Sunteți pe pagina 1din 4

Universitatea din București

Facultatea de Psihologie și Științele Educației

Specializare – Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar

-REFERAT-

Proiectarea lecției

Nume profesor: Conf. univ. dr. Vasile Molan

Nume student: Matei Andreea-Ancuța

Anul al II-lea

An universitar 2019 – 2020

1|Page
În activitatea de proiectare a lecţiei, profesorul îşi exercită puterea creativă în
domeniul didactic. Fiecare lecţie se proiectează în funcţie de particularităţile de vârstă şi
individuale ale copiilor, de experienţa şi ritmul lor de învăţare. Profesorul este cel care
decide și este responsabil asupra a ce, cum și când se învață.

Lecţia pe care o proiectăm pentru un grup de elevi se diferenţiază de lecţia pentru


alt grup de elevi. Proiectul didactic întocmit pentru clasa a III-a A, de exemplu, nu poate
fi identic cu cel întocmit pentru clasa a III-a B. El are elemente specifice şi elemente
comune.

Proiectul de lecție reprezintă doar o anticipare a ceea ce-și propune profesorul să


realizeze împreună cu elevii săi. El are un caracter orientativ, fiind perfectibil pe baza
confruntării cu realitatea din clasă. Pentru a oferi o perspectivă de ansamblu asupra
lecțiilor care urmează a fi desfășurate, proiectul de lecție trebuie să fie finalizat, având
obiectivele clar formulate pentru toți elevii, corelate cu sarcina didactică și cu itemii de
evaluare. De asemenea, este necesară detalierea timpului pentru ca scenariul să aibă un
caracter realist.

Demersul proiectării

Asumându-și rolul de “călăuză” pe drumul cunoșterii, asemeni unui actor pe


scenă, profesorul dă viață acestui scenariu, invitându-și elevii să participe la realizarea
lui. Cadrul didactic va pune întotdeauna în lumină elevul cu tot ce poate face el mai
bine, motivându-l și stimulându-l să-și dezvolte potențialul.

Puncte de plecare

Cunoscând bine programa școlară, dar și elevii cu care lucrează, profesorul poate
elabora cu ușurință obiectivele operaționale pentru fiecare lecție.

Obiectivele operaţionale (sau performative) sunt înfăptuite pe termen scurt;


trebuie să se regăsească în sarcini de lucru, în acţiuni ale elevilor efectuate simultan
sau succesiv cu ale cadrului didactic, ele proiectează, la nivel operaţional,
comportamentul de răspuns al elevilor, la sarcinile didactice comunicate la începutul
lecţiei.

Important!

În enunţul obiectivului operaţional nu se utilizează verbele “a înţelege”, “a şti”, “a


citi”, “a aprecia”, “a spune”, “a cunoaşte”, “a sesiza”, “a se familiariza”, “a asimila”,
“a dobândi”, deoarece sunt generale şi determină ambiguitate în privinţa acţiunii care
ar trebui realizată.

2|Page
Strategii didactice

În funcţie de obiectivele stabilite, de conţinuturile de predat şi de obiectivele


lecţiei, ne alegem metodele de predare, mijloacele de învăţământ, materialul didactic
precum şi instrumentele de evaluare.

Este foarte importantă adaptarea strategiilor didactice de predare, învățare și


evaluare la stilul de învățare al elevilor pentru a obține performanțele dorite, doar astfel
elevii pot internaliza cu ușurință noile cunoștințe predate.

Cadrele didactice trebuie să fie preocupate nu atât de “cât” transmit, ci mai mult
de căile și modalitățile pe care le pot oferi elevilor pentru a veni în contact cu diverse
informații.

Important!

Profesorul are în vedere ca toate cunoştinţele transmise să devină operaţionale,


adică elevii să le folosească și să le aplice și în alte situaţii față de cele în care au fost
însușite.

Pentru aceasta, porfesorul urmăreşte ca fixarea cunoştinţelor să nu fie la fel cu


secvenţele de predare, să fie altfel decât predarea, iar prin temele pentru acasă elevul să
fie stimulat să utilizeze cunoştinţele însuşite pentru rezolvarea altor sarcini.

Cele patru întrebări

Un cadru didactic bine intenţionat trebuie să-şi pună următoarea întrebare: “Cum
aş putea face încât întotdeauna activităţile didactice pe care le desfăşor să fie
eficiente?”

În proiectarea unei lecții, profesorul anticipează ce va face elevul, reflectând


asupra modalităților prin care îl va determina să învețe, găsind răspunsuri posibile la
următoarele întrebări: “CE voi aduce la cunoștință elevilor?”, “CUM voi organiza
lecția?”, “CU CE resurse voi lucra?”, “ÎN CE MOD pot afla dacă obiectivele propuse
au fost atinse?”.

Răspunsurile celor patru întrebări

Răspunsurile la cele patru întrebări vor contura etapele proiectării didactice.

Prima întrebare vizează obiectivele educaţionale, care trebuie fixate şi realizate.


Cea de-a tdoua întrebare cere un răspuns concret privind stabilirea unei strategii
educaţionale, coerente şi pertinente, pentru atingerea scopurilor A treia întrebare trimite
către resursele educaţionale de care dispune sau trebuie să dispună profesorul..

3|Page
Răspunsul la a patra întrebare pune problema conturării unei metodologii de evaluare a
eficienţei activităţii desfăşurate.

Concluzii

Consider că nu există un model unic, absolut pentru derularea activității


instructiv-educative.

Principalul rol al profesorului este acela de a-i motiva pe elevi să parcurgă


experiențele de învățare propuse, să aplice achizițiile dobândite în situații noi, construidu-
și astfel o nouă cunoaștere.

Depinde doar de imaginația, creativitatea, spontaneitatea cadrului didactic


maniera în care scenariul didactic va fi propus elevilor.

Bibliografia:

Vasile Molan, Didactica disciplinelor „Cominicare în limba română” și „Limba


și literatura română” din învățământul primar, editura Miniped, București, 2016.

4|Page

S-ar putea să vă placă și