Sunteți pe pagina 1din 7

DATA:

Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: I A
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „Prietenii naturii”
SUBIECTUL LECŢIEI: Grupul de sunete [cs]/[gz] şi literele „x, X”
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare – evaluare

Obiectiv fundamental: Formarea deprinderii de a identifica grupul de sunete [cs]/[gz] şi de a scrie literele „x, X”.

COMPETENŢE:
CLR 1.1. să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral
1.2. să sesizeze intuitiv corectitudinea unei propoziţii ascultate
l .3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă
l .4. să sesizeze sensul cuvintelor într-un enunţ dat
l .5. să manifeste curiozitate faţă de mesajele emise de diferiţi interlocutori în situaţii de comunicare concretă
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână
3.2. să sesizeze legătura dintre enunţuri şi imaginile care le însoţesc
4.1. Scrierea literelor de mână
DP 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
TIC 1.1. Recunoaşterea funcţiilor de bază ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat;
1.2. Operarea simplă cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) în contexte specifice de învăţare;
MM 2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate, intensităţi şi viteză de succesiune diferite ;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
AV/AP 2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.

3
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:
O1 – să recunoască literele „x, X” (de tipar şi de mână), ca semn grafic corespunzător grupurilor de sunete [cs]/[gz];
O2 – să dea exemple de cuvinte ce conţin grupurile de sunete [cs]/[gz];
O3 – să reprezinte grafic cuvintele, identificând poziţia sunetelor nou-învăţate;
O4 – să citească corect cuvinte, în mod independent, în şoaptă, cu voce tare, pe baza explicaţiilor învăţătorului şi a citirii model;
O5 – să alcătuiască propoziţii folosind cuvintele date;
O6 – să recunoască elementele grafice care compun literele „x, X” mic de mână;
O7 – să coreleze corect litera „x, X” mic de mână cu grupul de sunete [cs]/[gz].

PSIHO-MOTORII
O1 – să-şi coordoneze mişcările pentru exersarea actului grafic;
O2 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;
O3 – să-şi păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii.

AFECTIVE
O1 – vor manifesta iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală;
O2 – vor manifesta interes şi plăcere pentru citit şi, de asemenea, pentru redactarea corectă şi îngrijită a cuvintelor.

RESURSE:
I. Metodologice

a) Strategia didactică: inductivă, semialgoritmică.


b) Metode şi procedee: fonetică, analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, demonstraţie, exerciţiul, analiza, jocul didactic.
c) Mijloace de învăţământ: abecedar, auxiliar, fişe, caietul special de scriere, planşe didactice în format electronic, laptop, videoproiector.
d) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.

II. Temporale: 2 x 45 minute

III. Umane: Clasa are un număr de 24 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei.

IV. Bibliografice:

● ştiinţifice:

3
- soft educaţional: „Alfabetul din poveşti”, Editura „EDU”,
- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pitilă – Abecedar, manual pentru clasa I, Editura Aramis, Bucureşti, 2004
- Rodica Birău, Carmen Iordăchescu – „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis, Piteşti, 1997

● oficiale:

- Programa şcolară pentru clasele pregătitoare, I şi a II-a, nr. 3418/19.03.2013

● metodico – didactice:
- Ioan Şedrean, „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, editura Didactică şi Pedagogică, 1995;
- Ilinca Anton, „Metodica limbii române în învăţământul primar”, Bacău, Editura „Grigore Tabacaru”, 1999;
- Ioan Surdu, Ioan Dănilă, „Educaţia limbajului în grădiniţă, la grupele mare şi pregătitoare (Preabecedar)”, Editura „Egal”, 1998;
- Ioan Dănilă, Ioan Surdu, „Abecedar; îndrumarul învăţătorului”, Bucureşti, „ALL Educaţional”, 2000.

3
Strategii
Strategii
didactice
Conţinut
Conţinut
– activităţi
– activităţi
de de
învăţare
învăţare
Nr.
Nr. Momentele
MomentelecţieiOB. OB. Mijloace
Metode
Metode şi
şi Mijloace Forme de Evaluare
Evaluare
crt.
crt. Durata OP. OP. de învăţă-de Forme de
Activitatea
Activitatea procedee
procedee învăţământ organizare
organizare
Activitatea
Activitatea învăţătorului
propunătoarei mânt
elevilor
elevilor
*Se recitesc coloanele de cuvinte.
Se asigură condiţii optime
Citirea pentru începerea orei.
textului Elevii se
Se citeşte copiilor gicitoarea
*Elevii citesc înliterei
ritm X:propriu,în pregătesc pentru Aprecieri
„Două beţe-ncrucişate
şoaptă , cuvintele din abecedar. începerea orei. Conversaţia individuale
De-aproape, de*Se departe,
realizează citirea model de Citesc în ritm
Dacăcătre
stai să le priveşti
învăţătoare propriu.
O2
Vei putea ca să *Seciteşti:
citesc cuvintele de către elevi. exerciţiul Frontală Aprecieri
Alexandru, Xenia, Citirea selectivă manual verbale
Aprecieri
Maxim, Polixenia. Elevii răspund verbale
Un bățExerciţii de citire a textului şi înţelegere a
cu altu-ncrucișat, întrebărilor Observaţia Caiete, tablă
conţinutului
Ce literă au format?” propunătoarei. Individuală
Captarea Elevii *Elevii citesc în
sunt solicitaţi să şoaptă,
răspundă în ritm propriu. şi să
la ghicitoare
O1 Se pun întrebări în legătură cu conţinutul
1. atenţiei ofere exemple de alte cuvinte ce încep cu această Frontală Observarea
4 min. literă. textului.
Se alege unul dintre cuvinte şi se solicită Metoda sistematică a
alcătuirea unei propoziţii. fonetică, elevilor
O2 *Selaface citirea omodel, cu o pronunţie clară
Se alege întâmplare propoziţie. analitico- frontală
şi cu o intonaţie
Se analizează apăsată
propoziţia, a semnelor
precizând de
numărul de sintetică
1. Dirijarea învăţării punctuaţie.
cuvinte. Apoi se analizează pe rând cuvintele,
silabeleSeşiciteşte model,
sunetele în lanţ, de către toţi copiii.
silabelor. Aprecieri
O3 *Citire selectivă
- Din câte cuvinte este alcătuită această propoziţie? verbale
Citiţiprimul
-Care este propoziţia
cuvânt?din Dar
carealaflăm:
doilea?
- se precizează oraşul
Se alege cuvântul, se precizează în care locuiesc
numărul de silabe.
fetele;
Se precizează poziţia grupului de sunete [cs]. Se
repetă -cuvântul.
Ce au greşit fetele azi?
Elevii Formulez
sunt anunţaţiîntrebări
că vorpentru
învăţaaGrupul
verificadecitirea Ascultă cu Conversaţia Frontală
Enunţarea suneteconştientă:
[cs]/[gz] şi literele „x, X” de tipar şi de atenţie
mână, -Cum
vor citisecuvinte,
numesc vor cei doi
scriecopii?
cuvinte care explicaţiile date.
temei şi a -Cât de concentrate
conţin aceste litere. sunt fetele?
2.
obiectivelor Orientezprezintă
Învăţătoarea elevii în observarea
într-un limbaj imaginii ce
accesibil Pe echipe
1 min. însoţeşte textul:
elevilor obiectivele lecţiei şi scrie titlul acesteia pe Joc didactic
-De ce sunt
tabla: „Grupul de atente
sunetefetele?
[cs]/[gz] şi literele x, X” Jetoane
-Cum ne comportăm la şcoală?
Se verifică tema pentru acasă (calitativ şi Răspund conversaţia
cantitativ). solicitărilor. Exerciţiul
Solicită numirea literelor cunoscute şi formarea Explicaţia Frontală
Asigurarea unor cuvinte cu acestea. Elevii scriu fişe. exerciţiul Fise de lucru Pe grupe
Individuală
conexiunii inverse Elevii primesc
Sunt evidenţiaţi eleviiocare
fişă au
(vezi anexacorect
rezolvat 2). tema,
2. au scris caligrafic şi au un caiet îngrijit.
externe (feed- Joc didactic: „Recunoaşte litera şi găseşte
back-ul) cuvântul!” Copiii răspund
SarcinaSe didactică:
va reaminti literavor
elevii învăţată,
extragese dintr-un
vor da solicitărilor Observarea
Asigurarea exemple de cuvinte care conţin litera „x”. propunătoarei. sistematica a
3. Actualizarea
retenţiei săculeţ un jeton pe care este scrisă o literă învăţată
OC1 şi vor Activitate transdisciplinară:
găsi un cuvânt care să înceapă cu litera Realizează Lucrare Frontală comportamentu
conţinutului Elevii vor avea de modelat literele nou literele. practică -plastilinã luiObservarea
elevilor
respectivă.
4.
3. învăţat
Transferul învăţate,jocului:
Desfăşurarea folosind plastilina.
clasa va fi împărţită în două sistematică a
OC2
anterior grupe. Pe rând,Secâte va reaminti
un copilliterade laînvăţată.
fiecare grupă Joc 3 elevilor
3
Anexa 1
Nume şi prenume ______________________ Data __________________

x X
Citeşte cuvintele şi colorează cu verde litera x şi cu albastru litera X:
ax ta-xă e-xa-men ex-cur-si-e Felix
fax bo-xă sa-xo-fon e-xe-cu-tă Xenopol
fix e-xact xi-lo-fon e-xa-ge-rat Ruxandra
pix xe-rox ex-pli-că A-le-xan-dra Alexe
box A-lex Xe-ni-a A-le-xan-dru Axinte
lux Te-xas Re-xo-na e-xa-mi-nat Xena
text Me-xic Ro-xa-na Alexia
Alexe
Doamna învăţătoare este exigentă. Toţi elevii clasei întâi îşi scriu temele. Ei scriu
corect şi frumos. Numai Alexe este o excepţie. Caietul lui este murdar şi scrisul dezordonat.
Doamna învăţătoare va organiza o expoziţie cu cele mai frumoase caiete.
Oare ce va zice Alexe ?
 Uneşte corect şi scrie propoziţiile în spaţiile de mai jos:
Xenia scrie excursia
Medicul îi prescrie şcoală
Alexe transcrie exerciţiul
Mama îl înscrie pe Alex la textul
Bogdan descrie reţeta
** Uneşte cuvintele cu acelaşi înţeles:
exclamă pretenţios
exersează deosebit
execută se află
exigent produce
excepţional strigă
există lucrează
*** Formează o propoziţie corectă!
exactă, anunţă, Se, ora.
______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Anexa 2

3
3

S-ar putea să vă placă și