-un buchet.
210: (12+18)=7 Răsuns: fiecare bu
chet conține 7 flori. frontal
oral
Ce tip deproblemă este? (problemă cu două sume)
lizarea
S-a înveselit copăcelul? Îl împodobim în continuare.

O1 Se propune următoarea planșă: (Anexa 3)


O6 Creați o problemă după umătoarea schemă: problemati
Avea ... ?(2 230 și 1 825) păsări zare frontal observare
?
Copăcelul nostru e mult mai vesel, încă puțin și va conversația frontal
zîmbi.
O1 Găsiți la pagina 38 din manual Exercițiul 16(b). lucrul cu
Citiți expresia 50 000- (15 426+23 874)= manualul
O3 Creați, în grup, o problemă după acest exercițiu –
care grup va îndeplini primul și corect sarcina propu problemati oral
O6 să? zare în grup
Într-o livadă erau 50 000 de pomi. Cîți pomi s-au
uscat, dacă au rămas 15 426 de caiși și 33 874 de
piersici?

O4 Despre ce se vorbește în problemă? Ce cunoaștem? scris


Ce nu cunoaștem? Ce trebuie de aflat?
Știu Vreau să știu Am aflat știu,vreau să
O2 Erau 50 000 Cîți pomi au 15426+33874= știu, am frontal
pomi rămas? 49 300 învă țat
O5 Au rămas Cîți pomi s-au 50000-49300=
15 426 caiși și uscat? 700
33 874 piersici
Răspuns: s-au uscat 700 pomi.
Extinderea

Copacul e împodobit, s-a înveselit ți ne zîmbește cu


recunoștință. Haideți să ne înveselim și noi, conversație frontal
culegînd roadele învățării:
O6 Ce am făcut astăzi la lecția de matematică?
Care moment a fost cel mai interesant? oral
Cum credeți, care este importanța rezolvării
problemelor?
Problem diamant în grup
Reflecția

interesant creative

rezolvă dezvoltă crează


în grup
Rezolvabil reciprocă
cu plan, cu justificări, prin

gîndire

Se apreciază elevii calitativ și cantitativ, după conversația frontal individuală


podoabele copacului. autoevalu
are

Tema pentru acasă:


Exercițiile 14 (b) și 15, pag.38, adăugător – Ex. 16
(a), pag.38.

S-ar putea să vă placă și