Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAȚIEI

LICEUL TEEOLOGIC BAPTIST REȘIȚA NAȚIONALE

PROIECT DE LECȚIE
INTEGRATĂ ARTE
VIZUALE ȘI ABILITĂȚI
PRACTICE
Clasa I D
PROIECT DE LECȚIE INTEGRATĂ
Data: 20.05.2023
Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist Reșița, Secția Oțelu Roșu
Clasa: aII-a D
Prof. înv. primar : Nica Iulia
Aria curriculară:
 Arte
Unitatea tematică: „Vine vara”
Tema zilei: „Explorarea meseriilor ”
Disciplina
Arte vizuale și abilități practice – Pictură pe lemn - Tehnica Ebru – formare de priceperi și
deprinderi.
Tipul lecției: formare și dezvoltare de competențe
Durata : 1 ore
Competențe specifice :
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.

Obiective operaționale:
 O11- să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
 O12 - să aplice tehnica de lucru Ebru conform indicațiilor profesorului;
 O13 - să analizeze în spirit critic şi autocritic atât lucrarea proprie cât şi lucrările colegilor.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia, observația, explicaţia, exerciţiul, demonstrația, turul galeriei,
problematizarea, jocul didactic, învăţarea prin descoperire, audiția muzicalătehnica Ebru.
Mijloace de învățământ: creion, gumă de șters, creioane colorate, vopsea lavabilă, pigmenți,
bețe de bambus, lemn, șervețele, șervețele umede, laptop, boxe, videoproiector, marker, magneți.
Formele de organizare: individual, frontal
Resurse temporale: 45 min.
Resurse umane: 16 elevi
BIBLIOGRAFIE:
 Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a , MINISTERUL
EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2013;
 Cristea, M. (2009), Metodica predării educației plastice în învățământul primar
și preșcolar, Editura Corint, București;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Integrate / competențe
Strategii didactice
Etapele lecției

Forme de
Discipline

Evaluare
specifice Ob Elemente de conținut organizare

op. „Arte vizuale și abilități practice”


Metode
Mijloace de
și
învățământ C G I
procedee

1.
Moment Se creează condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii:
organizat CLR Conversația bețe pentru Dirijat
-aerisirea sălii de clasă; frigărui,
oric 1.1 -amenajarea spaţiului de desfăşurare a lecției; lemn, vopsea
-pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv: bețe lavabilă,
pentru frigărui, lemn, vopsea lavabilă, culori pentru lavabil, șervețele
culori pentru
uscate, șervețele umede, laptop videoproiector. Observarea
lavabil,
șervețele sistematică
uscate,
șervețele
umede,
laptop
videoproiect
or.

3.Anunțarea Astăzi vom picta pe lemn, folosind o adaptare a tehnicii Ebru.


Titlului și a
Conversația Dirijat
obiectivelor AVAP Vom realiza tablouri foarte frumoase. Veți învăța să denumiți
1.3 materialele folosite. Veți descoperi cum se folosește această tehnică și
veți analiza picturile voastre și ale colegilor.
Scriu titlul pe tablă.
.

Pentru început voi prezenta modelul realizat de mine și le voi


4. explica că fiecare va realiza un astfel de obiect decorativ. Conversația Model Dirijat
Efectuarea O1
de exrciții Se vor aminti materialele care sunt necesare pentru a se bețe pentru
realiza lucrarea: vopsea lavabilă, pigmenți pentru vopsea, bețe de frigărui,
bambus, șervețele, lemn. Explicația
lemn, vopsea
Voi numi un elev care va enumera materialele care vor fi lavabilă,
folosite.
culori pentru
Voi explica etapele de lucru, demonstrând practic pașii de lavabil,
urmat: șervețele
1. „Vom picura pigmenți în castronelul cu lavabil, după uscate, Observarea
preferință. șervețele sistematică
2. Vom îmbina culorile cu ajutorul bățului de bambus. umede
3. Voi impregna desenul rezultat pe bucata de lemn, prin Aprecieri
scufundarea feței acesteia în lavabil. verbale
4. Voi așeza pictura cu fața în sus.

Lucrarea este gata!”

MM Se vor realiza exerciții de încălzire a mâinilor. Audiția


Vom audia „Eu am 10 degețele” și vom executa mișcări de laptop
1.4 închidere și deschidere a pumnișorilor, scuturat, presat, etc. Exercițiul videoproiector

AVAP Un elev va recapitula pentru întreaga clasă pașii de urmat.


O2
2.3 Se trece la realizarea propriu-zisă a lucrării, elevii fiind în
Dirijat
permanență îndrumați, încurajați și ajutați de cadrul didactic.
6. Aprecierea
Concluzii Fiecare elev își va face ordine pe bancă. verbală
și Picturile se vor așeza pe o bancă poziționată special în acest Conversția Lucrările Dirijat
realilzarea scop. copiilor
feed- AVAP O3 Elevii se vor apropia de această bancă și își vor exprima , pe
backului rând , părerea despre lucrarea preferată.
Se vor face aprecieri generale și individuale asupra
1.3 participării elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor
pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și