Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

 Data: 17.02.2020

 Învățătoare:

 Unitatea de învățământ:

 Clasa:a IV-a

 Disciplina de învăţământ:Matematică

 Unitatea de învățare: Fracții

 Subiectul/Tema lecţiei:Fracții. Citirea și scrierea fracțiilor

 Tipul lecţiei:comunicare-însușire de cunoștințe

 Scopul lecției:-formarea și dezvoltarea limbajului matematic;

-formarea deprinderii de a utiliza fracțiile în contexte familiare;

 Competenţe specifice vizate:

Matematică:

2.1. Recunoașterea numerelor naturale în concentrul 0-1000000 și a fracțiilor cu numitori mai mici sau egali cu 10,respectiv
egali cu 100

5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu
raționamente diverse
 Obiective operaţionale:

 O1● să reprezinte intuitiv o fracţie utilizând desene, haşurari, decupaje etc., pornind de la experienţa cotidiană
 O2● să scrie fracţii pornind de la situații familiare
 O3● să rezolve exerciții- joc de realizare a corespondenței între reprezentări grafice și fracții;
 O4● să rezolve exerciții de citire în mai multe moduri a unor fracții;

 Metode, procedee și tehnici didactice:conversația, explicația,demonstrația, exercițiul, activitatea practică;

 Mijloace de învăţământ:caietele elevilor, instrumente de scris, pâine, mere,cuțite, foarfecă, clătite, manualul , fișe de lucru,
manualul digital, culori, riglă , creion

 Forme de organizare: frontal, individual, în perechi

 Durata: 50 de minute

 Bibliografie: MECTS -„Programa pentru disciplina Matematică aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale
nr. 5003/02.12..2014”, Bucureşti, 2014;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr Etapele Ob.op Eșalonarea conținutului Strategia didactică Evaluare


crt lecției/timp .
Metode, Mijloace Forme
.
procedee și de de
tehnici învățămân organiz
didactice. t. are

Momentul Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Conversați Frontal


organizatoric a

Reactualizare Verific tema cantitativ și calitativ. Conversați Caietul de Frontal Evaluare


a a exercițiul teme al orală
cunoştinţelor elevilor
și
deprinderilor

Captarea Se solicită elevilor răspunsul la următoarea ghicitoare: Conversați Frontal Evaluare


atenției a orală
Un întreg de îl împarţi explicația
Observar
Părţi egale tu să faci, e
Una sau mai multe iei sistemati
că:
Spune-mi matematic, ce-i? În atitudine
perechi a elevilor
(fracția)
față de
sarcina
de lucru

Anunţarea O.1 Anunț titlul lecției noi:„Fracții. Citirea și scrierea Conversați Tabla Frontal
temei şi a fracțiilor”. Scriu titlul pe tablă și elevii pe caiete. a Cretă
obiectivelor explicația
Caietul
elevului

Reactualizare Află jumătatea numerelor 8, 16, 32,12. Conversați Mere Frontal Observar
a a e
cunoștințelor Află sfertul numerelor 8, 16, 32,12. Explicația Cuțite Individu sistemati
al că:
Află treimea numerelor 9, 15, 30,21.
atitudine
a elevilor
față de
sarcina
de lucru

Prezentarea Prezint elevilor un măr pe care îl voi secționa în două Exercițiul


optimă a părți egale. Subliniez că o parte din cele două părți egale
conţinutului şi O.1 în care a fost împărțit întregul(mărul-în acest caz) se
dirijarea numește unitate fracționară. Manualul Frontal
învăţării tipărit și
Videoproiector ex. 1, pg.22(manual) Proba
digital
practică

Propun elevilor să fracționeze prin îndoire un dreptunghi Observar


pentru a reprezenta fracția 5 e
10 sistemati
că:
Afișez pe tablă câteva fracții. Solicit elevilor să identifice Frontal atitudine
numitorii și numărătorii acestora). a elevilor
Elevii scriu pe caiete fracția Planșă cu față de
3 numărător(câte părți au fost luate în considerare) exerciții sarcina
O.2 4 numitor (în câte părți a fost împărțit întregul) de lucru
În urma rezolvării exercițiilor propuse concluzionez:
„O parte din întregul împărțit în părți egale se numește Exercițiul
unitate fracționară. Una sau mai multe părți dintr-un
întreg care a fost împărțit în părți de mărimi egale Figuri
reprezintă o fracție”. geometrice Individu
Îi rog să fie atenți la vizionarea unui filmuleț despre ceea al
ce înseamnă „fracție”pg.22 Proba
scrisă
Propun spre rezolvare exercițiul 1 din fișă.
Exercițiul Manualul
Solicit elevilor să rezolve problema:
„Maria a cumpărat o pizza pentru ea și prietena ei. tipărit și Proba
Pizza a fost împărțită în 8 părți egale. digital practică
Frontal
Câte părți a primit Maria?”
Reprezentați prin desen partea care îi revine Mariei. Laptop
Scrieți fracția corespunzătoare.
Videoproie
(patru felii). 4 Conversați ctor
8 a Frontal
O.3
Propun spre rezolvare un exercițiu prin care elevii vor Explicația
Tabla
asocia fracția cu imaginea corespunzătoare.(fisă, ex. 2)
Caietul
Conversați elevului Proba
a scrisă

Explicația
Proba
Fixarea O.4 Distribui o fișele de evaluare precizând timpul de lucru. Exercițiul Individu practică
cunoştinţelor al
Fișa 2 Conversați
a
Proba
Frontal practică

Asigurarea Dau tema pentru acasă. Ofer explicațiile necesare. Conversați Fișe de Frontal
retenției și a lucru
transferului
Explicația

Aprecieri şi Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra Conversați Frontal Evaluare
recomandări participării elevilor la lecţie, precum şi asupra a orală
comportamentului lor pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și