Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,, Lucian Blaga”

Proiect didactic
la matematică

Elevă stagiară: Igumnov Sabrina


Învățătoare: Pădureac Viorica Nota______
Clasa: a III-a
Disciplina: matematica
Subiectul lecției: Împărțirea exacta a unui număr format din zeci sau sute la un număr de o
cifră
Tipul lecției: - lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Competențe specifice:
Unități de competență:
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1-.
O2-
O3-
O4-
O5-
Strategii didactice:
Forme de organizare a activității:
Metode și procedee:
Mijloace didactice:
Strategii de evaluare:

Produs evaluat P2: 1. Calculez în minte.


Calcul oral în baza unui exercițiu dat 2. Scriu răspunsul.
3. Efectuez proba (la necesitate).
Produs evaluat P9: 1. Citesc cu atenție problema.
Rezolvarea problemelor simple 2. Precizez care este condiția și întrebarea problemei.
3. Scriu schema problemei.
4. Scriu rezolvarea prin exercițiu.
5. Scriu răspunsul problemei.

Bibliografie:

1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău:
MECC, IȘE, 2017.
4. Limba și literatura română, manual pentru clasa a III-a.
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

O Elemente de conținut t’ Strategii didactice

Srategi
Activitatea învățătorului Activitatea elevului i de
evaluar
e
Forme Metode Mijloace
Evocare

Realizarea sensului

Reflecție

Extensie

S-ar putea să vă placă și