Sunteți pe pagina 1din 25

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la educație plastică
Subiectul lecției: Organizarea cromatică a spațiului plastic.Compoziție
pascală
Clasa: a IV-a ,,A”

A elaborat:Pleșca Victoria
Metodist:Covali Violeta
Învățătoare:Ciobanu Nina
Nota\Semnătura:

Chișinău,2024
1.Date generale

Clasa: a IV-a ,,A”


Data: 05.04.2024
Disciplina: Educația plastică
Subiectul lecției: ,,Organizarea cromatică a spațiului plastic. Compoziție pascală”
Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Unități de competențe:
2.2. Utilizarea materialelor grafice și picturale, a instrumentelor și tehnicilor corespunzătoare în
realizarea unor lucrări plastice simple.
Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1-Să identifice culoarea dominantă într-o compoziție plastică;
O2 -Să determine legătura dintre culoarea dominantă și starea transmisă de aceasta;
O3-Să descopere obținerea nuanțelor prin amestecul a 2 culori primare;
04- Să evalueze compoziția elaborată conform criteriilor de succes propuse.
2.Strategii didactice ale lecției:

- Metode și procedee: Discuția dirijată,conversația


euristică,concurs,comentarea,observația,analiza,
- Forme de organizare: frontal,independent,în perechi.
- Mijloace didactice:prezentare,acuarelă sau guaș,creion simplu,radieră,imagine A3 cu cercul
cromatic.

3.Strategii de evaluare ale lecţiei:


Evaluarea interactivă.
P17 -Compoziție plastică 1. Respect tema plastică şi subiectul.
2. Utilizez materialele / ustensilele corespunzătoare.
3. Combin reușit tehnicile de realizarea compoziției.
4. Execut lucrarea cu acurateţe (aspectul estetic).
5. Realizez subiectul într-un mod individual și creativ.

4.Resurse informaţionale şi metodologice:

1)Curriculum pentru învățământul primar- curriculum_primare_05.09.2018.pdf (gov.md)


2)Video educațional- https://youtu.be/DrXRICdFCME
II.Scenariul didactic al lecției:

Etapele Ob. Elemente de conținut t Strategii didactice Strategii


de
lecției evaluare

Activitatea învățătorului Activitatea Metode


și
Forme
de
Mijloace
didactice
elevilor procedee organi
zare
I.Evocare • Organizez elevii. Creez o atmosferă Elevii se
adecvată pentru începutul lecției. organizează. 5
• Verific tema pentru acasă;
• Propun elevilor câteva întrebări
evaluative în baza celor învățate la frontal
lecțiile anterioare:
1.Ce tehnici de lucru în arta plastică
cunoașteți? Elevii răspund la
2.Ce este o compoziție? întrebările
evaluative. prezenta
3.Care sunt principiile compoziției?
• Prezint tema de astăzi,, Organizarea
6 Conversație
re

cromatică a spațiului plastic”. EI


• Prezint obiectivele lecției.
• Prezint 2 imagini.
II. 3
Realizarea frontal
sensului Analiza
Tablă
imagini

• Întreb elevii care sunt culorile dominante


O1 în imagini.
• Ce emoții și senzații transmit aceste
culori.
• Prezint alte 2 imagini.

observația
frontal
3 prezenta
re

• Întreb elevii care sunt culorile dominante


în imagini.
• Ce emoții și senzații transmit culorile
reci.Ce sugerează aceste imagini.
O2
Analiza prezenta
re

• Informez elevii-dacă într-o compoziție


culorile reci domină și tonurile sunt frontal
stinse cu negru,culorile oferă o stare de
tristețe sau apăsare ca în cazul 2.
• Ce observăm în cazul 1?
Tonurile sunt amestecate cu alb și oferă o
senzație de calm ,seninătate.
• Putem obține alte nuanțe prin amestecul
următoarelor perechilor de culori.
3
O3 Cercul
cromatic
albastru+galben=verde
albastru+roșu=violet
galben+roșu=oranj
Propun subiectul compoziției de
azi:,,Compoziția pascală” 2 Observare
III.Reflecție • Adresez întrebări:
a

1.Ce tip de culori veți folosi în compoziție? Imagini


• 2.Care va fi culoarea dominantă în compoziția
voastră?
fronta
• 3.Care sunt simbolurile sărbătorilor pascale? l
• 4.Ce tradiții pascale cunoașteți?

Prezint criteriile de succes: Prezenta


1. Respect tema plastică şi subiectul. re
2. Utilizez materialele / ustensilele corespunzătoare.
O4 3. Combin reușit tehnicile de realizarea compoziției.
4. Execut lucrarea cu acurateţe (aspectul estetic).
5. Realizez subiectul într-un mod individual și creativ.

• Prezint niște repere pentru elaborarea Criterii


de succes
compoziției.(prezentare) 2 P 17

• Monitorizez elevii în elaborarea compoziției 0


pascale.Cei ce nu au finalizat ,continuă acasă.
III.Reflecția

Discuția
dirijată

Conversa
ția Front
al

Comenta
rea

Evaluare
orală
Eseul de
5 minute

O3
indi
vid
ual

EI

O4
2

5
3
În
10 perechi

Exercițiul manual

Manua
l,pag.,
38

tablă
frontal
-Împreună cu elevii citim al doilea
fragment,,Ustensilele necesare pentru Ordonarea

brodat”

Elevii citesc
fragmentul.
Lucrul cu
manualul

frontal

manual

O3
-Reprezint prin imagini în cadrul unei
prezentări ustensilele necesare pentru
brodat:
Elevii
privesc
imaginile cu
ustensilele
O4 pentru
brodat.

1.foarfecă mare
-Sarcina pentru elevi: Denumește (pentru croirea
ustensilele necesare pentru brodat și pânzei), frontal
2.foarfecă mică conversați
rolul acestora în procesul de brodat. (pentru tăierea a
capetelor de aţă),
3.gherghef
(pentru a întinde
pânza),
4.panglică
centimetrică
(pentru a măsura
dimensiunile
bucăţii de pânză
necesare pentru prezent
obiectul pe care are
vrem să-l
confecţionăm),
5.ace de siguranţă frontal
(pentru fixarea
îndoiturii la
însăilat),
-Sarcina:Comentează proverbul proverb
O1 ,,Aţa lungă face noduri„ Elevii
Comentar
ea
comentează
proverbul.
-Prezint normele de igienă personală și
normele de protecție a muncii în procesul Pptx,
Organiza
de brodare: tor grafic

Elevii
O5 privesc la
tablă.
-După prezentarea normelor de igienă și frontal

protecție ,desenez la tablă 2 ciorchine:


Tablă,cre

ciorchinel
e

Elevii trec la
tablă și
completează frontal

ambele
III.Reflecția ciorchine cu
reguli.
Alipește
Alipesc la tablă rubrica ,,Ustensilelor corespond
pentru brodat” și rubrica,,Materialelor Câte un elev ența
Tablă
necesare pentru brodat” vine și alege Imagini
la întâmplare Cu
materiale
-Ustensile -Materiale de pe masă o și
individ ustensile
1. 1. imagine cu ual
2. 2. material sau
3. 3. ustensilă ,ce
trebuie să o
alipească
-Sarcina:Indică în 3 propoziții rolul conform
materialelor și ustensilelor în procesul de rubricii
brodare. corespunzăto Bilanțul
lecției
are/
La lecția de azi: Elevii
-Am învățat nou... răspund.
-Am întâlnit dificultăți...
-Mi-a plăcut...
-Am știut....
-Tema pentru acasă: Creați-vă propria
temă personalizată de broderie, pornind
de la o idee sau concept care vă inspiră. Elevii
În această temă, veți explora nu doar răspund.
materialele și ustensilele pentru brodat, ci
și procesul creativ de proiectare a
propriului model. frontal

frontal

frontal
La final de lecție folosesc metoda R.A.I Elevii se Metoda
,,R.A.I”
III.Reflecție pentru a putea analiza cunoștințele implică. Evaluare
orală
asimilate de elevi la tema parcursă. -Formulează
Eu am un bulgăraș în mână,adresez o întrebări, Front
al
întrebare și îl arunc spre un elev .Elevul aruncă Bulgăr
aș din
răspunde la întrebare și formulează o altă bulgărașul 10
hârtie
întrebare după,aruncă altui coleg. unui coleg și
Exemple de întrebări acordate: acel coleg Metoda
1. Prin ce activități este cunoscut răspunde ,și R.A.I

Dimitrie Cantemir? tot așa se


2. Ce lucrare vestită a scris Dimitrie continuă.
Cantemir?
3. Ce a întreprins domnitorul ca să-și
salveze țara de turci?

Pentru acasă propun sarcina:


Elevii își
notează în
agende tema
pentru acasă.

Jocul frontal
de Slide
cuvinte EI
Eseul de individ
5 minute ual

foi
Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și